אודי סגל וענת דוידוב

מחדל בסורוקה: מטופלת עברה כריתת שד בטעות

רן רזניק ('ישראל היום') עם הפרטים על המקרה הכואב: "עשור קודם הייתה טעות דומה" • המטופלת מירב בר חן תובעת את ביה"ח: "לא יכולה לשתוק על זה"


מחדל בבית החולים סורוקה: מטופלת אובחנה כחולה בסרטן השד, ועברה כריתת שד בהתבסס על אבחנה של מטופלת אחרת. הצוות טען כי מדובר באירוע חריג, אך מקרה דומה שהתרחש בעבר מוכיח אחרת. כעת היא תובעת את בית החולים, וטוענת כי לא הייתה אמורה לעבור את הייסורים הללו.

רן רזניק, כתב 'ישראל היום', התייחס להשתלשלות האירועים, ואמר: "לרופא נפלט 'אנחנו מצטערים, אבל אין לך סרטן'. אגב, עשור קודם הייתה טעות דומה בבית החולים. אני לא יודע איך זה קרה, אומרים במשרד הבריאות שהטעות שקרתה במכון הפתולוגי בסורוקה - טעו ברשום הטכני. עד היום סורוקה לא הסכימו למסור למטופלת מה בדיוק קרה, ואיך זה קרה. משרד הבריאות הודיע שהוא יחקור את המקרה".

לשיחה הצטרפה מירב בר חן, המטופלת, שסיפרה בכאב על החוויות שלה אחרי הניתוח המיותר שעברה. בראש ובראשונה, אמרה בר חן שהבינה שמשהו לא הגיוני כי לא חזרו אליה אחרי הניתוח. "אם יש אישה אחת שהולכת עם סרטן והיא לא יודעת, אני לא יכולה לשתוק על זה. הם אמרו שאני צריכה לעבור הקרנות, אבל הכל נקי ולא הבנתי את ההיגיון - למה אני צריכה לעבור את זה?"

עוד הוסיפה: "יום למחרת אני מקבלת שיחת טלפון להגיע לבית החולים. אני רואה את המנתח והעובדת הסוציאלית עם הפנים למטה והם אומרים לי 'אין לך סרטן', ואחר כך הם אמרו לי 'הודענו לבחורה השנייה שיש לה סרטן'. עד היום אני לא יודעת איך הם עשו את הטעות, ואני מאוד מקווה שהם אומרים לי את האמת", סיכמה.

תגובת בית החולים סורוקה: "כתב התביעה התקבל אצלנו. נלמד אותו ונגיב כמקובל במסגרת ההליך המשפטי, והמקרה דווח למשרד הבריאות". 

תגובת משרד הבריאות: "המקרה דווח. לאחר התחקיר שביצע בית החולים, בוצעו פעולות מתקנות על מנת למנוע הישנות של מקרים נוספים בעתיד. במקביל לכך, בחודש דצמבר 2022 הוגשה תלונה לנציבות קבילות הציבור למקצועות רפואיים במשרד הבריאות על המקרה. הנציבות מצויה כעת בשלב איסוף החומר". 

27/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בית החולים סורוקה
בית החולים סורוקה  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris