מרסל מוסרי

"זה עולם מפחיד ומשתק לנשים"

בפתח התוכנית, התייחסה מרסל מוסרי למקרי האלימות הרבים כלפי נשים במדינה: "נמאס לי לראות את תמונתן בעיתון ונמאס לי לשחזר את פניהן בלילה"


כמדי יום רביעי הגיעה מרסל מוסרי לאולפן 103fm ושיתפה בכל הסיפורים והשירים שכתבה ופגשה במהלך השבוע. הפעם, על רקע הידיעה המטלטלת על בת 41 שנרצחה, בחרה המגישה לפתוח בדברים קשים על מצבן של הנשים במדינת ישראל.  

לדבריה, "חשבתי הרבה איך לפתוח את התכנית הזו, כי בואו נודה על האמת, נושאים לא חסר. נדמה שהעולם בוער וגיציו משליכים גם על המדינה שלנו. מחאות, הפגנות, חוקים חדשים, פחד מהלא נודע, ימין שמאל, רעש גדול, עליית מחירים ואי וודאות, רציתי לפתוח את התכנית בקריאה לרגיעה, לפחות מצד המאזינים והקוראים שלי. אבל אני לא נשיא המדינה ואין לי אף סמכות כזו, ומי יקשיב לי בכלל? כשאדם מרגיש שלוקחים משהו ששייך לו, או שאדם מרגיש שהדרך בה הוא בוחר מוצדקת, השיח הופך אוטומטית לשיח חירשים וכל אלו המטיפים לאהבת חינם ולרגיעה, סתם מכלים את זמנם. טוב שתהיה קצת פריקת עצבים והצד שינצח, ינצח, נתמודד עם הכול".

בהמשך, הבהירה: "יש נושא בוער יותר וחשוב פי כמה יותר לפתוח איתו את התכנית. איפה הייתם לפני שלושה שבועות, אתם זוכרים? סוף ינואר, תחילת פברואר, הייתם בארץ? בחו"ל? התחלתם עבודה חדשה? חגגתם יום הולדת? עברתם דירה? או שהיו אלו סתם ימי שגרה יפים, בלי שום תנודות לכאן או לכאן. ואיפה אתם היום? בחלוף שלושת השבועות הללו? האם אתם באותו המקום או שמשהו השתנה בחיים שלכם? אני יכולה להעיד על ארבע משפחות שכל עולמן השתנה בשלושת השבועות האחרונים. שלושה שבועות, ארבע נשים שנרצחו".

עוד אמרה: "אני זוכרת את המקרה של לידר סוויסה ז"ל בלוד, הרי כל הסימנים היו שם ואיזה שחוק ומעצבן זה להגיד כל פעם שהכול הבהב אבל אף אחד לא דאג להפסיק לרגע את ההבהוב וללכת לטפל בעניין. היה שם איזה שכן קשה, שרב עם כל השכנים, מנתק את החשמל, משתמש באלימות ומאיים. והיא הייתה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון, אמה חיכתה לה ברכב בחוץ, כשהיא לקחה מסמכים אחרונים ויצאה מן הבית. בדרך לאן היא הייתה? בדרך לטיפולי פוריות, כדי להביא חיים אל העולם הזה. והנה החיים נלקחו ממנה. הוא כבר הציק לה לפני ובמשטרה הציעו שתבוא אל התחנה להגיש תלונה, אבל היא פחדה נורא והפחד שיתק אותה. וכך מצאה אמה את גופתה והנה נרצחה לה משפחה שלמה".

והוסיפה: "גם ברכה אטיאס נרצחה על ידי בעלה בלוד, ולפני כמה ימים בת 27 נרצחה על ידי אחיה בנס ציונה. אתמול נרצחה בת 41".

עוד תהתה: "איזה גבר אתה צריך להיות כדי להרים יד על אישה? אנחנו יותר חלשות, כן קרייריסטיות, כן, אמהות, כן לביאות, כן חכמות וכן יעילות בהרבה דברים יותר מכם, אבל נמאס לי מהפוליטקלי אנחנו חלשות יותר, ומי שמרים יד על חלש ממנו הוא אדם שיש לסרס, בכל דרך אפשרית, לגדוע את ידו ולמדר אותו מכל איזור בו יש בני אדם שעלולים להיפגע ממנו".

בהמשך, עוד הביעה זעם רב: "נמאס לי לשמוע על הנשים האלו, נמאס לי לראות את תמונתן בעיתון ונמאס לי לשחזר את פניהן בלילה לפני השינה. ואיזה משתק זה להיות אמא לילדה קטנה מבלי היכולת לצפות את העתיד ולדעת במי היא תתאהב ועם מי תרצה לחלוק את חייה, עם אדם טוב שירעיף עליה אהבה, הקשבה, הכלה ומשפחה או עם לוציפר שיישסע את שיניו בה בכל פעם שיתחשק לו, טוב, פה מדובר באמא משוגעת ורגע לפני שהוא ינסה כבר אשב על רצח בבית כלא".

והדגישה: "ובכל זאת, זה עולם מפחיד ומשתק לנשים, והענישה לא מספיק חמורה, ואנחנו עדיין מפחדים מהבריון במקום שהוא יפחד מאיתנו ושורף לי על הנשים האלו ושורף לי על האמא שהייתה צריכה לראות את גופת בתה בחדר המדרגות ושורף לי על הילדים שלא יודעים איפה אמא ולמה היא לא לוקחת אותם לבית הספר היום ושורף לי על כל הנשים שחיות במקלטים, או בבתים תחת שמות בדויים, שנדרשות לקצץ את שיערן, להחליף זהויות ולנדוד עם מזוודה קטנה ושניים, שלושה או ארבעה ילדים איתם".

לסיכום, ציינה: "איזה עולם רע זה. ריבון העולמים, תעניש את הרשעים ותושיע אותנו, תושיע את החלשות מידיהם המגועלות בזעם ובדם".

22/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מרסל מוסרי
מרסל מוסרי
Paris