רון קופמן ואריה אלדד

"יכול להיות שארדואן יסיים את תפקידו בגלל רעידת האדמה"

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על היחסים בין ישראל לטורקיה על רקע רעידת האדמה והסיוע ההומניטרי: "אין יותר גימיקים"


 לאחר רעידת האדמה הקשה שהכתה במדינה, גם היום נמשכים מאמצי החילוץ של המשלחת הישראלית בטורקיה בניסיון לאתר עוד תושבים שנקברו מתחת להריסות. האם בעקבות הסיוע ההומניטרי היחסים בין ישראל לטורקיה ישתנו? וגם, האם האסון הנוראי יביא לסוף כהונתו של ארדואן? הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') עדכן בפרטים.

בפתח השיחה הכריז יחזקאלי כי רעידת האדמה הרעידה גם את כסאו של ארדואן, והוסיף: "השאלה האם הוא ייפול. אני יכול לומר לך שמכל האתגרים שהיו לארדואן בכל המצבים שהיו לו, מדובר כרגע באתגר הגדול ביותר שתופס אותו במצב הקשה ביותר מבחינתו, גם כלכלית, גם אישית וגם בריאותית שלו. רעידת האדמה שלו כמובן כוח עליון, זה בא משמיים, אבל ארדואן, היה לו חלום להחזיר את היוקרה והגדולה של האימפריה העות'מאנית, יכול להיות שהסולטן הזה ברעידת האדמה הזו יסיים את תפקידו כשהבחירות ממש מתקרבות".

"מדובר פה על אסון ענק, גם אם הוא היה רוצה לספק את העזרה והסיוע הוא לא יכול, וידביקו לו את הכישלון הזה, ובעיקר אני חושב שזה יכול להיות קצת ציורי - זה הסוף של הסולטן שחשב שהוא יציב על האדמה, והאדמה אמרה לו שהוא לא יציב", הבהיר, "הוא מגיע לבחירות הללו כשבסדר יש לו הבטחה אסלאמית, הוא העביר את טורקיה ממדינה חילונית למוסלמית, הכניס לימודי ערבית, אסלאם, שינה את האליטות - אבל מבחינת האזרח הטורקי זה שארדואן לא הביא לו רווחה כלכלית זה הכישלון הגדול שלו".

עוד טען כי "רעידת האדמה הזו יש לה הקשר, הלירה הטורקית הייתה ממש על סף התפרקות ואז באה רעידת האדמה, ועל זה יבואו איתו חשבון - היו לך חלומות בשמיים, השארת אותנו עניים, ואחר כך רעידת אדמה? יכול לבוא על חשבון הכסא שלו. וגם מבחינה בריאותית, יכול להיות שזה הסוף. זה הכלכלה וגם האדמה, כשהאדמה לא יציבה הכסא לא יכול להיות יציב".

בהמשך, התייחס יחזקאלי למצב הקשה בסוריה בעקבות רעידת האדמה, ולסרטון בו פנה לאזרחי המדינה: "ישראל הציעה סיוע דרך הרוסים לאסד. אתה בכזה אסון, למה אתה מסרב? העם שלך צריך את העזרה הזו. הרי המנהיג שלכם מונע ממכם עזרה, זה המנהיג שהרג בבני עמו יותר מרעידת האדמה. אתה מסרב לקבל עזרה ואומר לא תודה? האיראנים נתנו לאסד סיוע מצחיק אפילו עלוב. זו טרגדיה כפולה. אנשים מסכנים שבקושי עוברים את החורף, למה אתה מונע מהם?"

"סיימתי את הסרטון בזה שאני אומר להם 'לכו לגבול, תגיעו לאט לאט לגבול ותראו חיילים ישראלים. תראו מה זה רחמים של ישראלים ויהודים ואז תשפטו אותנו'. סרטון כזה גם אומר תראו כמה אסד לא דואג לבני עמו ורעידת האדמה מגלה את האמת", סיכם.

עריכה: שני רומנו

10/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארדואן - ארכיון
ארדואן - ארכיון  |  צילום: Adem Altan\AFP
Paris