שיחות לילה
עם אבי כץ

"אני נותן לכל תלמיד את מה שהוא צריך כדי שהביטחון העצמי שלו יתחזק"

סתיו אסטמקר, מאמן קפוארה בכיר ומייסד עמותת 'קפוארה לכולם', שיתף בסיפורו האישי המעצים והמרגש • יצא בקריאה: "חוגים הם דבר קסום, תשתמשו בהם"


בתור ילד התקשה סתיו אסטמקר חברתית, מה שהשפיע על הביטחון והדימוי העצמי שלו. כל זאת עד שנחשף לקפוארה והערכים הטמונים בה. במרוצת השנים החליט סתיו להעניק את מה שקיבל כילד לאחרים, וייסד את עמותת 'קפוארה לכולם' המספקת מקום מפלט ובית חם עבור ילדים ונוער בסיכון. עם ליווי אישי ותחושת שייכות מנחיל סתיו ערכים המבוססים על כבוד הדדי, תרומה לקהילה וקבלת האחר.

סתיו התארחה באולפנו של אבי כץ ב־103fm והשניים שוחחו על בניית ביטחון ושינוי דימוי עצמי ומדוע ראה בקפוארה כשליחות. בפתח דבריו, טען המאמן הבכיר כי "מאז שאני זוכר את עצמי, אני עוסק בקפוארה. איך התחלתי? במקור אני מדימונה ושם, בכיתה א', התחלתי לגמגם בתוצאה ממערכת החינוך שבה הייתי. בתיכון עברתי לכפר נוער כי פשוט רציתי עצמאות ומשהו קסם לי שם. היו הרבה מאוד חוגים, ולראשונה הכרתי את הקפוארה. בהתחלה זה היה עוד חוג כמו כל החוגים, אבל משם החיים שלי השתנו. הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות, זה ענה לי על הרבה מאוד צרכים - ביטחון חברתי, שייכות ומרחב בטוח. זה יצר לי סביבה תומכת שנתנה לי את הביטחון להתבטא, מבלי לפחד לנסות, ליפול ולטעות. זה מה שבנה אותי, עד היום".

בהמשך, סיפר סתיו כיצד הרגיש לו לעבור לצד השני, כשהפך למאמן בעצמו: "קפוארה זה אזור טוב שבו הילד מרגיש שהוא יכול להצליח. אני כמאמן בונה את זה - רואה את כל התלמידים שלי ונותן לכל אחד מהם את מה שהוא צריך, כדי שהביטחון העצמי שלו יתחזק. מה שצריך זה לא כישרון, אלא הרגשת מסוגלות. הם צריכים להרגיש שהם יכולים, שהם שווים, שהם מצליחים. לומדים את זה דרך הקפוארה - לא צריך להשוות בין ילדים, לכל אחד יש רק את עצמו ולכל אחד יש את מה שהוא קיבל. יש אחד שהוא גבוה ואחד שהוא נמוך, אחד שהוא קל ואחד שהוא כבד, ולכל אחד יש את הקפוארה שלו, עם הגוף שלו והיכולות שלו. בסוף כולם מצליחים, אין ברירה אחרת".  

לסיכום, עוד שיתף המאמן הבכיר בעמותה שהקים: "העמותה היא לא מספקת חוגים, אלא מעטפת. הרי קפוארה יש בכל מקום, בכל סטודיו, בכל עיר, אבל לפעמים הילדים צריכים את החיבור בין החיים שלהם לבין הקפוארה. אנחנו חושפים נוער בפנימיות ונוער בסיכון לדבר הזה, אנחנו עובדים גם עם ילדי רווחה וילדים על הרצף האוטיסטי - כל מי שצריך את הדבר הזה, אני המבוגר שיראה אותו, שייתן לו את הכלים ואת הדוגמה האישית. למה זה לא נכנס למערכת החינוך? אני כן מלמד בבתי ספר ובכל מיני מסגרות, אבל זה בדרך, זה יקרה. אני אומר להורים, חוגים הם דבר קסום, תשתמשו בהם - מקבלים שם המון ערכים". 

לפרטים נוספים על עמותת קפוארה לכולם לחצו כאן.

עריכה: דוד זבולוני 

11/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סתיו אסטמקר
סתיו אסטמקר  |  צילום באדיבות המצולם
Paris