איפה הכסף
עם ענת דוידוב

איפה הכסף?

קארין אלנר פיאדה, ראש תחום השקעות גלובליות בקבוצת קלי, על החברות שמבקשות להעביר כספים לחו"ל: "רואה את זה קורה גם בפלח של לקוחות בינוניים"


בחודשים האחרונים, נדמה כי יותר ויותר ישראלים פונים לבנקים שלהם בבקשה להעביר את כספם בבנקים בחו"ל. ליאת רון ואריה מליניאק דנו על כך ב־103fm עם קארין אלנר פיאדה, ראש תחום השקעות גלובליות בקבוצת קלי, אשר סיפרה על התופעה והסבירה כיצד בכלל ניתן לפתוח חשבון בחו"ל.

בתחילת השיחה, סיפרה: "בפלח של הלקוחות הגדולים, ברור שהתופעה מוכרת וקיימת, אבל מה שבאמת יוצא דופן או ייחודי זה שאני רואה את זה קורה גם בפלח של לקוחות בינוניים, לקוחות שיש להם מיליון דולר לשים בחו"ל. אפילו הלקוחות שיש להם שישה-שבעה מיליון שקלים, הם גם בעצם מחפשים להוציא את ההשקעות שלהם לחו"ל. יש לחץ מאוד גדול, חייבת להגיד שאני בלחץ מאוד גדול".

"מדובר בלהוציא את הכספים מבנקים בישראל ולהעביר אותם החוצה לשוויץ, זה היעד המרכזי, המקום שנתפס הכי יציב", אמרה, והמשיכה: "אנשים רוצים לפזר את הכספים שם, לפזר את הסיכונים שלהם. זו פרוצדורה, מכיוון שעבדתי 16 שנה במערכת הבנקאות השוויצרית, אני שוחה בה. כשאתה לא מכיר, זה יותר קשה. אין תשלום לפתיחת חשבון, זה כמו פתיחת חשבון בבנק בארץ. בניגוד לבנקים בישראל, הבנקים שם מנהלים את ההשקעות עצמן והם מקבלים גם דמי ניהול, בדומה למנהלי ההשקעות בישראל. כמה זה עולה? זה כמובן תלוי בגודל הלקוח, ואם אתה מגיע לבד או עם גוף מנוסה שיש לו הסכמים או ידע בלנהל משא ומתן".

האם נתקלת במצב בו אנשים מעבירים כסף לחו"ל למרות שהם יודעים שיפסידו מכך כסף?

"הם לא אמורים להפסיד. אנשים רוצים את שני הדברים יחד. הם רוצים לעשות את הפעולה שהיא פיזור, לשמור על עצמם בטוחים, על הכסף שלהם בטוח, וכמובן שהם רוצים גם להרוויח עליו, אף אחד לא רוצה להפסיד על כספו, שם נכנס הפן המקצועי של ניהול ההשקעות", הסבירה.

עוד הוסיפה כי "אני יושבת ורואה את מה שקורה, כלומר אני מקבלת טלפונים, להגיד למה זה קורה? אני יכולה להגיד שאנשים בזמנים של חוסר וודאות, מלחמה וכדומה, בעבר גם הוציאו כספים, כלומר זו תגובה שקיימת. עכשיו התגובה הזו קיימת ביתר שאת, אני לא יודעת באמת להפריד האם זה חששות אמיתיים או נבואה שמגשימה את עצמה, אי אפשר לדעת, זה אחד כרוך בשני".

"הם מחפשים לפזר את הסיכונים שלהם"

בהמשך, התבקשה להעריך כמה כסף כבר הועבר מישראל לחו"ל על ידם. "אנחנו עוד לא עומדים על מאות מיליונים, אבל להגיד מה הפוטנציאל בהקשר של השבועות עד החודש הנראה לעין? אני מניחה שזה עשרות מיליונים, אני מניחה שהרבה יותר מזה", טענה.

בסיום השיחה, שיתפה: "אנחנו זרועו הארוכה של הלקוח, כלומר אנחנו עושים את הפן הטכני, עוזרים להתאים את התיק הטוב ביותר ללקוח ומפקחים לאורך כל הדרך. המסר שאני מקבלת מאנשים הוא שהם מחפשים לפזר את הסיכונים שלהם, זה לא שהם לוקחים את כל כספיהם מישראל, יש כאלה שכן עושים את זה, אבל הם מרגישים צורך לפזר את עצמם".

עריכה: ירדן חדד

09/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ליאת רון ואריה מליניאק
ליאת רון ואריה מליניאק  |  צילום: 103fm
Paris