אראל סג"ל

"האינתיפאדה במזרח ירושלים כבר קיימת"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על המציאות שהובילה, לדבריו, לפיגוע האכזרי בבירה: "תושבי מזרח העיר משתלבים, ומצד שני הם חוד החנית של הפיגועים"


בשישי האחרון נדמה כי האלימות והאכזריות של הטרור עלה מדרגה משמעותית, זאת כשמחבל רצח שבעה בני אדם סמוך לבית כנסת בשכונת נווה יעקב בירושלים, ופצע עוד חמישה נוספים. הכתב והפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס לדברים.

"אני מאלה שחושבים שמזרח ירושלים נכנסה לסכסוך באל־אקצא בשנת 2015-2014. אני חושב שהאינתיפאדה במזרח ירושלים כבר קיימת. מזרח ירושלים השתנתה. בתור מי שגדל בירושלים וחי בירושלים, אני רואה את השינויים האלה לנגד עיניו. מצד אחד, המון השתלבות, לימוד עברית של הצעירים שבאים ועובדים בצד המערבי, מצד שני, אתה כבר לא יכול להיכנס למרחבים האלה", טען יחזקאלי.

לדבריו, "גדר ההפרדה שהפרידה את האזורים הללו מהרשות הפלסטינית הפכה את ערביי מזרח ירושלים לכביכול יותר ישראלים, היה שם תהליך של ישראליזציה, לימוד עברית, השתלבות במשק. מצד שני, תהליכי הפלסטיניזציה והאסלאמיזציה שחמאס דחף שם במשך שנים, אלו שני תהליכים שכביכול נראים - אחד מקרב, אבל השני לגמרי משקיע אותם בתוך אידאולוגיה של חמאס. כשהתחילה האינתיפאדה, אז הגה חמאס את הרעיון שהם יהפכו להיות חוד חנית. מ־2015, אנחנו רואים את תושבי מזרח ירושלים, גם מצד אחד נהנים ומשתלבים, ומצד שני, חוד החנית של כל הפיגועים".

לוינסון תהה: "אולי הם מזהים את הרפיסות של הממשלה?" יחזקאלי השיב: "אני יכול להסכים עם מה שאתה אומר, אבל השאלה, מה זו ממשלה חלשה. אני תמיד טוען שכשיש שקט, אז אתה צריך לפקוח את העיניים. ישראל, ולא משנה לי איזו ממשלה, הזניחה את מזרח ירושלים בכל הקטע של האידאולוגיה של חמאס. נתנה להם להיכנס למשרדים, נתנה להם לזרוע את האידאולוגיה, ובעיקר נשק לא רשוי, סמים ופלילי. זה היה ה־DNA של מחנה הפליטים שועפאט. תמיד כשיש מקום שאתה מזניח אותו פלילית, יום אחד הוא יהפוך ללאומני".

עוד אמר: "כשהתפוצצו אוטובוסים בירושלים, המחבלים היו מחברון, מג'נין, מרמאללה - פה זה תעודות כחולות. זו תקלה אצלך בבית. אתה צריך להפוך את הדבר הזה שלא יהיה כדאי. היום, לעשות פיגוע במזרח ירושלים הוא ווין-ווין לכל הצדדים. אני לא ראיתי מעודי, וסיקרתי את מזרח ירושלים 25 שנה, לא ראיתי גילויי שמחה כמו שראיתי היום במזרח ירושלים".

29/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום מסך: חדשות 13
Paris