אודי סגל וענת דוידוב

פקחי האו"ם: איראן העשירה אורניום לרמה של 84%

הנתון המטריד מקרב את האיראנים לרף הדרוש לפצצה גרעינית • טל לב רם ('מעריב' ו-103fm): "מתרשם שהדיווח הזה מדויק, מניח שהם מאותתים"


ידיעה מדאיגה במיוחד חשפה כי פקחים של הסוכנות לאנרגיה אטומית איתרו באיראן אורניום המועשר לרמה של 84%, מעט פחות מהרמה הנדרשת לפיתוח נשק גרעיני. הכתב והפרשן הצבאי ושדרן 103fm טל לב רם ('מעריב') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"האיראנים מכחישים את הדיווח, אבל נראה לי שהפרסום הזה שמצטט שני דיפלומטים שנשענים על הדוח של הסוכנות הבינלאומית לגרעין, מאוד מדויק", אמר לב רם בפתח השיחה. "יש גם בתוך הידיעה עצמה שאלה האם מדובר במהלך שהוא מהלך מכוון או איזושהי תופעת לוואי. עצם היכולת זה הדבר המשמעותי. הניסיון והידע שנצברו שם בתקופה האחרונה הם הדבר החשוב. אני מניח שהאיראנים מאותתים. האיראנים נמצאים בתהליך שאותו הגדירו כזחילה לעבר הפצצה, אבל נראה לי שאנחנו נמצאים בסוג של פיינל שהוא כבר הרבה יותר מזחילה".

עוד טען כי "קודם כל הסיפור החשוב פה הוא לא רק העובדה שהגיעו ל־84, כי כאן אין ויכוח, מעבר ל־60 אחוזים זו כבר רמה צבאית נקודה. כשמדברים על 6 אחוזים עד ה־90, היום בפצצות גרעין זה מה שמקובל, אבל זה רק מרכיב אחד בתוך הפצצה. מבחינה מקצועית נטו, העשרת אורניום הוא מרכיב מאוד חשוב בצבירת ידע וניסיון, אבל יש עוד דברים, צריך גם לדעת להרכיב ראש נפץ. אבל מעבר להכול, זה דיווח שבימים רגילים היה צריך ללוות את הכותרות הראשיות בישראל במשך שבוע אולי. זה קצת מראה לכם עד כמה אנחנו לא בפוקוס של האירוע, שאותו הציב בעבר נתניהו כדבר המרכזי שלו למערכה".

"זה על הראש של כל העולם"

בהמשך, התייחס לב רם לפעולות הצבאיות של ישראל, והדגיש: "ישראל לא אמורה להיות כאן שחקן יחיד. על פי פרסומים בעבר, ישראל בעיקר הצליחה לעכב פעולות נקודתיות, כשמדברים כאילו על תקיפה מחר בבוקר ישראלית, זה לא באמת נמצא ככה על סדר היום. השגריר האמריקני מעביר מסר אמריקני שאומר לנו 'אם אתם רוצים להתעסק בדברים שכל כך חשובים לאינטרסים שלכם אז תדאגו שהחצר האחורית שלכם אינה בוערת'. כשהם אומרים מה ישראל צריכה לעשות, ישראל צריכה להיות עסוקה רק בזה. היא לא יכולה להרים עכשיו את כל הכדורים באוויר".

לסיום, כאשר נשאל כיצד המודיעין הישראלי לא עלה על נתוני העשרת האורניום, הבהיר לב רם כי "אני לא יודע בוודאות להגיד שלא יודעים לזהות, נדמה לי שהפעם הפרסום של ה־84 אחוזים הפתיע גם כאן בישראל כי הוא אינו שיטתי בשלב הזה. זה משהו שהוא לא פס ייצור ברמה הזו, אבל אני מזכיר לך שראש אמ"ן אמר לאחרונה שהוא מעריך שכחלק מהמסרים שהאיראנים מעבירים לעולם הם השתעשעו גם עם ה־90 אחוזים".

"זה עוד נתון מטריד על כך שאיראן ממשיכה ופועלת, מצד אחד נמצאת במצוקה, מצד שני ישראל תוקפת אותה, אבל בדברים שחשובים לה, גם בנושא התעסקות של חיזבאללה וגם בנושא איראן, אבל זה לא על הראש של ישראל, זה על הראש של כל העולם. ישראל צריכה לעשות את הדברים שלה אל מול החזון של נתניהו שראה את איראן במוקד הבעיה המרכזית כאיום קיומי של מדינת ישראל", סיכם.

עריכה: שני רומנו

20/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris