בן כספית ואריה אלדד

"מתבייש שזה נעשה ע"י ממשלה שאני חבר בה"

השר לענייני מורשת, הרב עמיחי אליהו, התייחס לפינוי הכרם בבנימין ושיתף: "כואב הלב, לא לשם כך התגייסנו לשליחות הזו - שוקלים את צעדינו"


יממה אחרי אישור תשעה מאחזים חדשים בחברון וביהודה ושומרון, פינה משמר הגבול אמש (ד') את כרם בן אליהו שבאזור בנימין. על פי הדיווחים, ההחלטה הביטחונית יצרה התנגשות נוספת בין השרים סמוטריץ' וגלנט. אריה אלדד ורוני בר־און דנו על כך ב־103fm עם השר לענייני מורשת, הרב עמיחי אליהו (עוצמה יהודית), אשר הגיב לתקרית.

בפתח הריאיון הביע הרב אליהו כאב לב על האירוע, ואמר: "קודם כל, באמת כואב הלב. אני לא אגיד לך שאני לא מתבייש, אני מתבייש שהדבר הזה נעשה על ידי ממשלה שאני חבר בה. כמו שאמרתי גם בבוקר: לא לשם כך התגייסנו לשליחות הזו. אנחנו כל הזמן שוקלים את צעדנו, ושואלים האם חצי הכוס הריקה היא יותר מחצי הכוס המלאה, או להפך. אנחנו כמובן מרימים דגל במקרה שאנחנו מרגישים שחברנו לממשלה או חברנו לקואליציה לא מבינים שאנחנו בתוך אותה הסירה, וצריכים להתחשב אחד בשני".

עוד הוסיף: "לעקור נטוע זה לא טוב, זה אף פעם לא טוב. אני מבין שלא ביום אחד בונים חומה, ויש פה שנים של הרגלי התנהלות שאנחנו צריכים לשנות, גם בתוך המערכות. יש גם הרבה דברים טובים שקורים בממשלה הזו - הכשירו עכשיו תשעה יישובים. אני חושב שאנחנו צריכים לשנות פה כמה דברים, בכדי שלא יהיה פה איפה ואיפה".

"כשנותנים לנער בפינוי מכה בראש, איך זה קורה?"

כשנשאל למה הוא מתכוון כשהוא אומר 'איפה ואיפה' הסביר השר לענייני מורשת כי הטענה שלו אינה מופנת רק כלפי בג"ץ, אלא כלפי כל המערכת הפקידותית. "כאילו יש פה אנשים שיש להם איזשהו ייחוס ודם כחול, ומצד שני יש אנשים שאפשר לפגוע בהם. הביקורת שלי היא כלפי הרגלים של שנים שמדינת ישראל התרגלה לעשות, ואנחנו רוצים לשנות אותם. כשנותנים לנער בפינוי מכה בראש, איך זה קורה? איך זה קורה שהשוטרים הטובים והמתוקים האלה שעושים את מלאכתם נאמנה מבינים שבהפגנות השמאל הם צריכים להתנהג בהכלה, ובהפגנות הימין והחרדים הם צריכים לשבור להם את העצמות? יש כאן הרגלים שלא ישתנו ביום אחד".

בהמשך ביקש להתייחס להסכמים הקואליציוניים, והסביר שהם רוצים להוביל את הדברים בצורה הנכונה. "יש לנו הרבה מה לעשות, ואני לא אגיד לכם שאני הולך לישון כשאני שמח ושבע. אני הולך לישון כשאני רעב יותר ויותר ואני מבין עד כמה יש לנו לעבוד פה במדינה, ואני מקווה מאוד שאנחנו נביא בשורה גדולה".

"חושב שברגע שנאבד את הכבוד להורים שלנו, איבדנו את הכול"

רגע לפני סיום הריאיון נשאל מה דעתו על דבריו של אביו, הרב שמואל אליהו, אחד הרבנים החשובים ביותר במגזר הדתי לאומי, על הסיוע ששלחה ממשלת ישראל לטורקיה. הוא האזין לדברים בכובד ראש, ואמר: "אני חושב שהדבר הכי בסיסי זה שאנחנו נכבד את ההורים שלנו, ולא נעביר ביקורת. אני יודע שביקשת סליחה, אבל אני חושב שברגע שנאבד את הכבוד להורים שלנו איבדנו את הכול".

בסיום השיחה התייחס לדברי אביו, ואמר: "אבי כתב במפורש שצריך לשים לב שאנחנו כואבים את הכאב הפרטי של כל אחד ואחד. גם ביהדות הביטוי 'כל מה שה' עושה הוא עושה לטובה' הוא ביטוי שאנחנו מלמדים אותו ודנים בו. גם רבי עקיבא כשסרקו את עורו במסרקות ברזל אמר 'הכול לטובה'. זו תפיסה של יהדות, וצריך להבין אותה וללמוד אותה, ולא על רגל אחת. מה קורה בעולם הולך בסופו של דבר לכיוון טוב".

עריכה: עדן בן ארי 

16/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי אליהו
עמיחי אליהו  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris