איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מעיד על רצון הקואליציה - לשלוט בכלכלה ובחברה"

האם הממשלה מנסה לבטל את עצמאות בנק ישראל? • פרופ' עומר מואב, מגיש הפודקאסט 'עושים חשבון', אשר נכח אתמול (ב') בוועדת הכספים פרש את משנתו


מאז הצגת הרפורמה המשפטית אותה מובילה הממשלה בראשותו של נתניהו, המדינה גועשת. זאת במחאות רבות ואף שביתות יזומות על מנת לעורר את העומדים בראש ולמנוע מהם לבצע את השינוייים הכלולים ברפורמה. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם פרופ' עומר מואב, מגיש הפודקאסט 'עושים חשבון', אשר הודה כי הוא עצמו מאוד מודאג מהמצב הנוכחי.

"אני מאוד מוטרד מהמצב, אני חושב שכרגע הניסיון של אלי כהן, ואולי חברי כנסת נוספים, של 'בואו נבטל את העצמאות של בנק ישראל', הוא כרגע לא משהו שיקרה", אמר, והוסיף: "אני חושב שנתניהו ושר האוצר סמוטריץ' לא יאפשרו את זה כרגע, אבל זה מעיד על האווירה שיש לנו ועל הרצון של הקואליציה לקחת לעצמה כוח אדיר, תחת הכותרת משילות ולשלוט בכלכלה ובחברה בצורה מלאה, בצורה מאוד מטרידה ומסוכנת".

עוד טען כי "השאלה החשובה פה, שאני לא יודע לענות עליה, היא עד כמה נתניהו עוד שולט במה שקורה, ועד כמה השותפים שלו, שלהם יש מטרה משותפת לשלוט בבית המשפט אבל מסיבות שונות. אני לא רואה למי יש אינטרס מלבד פופוליזם של לפגוע בעצמאות בנק ישראל, אבל זה בהחלט יכול לקרות. אתמול ישבתי בוועדת הכספים, הוחלט בסופו של דיון, למרות שכל המומחים, גם הפרופסורים לכלכלה, גם אנשי ההייטק, כולם אמרו את אותם הדברים כי אין פה בכלל וויכוח - אנחנו יודעים שהרפורמה הזו היא רפורמה שפוגעת בהגנה על זכויות קניין".

בתגובה לאמירותיו ציינה דוידוב כי אתמול (ב') החליטה ועדת הכספים ברוב קולות כי ניתן להירגע והשינויים של הרפורמה המשפטית לא יפגעו בכלכלה. פרופ' מואב הסביר: "כל המומחים הסבירו למה זה פוגע בכלכלה, אנחנו דיברנו מהתיאוריה הכלכלית, והמומחים בהייטק דיברו על העובדות בשטח, אבל בסוף ראש הוועדה אמר 'אנחנו נחליט שהרפורמה לא פוגעת בכלכלה'".

"היו נציגי אופוזיציה. הדיון היה ביוזמת נציגי אופוזיציה. ישבו גם נציגי קואליציה אבל פחות. לקראת ההצבעה כנראה גייסו מהר את נציגי הקואליציה והוחלט ברוב קולות", שיתף, "כמו שגפני אמר לאיש ההייטק שהסביר שיש פה פגיעה, 'אין פה פגיעה כי הרוב בחר בנו ואנחנו הבטחנו מהפכה משפטית', מה שכמובן אגב לא נכון. לא היו נציגים מהאוצר ובנק ישראל, חברת הכנסת נעמה לזימי התרעמה על זה".

"אינפלציה פוגעת פגיעה קשה בציבור, בעיקר בחלשים"

בנוסף, תקף פרופ' מואב את התנהלות הוועדה: "לא ראיתי גם למה אנחנו צריכים את נציגי משרד האוצר שם, הם יודעים מה יש לי להגיד, אין להם צורך להאזין לנו במסגרת הקרקס הזה של וועדת הכספים, ומצד שני אין להם את היכולת לדבר בחופשיות שהרי ראינו מה קורה כשהכלכלנית הראשית אמרה את דעתה המקצועית על המהפכה, אמרו לה 'אין בעיה, אנחנו יכולים למצוא מישהו שתחליף אותך'".

לסיום, התעניינה דוידוב האם לפי דעתו המקצועית צריך להמשיך להעלות את הריבית. פרופ' מואב הדגיש כי "אני חושב שהדבר הנכון מקצועית זה לתת אמון בבנק ישראל ובוועדה המוניטרית. בלי שאני יושב מול כל הנתונים אני לא יכול להביע דעה. אני חושב שהם עובדים נכון, יש לנו מצד אחד את היקף התעסוקה, ככל שהמשק בתעסוקה יותר מלאה אפשר להעלות את הריבית בלי שזה יגרום לאבטלה, ומצד שני יש את יוקר המחיה. יש פה גם טעות של אלי כהן, ביטן וגפני, זה לא נכון לחשוב שיש פה כאילו טובת הכלכלה לעומת טובת הציבור, ממש טעות. אינפלציה פוגעת פגיעה קשה בציבור, בעיקר בחלשים".

"אתה חושב שמישהו מהפוליטיקאים מנסה להצר את צעדיו של הנגיד?", שאלה המגישה, ופרופ' מואב הודה: "אני לא יודע. זה שהם מצהירים הצהרות, היום הכול פופוליזם. מה פתאום שר החוץ בכלל מתעסק בזה? רוצים תשומת לב אז מקשקשים, אין לי מושג אם הם באמת רוצים לעשות משהו".

עריכה: שני רומנו

21/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: נועם מושקוביץ/דוברות הכנסת
Paris