ורדה רזיאל ז'קונט

הרומן הסוער של ראש אמ"ן

לאחר שנים רבות של חשש, ד"ר אלישבע גיבלי הוציאה את ספרה 'אשתו של', המספר על הרומן המרגש עם מי שהיה ראש אגף המודיעין בנימין גיבלי ז"ל


ורדה רזיאל ז'קונט שבה לאולפן כדי להביא את כל הסיפורים המרגשים והמסעירים ביותר שהפכו לספרים הכי מסקרנים ומעניינים. הפעם, ד"ר אלישבע גיבלי הגיעה להאתרח כדי לדבר על הספר שכתבה על סיפור חייה - 'אשתו של'. בנישואיה השניים, גיבלי  אישתו של קצין בכיר ומפורסם, בנימין גיבלי ז"ל, שהיה לראש אגף המודיעין, על הרומן בין השניים נכתב הספר.  

הספר מדבר על רומן סוער שהיה בין השניים. רומן אסור בין שני אנשים הנשואים לאנשים שונים. במהלך כל הרומן, האיש הגדול של חיל המודיעין, לא דיבר על עברו. "העבר לא היה מפוקפק כי הוא היה איש מודיעין וכולם ידעו שהוא ראש אמ"ן", סיפרה גיבלי, והמשיכה: "זה לא נכון שהוא בכלל לא דיבר, במשך השנים ידעתי שהוא הקצין הבכיר כי כך הכרתי אותו. בסיפור כתוב שהוא שאל אותי 'ואם היית פוגשת את הקצין הבכיר, מה היית אומרת לו?' אז אמרתי לו שהייתי אומרת לו שהוא איש אמיץ מאוד ,אבל איך אני הייתי בכלל מגיעה להכיר אותו?" 

את הספר כתב מין סופר צללים שנקרא ג'ון לי, למרות שהוא כתוב מפיה של ד"ר גיבלי. "כמו שאמרתי, הספר נכתב בדם ליבי, היה קשה לי להעלות את כל הדברים לבד, אני הייתי מוצפת, עד היום אני מוצפת. עברו כבר שישים שנה מאז, מאז עד היום אני עדיין מוצפת כשמגיעים לפרשה", הסבירה. "לא הרגשתי שאני יכולה לשבת ולכתוב במשנה סדורה. היה חשוב לי שמישהו ישב ויכתוב את הדברים מפי, כמו שאני, לא ייפה, לא יוסיף, בדיוק כמו שאני. היה לי נוח דווקא עם הבחור הזה.  השם הוא יהונתן לידור. הבחור מכיר אותי היטב, אנחנו מדועים זה לזה, הוא כתב כבר כמה ספרים והוא לחץ עלי כל הזמן". 

על ההחלטה לכתוב את הספר באותו של דבר, שיתפה: "חיליתי, נותחתי וכשנותחתי שאל אותי הרופא המנתח 'למה לא תכתבי עכשיו את הספר?' ואז החלטתי לכתוב אבל לדבר עליו. אני הבטחתי בזמנו לבנימין ממש רגעים לפני מותו, הוא שאל בסופו של דבר ומה יהיה עם הספר? אמרתי לו הספר יצא. בזמנו הוא נתן לסופר אחר לכתוב והוא לא אהב את הכתיבה. אמרתי לו הספר יצא. הוא רצה שהאמת שלו תצא ואני כותבת את כל האמת". 

עוד הצהירה: "אני הבטחתי לכתוב את הספר, בינתיים חיליתי ונבהלתי, עמד לידי דמות נהדרת של רופא, אישיות בפני עצמה, ואמרתי לו 'אתה יודע? אני יוצאת מהיחידה לטיפול נמרץ, אני מבטיחה לך שאני אכתוב', עוד לא ידעתי איך אבל אני מבטיחה שאני אכתוב". 

"כולם ידעו שהולך להיות 'עסק הביש', כולם ידעו על התכנון ואף אחד לא כתב את סדר הדברים"

בימים בהם בנימין היה ראש אגף המודיעין, התרחשה פרשה שנכשלה לפגיעה ברשת טרור במצרים, לימים נקראה עסק הביש. מי נתן את ההוראה לעסק הביש? "השאלה הנצחית", השיבה הסופרת, ואמרה: "אלה היו דברים לגמרי פשוטים, מה שאני רציתי להגיד בספר עכשיו, אלה הם דברים שתמיד המודיעין היה מכפה על הדרג המדיני. מי ששילם את המחירים עד היום, הדרג המדיני לא שילם, היה לו גיבוי. כולם ידעו שהולך להיות עסק הביש, כולם ידעו על התכנון ואף אחד לא כתב את סדר הדברים". 

"אנחנו היינו בקום המדינה, באלגן ענק", הדגישה. "ידענו שאנחנו צריכים לעשות דברים ולהציל, לשמר את המדינה שלנו. בנימין קיבל את ההוראה בעצם, ממי שידע על כל הפרשה, זה היה שר הביטחון. מערכת היחסים בין (פנחס) לבון, שר הביטחון ולבין (משה) דיין שהוא היה הרמטכ"ל הייתה קלוקלת, בנימין היה צריך  לדגל בין שניהם ולספר מה השני חושב, מה צריך לעשות, הוא לא היה יכול להחליט לבד. ואז לבון אמר 'בסדר אני מאשר', משה דיין נתן לבנימין את ההוראה ואמר לו 'לך קדימה'. בנימין נתן את ההוראה ליחידה. הדברים לא צצו מאליהם, לא כך עבדו הדברים. אלה דברים שאף פעם לא אמרו". 

על השם שבחרה לספר, אמרה: "הפוך על הפוך, מפני שאני לא האישה הכנועה, 'אשתו של'". במהלך הסיפור, היא מגלה על בגידה דרך מכתב שהפתיע אותה. "היה לא פשוט, נעלבתי, בסך הכל את עושה את החשבון אם זה חלק מאיזו שהיא נפילה, בנימין היה לו קשה, נשים חיזרו לפתחו בצורה בלתי רגילה, או שאת ממשיכה כי את אוהבת אותו ואת מוכנה לחיות עם זה. במשך השנים הדברים קיבלו גוונים שונים, גם האהבה שלנו קיבלה גוון אחר, גוון של חברות נהדרת, גוון של שותפות, אכפתיות, ליווי בכל הדברים הוא שיתף אותי בכל מה שקרה. זו הייתה חברות שהיא חד פעמית, אני לא מאמינה שיש הרבה פעמים כאלה בחיים". 

"את צריכה לעשות את החשבון, מה יותר חשוב לך, להמשיך לחיות עם אהבת חייך, או כמו כל מישהו אחר, שמפוצץ את הדברים"

"בנימין לא ניהל פרשיות אהבים, היו לו פגישות מקריות אבל זו לא הייתה פרשה שנמשכת לאורך זמן, זה לא היה רומן שנמשך, היו לו מה שקוראים היום - סטוצים", סיפרה. "אני מצאתי מכתב שלה, הוא ניסה לגונן עלי מהדברים האלה, הוא לא רצה שאדע, אני יכולה להבין אותו. נגלה, קרה מה שקרה, דיברנו. אבל זה היה בנימין, על כל המעלות וכל המגרעות. את צריכה לעשות את החשבון, מה יותר חשוב לך, להמשיך לחיות עם אהבת חייך, או כמו כל מישהו אחר, שמפוצץ את הדברים וכל אחד הולך לדרכו". 

לאחר שהתאלמנה מבנימין, סיפרה על החיים שאחרי: "לא פשוט, אני עברתי את האבל או את האלמנות הראשונית מאוד קשה, שנה וחצי הייתי במצב שהייתי צריכה את הטיפול האולטימטיבי שיעזור לי לחזור לעמוד על הרגליים ולהזכיר לי שאני בעצם אישה חזקה. זה ארך הרבה זמן, חלק מהזמן הייתי מתחת לשמיכה. מאחר ואני מטפלת אז אני מעריכה מטפלים, הלכתי למטפל הכי טוב שאני מכירה. מחלימים, לא שוכחים, זה הופך להיות חלק בלתי נפרד ממך. כולי חיה את החיים שלי של אז".

"היום יש לי חבר", אמרה וסיפרה על בן הזוג הנוכחי, טל, אותו הכירה כאשר טיפל בבעלה לשעבר, בנימין גיבלי ז"ל, לפני שנפטר, וגם אחריי במשפחה. לאחר שבנימין נפטר, הקשר הפך מחברות לאהבה. הוא גם היה קרוב מאוד לבנימין, היו הרבה פעמים שהיו להם שיחות מיוחדות במשך כל השנים. טל טיפל במשפחה שנים רבות לפני שבנימין חלה, טל היה בן בית אצלנו, לא רק אצלי, אצל כל המשפחה שלי. טל צעיר ממני בהרבה שנים, כמו שאני הייתי צעירה מבנימין בהרבה שנים, מה שאני קיבלתי בצעירות שלי מול איש מבוגר שכל כך השקיע בי, ונתן לי, טיפח אותי וגידל אותי, ככה אני מרגישה, שהיום אני מחזירה את זה". 

עריכה: נויה חסון

31/01/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris