ינון מגל ובן כספית

כספית: "הדם יהיה מרוח על הידיים שלכם"; ח"כ רוטמן: "בוא ננשום"

המגיש ויו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט בעימות חריף סביב הרפורמה המשפטית המתוכננת • ח"כ שמחה רוטמן: "בסאבטקסט, נראה לי שאתה לא מבסוט מהרכב הממשלה"


ביקורות רבות הופנו כלפי הקואליציה וחבריה מאז הצגת הרפורמה המשפטית אותה מוביל שר המשפטים יריב לוין. זאת בצל פעולות נוספות אותן מבצעת הממשלה בראשותו של נתניהו. ינון מגל ובן כספית שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת שמחה רוטמן, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, מה שבמהרה הלהיט את האווירה בשידור.

בפתח השיחה הודה ח"כ רוטמן כי "זה קצת משונה בעיניי השיח הזה. אנחנו מקיימים דיונים בוועדה, שומעים מומחים, את הייעוץ המשפטי, מזמינים את כולם, דיברו וגם הוזמנו שופטים בדימוס ויועמ"שים בדימוס, ומנהלים שיח ושיח בסוגייה שמעניינת את הציבור. מנהלים דיון בוועדה, ומה דורשת נשיאת בית המשפט העליון? כתנאי לדבר עם שר המשפטים, תפקידה על פי חוק, תעצרו את הדיון בוועדה בכנסת".

"אני אפילו לא מדבר על הבעייתיות של הפרדת רשויות שנשיאת בית המשפט העליון בכלל מעלה את זה על השולחן כאופציה, אבל למה? מה קרה? מפחדת שידברו? שהציבור יראה מה עשיתם במהלך השנים האחרונות כדי להרוס את שיטת המשטר הישראלית? לקחתם סמכויות שאיש לא נתן לכם? ממתי זו דרישה לגיטימית במדינה דמוקרטית?", הזדעק.

עוד טען ח"כ רוטמן כי "מרבית אזרחי ישראל יודעים ובטוחים שיש צורך נואש ברפורמה במערכת המשפט. יש נשיאה אחת שחושבת שהכול בסדר, לכן היא לא באה. רמת הניתוק שמערכת המשפט מפגינה באירוע הזה קשה מאוד. רמת הדריסה שמבקשים אתה וחבריך, ובמידה מסוימת גם נשיאת בית המשפט העליון והיועמ"שית, מבקשים מהממשלה הזו ומחברי הקואליציה לרמוס את החלטת הבוחר בקלפי. זה מה שאתם מבקשים מאיתנו לעשות, ואתם עושים את זה כאילו אתם מדברים בשם הדמוקרטיה. רבותיי, אתם לא תזהו דמוקרטיה גם אם היא תנשך אתכם".

"אתה בטח יודע שהדריסה היא מהצד שלכם", הכריז כספית, וח"כ רוטמן הגיב: "לא, אני לא יודע. תודה על העדכון". המגיש לא נשאר אדיש לדבריו של יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ותקף: "אתה משמיד. הולכת להיות פה התנגשות". 

ח"כ שמחה רוטמן התייחס לאמירתו של כספית, והכריז: "אתה מדבר בסופרלטיביים, משמיץ. הפצתי נוסח אתמול בלילה עם הרכב הוועדה, 3 חברי כנסת, 3 שופטים 3 שרים. היום יש 9 חברים בוועדה, יש את נציגי לשכת עורכי הדין, הוצאנו אותם, מילאנו את החסר גם כדי לשמור את מספר חברי הוועדה וגם כי אני חושב שזה הדבר הנכון, ברוב מדינות העולם העם בוחר את השופטים ולכן צריך שלרוב הדמוקרטי תהיה אמירה. לכן אמרנו 'יש 9 חברי וועדה, 3 שופטים, 3 שרים ושלושה חברי כנסת'".

בן: "אתה הופך את ישראל לדיקטטורה" • ח"כ רוטמן: "אם בממשלה היו חבריך - היית תומך"

"בהרכב הוועדה הקודם הייתה דרישה לשני חברי כנסת אתבל לא הייתה שום הוראה מחייבת שאחד מהם יהיה מהאופוזיציה. כך היה המצב עד סוף שנות ה־90, כך היה המצב בממשלת החילופים של גנץ ונתניהו. אבל אני הכנסתי ביוזמתי בחוק היסוד דרישה שאחד מחברי הכנסת יהיה מהאופוזיציה", הדגיש.

כספית התרעם נוכח דבריו של חבר הכנסת: "אתה, אריה דרעי ונתניהו ימנו את שופטי העליון - אתה הופך את ישראל לדיקטטורה. יש פה רק שתי רשויות ואתה משמיד אחת מהן. אני לא ארגע כי הוא משמיד את הדמוקרטיה הישראלית. לא יהיה מי שיגן עלינו. הדם הזה יהיה מרוח על הידיים שלכם". ח"כ רוטמן לא נשאר חייב: "אני לא יודע, אולי בסאבטקסט, נראה לי שאתה לא מבסוט מהרכב הממשלה, אבל השיטה שאני מציע, אני מזכיר לך שאני מוניתי כנציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים וכתבתי את אותה הצעה כשהייתי באופוזיציה. אז בוא ננשום שנייה".

תשובתו של רוטמן לא הביאה מנוח למגיש, שתקף בחריפות את הדברים. לאור זאת מיהר מגל להוריד את גובה הלהבות, ושאל: "אתם מתכוונים להביא סעיף סעיף בנפרד או את כל ההצעות לחוק ביחד?". יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט הבהיר: "כרגע מונח על השולחן חוק יסוד השפיטה שכולל בתוכו ארבעה חלקים - קביעה שהכנסת אומרת אותה כל הזמן לבית המשפט העליון שלבית המשפט אסור לגעת בחוקי יסוד. דבר שני זה שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים".

"בדיוק מה שנתניהו ודרעי צריכים. תהיה פה התנגשות איומה", זעם כספית, וח"כ רוטמן סיכם: "מה שנחמד לי איתך שאתה לפחות שם את הדברים על השולחן. לא מטרידה אותך שינוי מערכת השלטון, מה שמטריד אותך שנתניהו ודרעי בממשלה, לגיטימי. אם בממשלה היה גנץ ולפיד חבריך הטובים אז היית רוצה הסדר אחר, וזו בדיוק הבעיה. אם בממשלה היו חבריך הטובים, ולא נתניהו ודרעי, היית תומך בשינוי שיטת בחירת השופטים והיית מסביר לי שכך זה בכל העולם ורק אני הזוי".

עריכה: שני רומנו

06/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שמחה רוטמן
שמחה רוטמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris