אודי סגל וענת דוידוב

"מי שירים יד על חייל, צריך לשבור לו את העצמות"

הבהיר השר עמיחי אליהו, אולם קרא לשמור על החוק • על הממשלה: "מדיניות ההכלה שהייתה נהוגה בשלושה העשורים האחרונים צריכה להשתנות"


אילן גנלס, אזרח ישראלי-אמריקני, נרצח אתמול (ב') בפיגוע ירי ליד ים המלח. זה מתווסף לשורת פיגועים קטלניים שהיו בתקופה האחרונה, ובתוך כך גם אירעו עימותים בין מתנחלים לחיילי צה"ל. השר לענייני מורשת עמיחי אליהו (עוצמה יהודית) התייחס לכך. 

תחילה, הבהיר לגבי המצב הביטחוני כי "אני חושב שמדיניות ההכלה שהייתה נהוגה בשלושה העשורים האחרונים צריכה להשתנות, היא לא הוכיחה את עצמה אף פעם ויש לנו הרגשה שלפעמים השינוי במערכות לוקח הרבה זמן".

לגבי הפרעות שהתרחשו בכפר חווארה לאחר הפיגוע בו נרצחו הלל ויגל יניב. "הבעיה היא שלנו, אני מגנה את הממשלה, את זה שאנחנו מובילים את האזרחים לפעול בצורה שהיא לא חוקית, לא נכונה וגם לא מוסרית. מה שקרה שם זה התפרקות של מתח מאוד קשה, אתה אומר 'ריבונו של עולם, למה אין הרתעה?'"

באשר לתגובות חלק מחבריו למפלגה בעקבות המהומות בחווארה: "ידינו מושטות לשלום לכל מי שרוצה שלום ומכבד אותנו, אבל מי שיחלק בקלאוות ומי שיזרוק עלינו בקבוקי תבערה באופן קבוע, אנחנו לא מוכנים לזה. המציאות בחווארה, כל יום יש שם זריקות אבנים ובקבוקי תבערה. יש שם הכלה ועצימת עין. האזרחים אומרים, 'אם אתם לא תתעוררו לזה אז אנחנו נגיע למציאות לא טובה', וזה מה שקרה".

על האלימות שסופגים חיילים הצהיר: "אם יהיה מישהו שירים יד על חייל צה"ל, צריך לשבור לו את העצמות. אני אומר את זה, סליחה, בחוסר הפוליטיקלי-קורקט של הציבור. מי שינסה לטעון שהמתנחלים הם נגד חיילי צה"ל זה שקר וכזב, אנחנו מתגייסים, הם מתגייסים ליחידות הכי קרביות ומוסרים את נפשם בשביל המדינה הזו. הניסיון לקשור בין מתנחלים לבין אלימות כלפי חיילי צה"ל היא בזויה לא נכונה".

אליהו שיתף כי "אני חייל צה"ל, נלחמתי במלחמת לבנון השנייה בשביל המדינה, חברים שלי מסרו את נפשם וגם נהרגו במלחמות. אני גם הייתי חייל וגם הייתי בצד של המפגינים, אז אני יכול להגיד את שני הצדדים. לא תמיד מה שמדווח בתקשורת זו המציאות הנכונה. גם דובר צה"ל לא תמיד מדווח אמת. היה דיון בביהמ"ש המחוזי ושיחררו את המתנחלים שטענו שהם היכו חיילים".

בסיום השיחה, הבהיר: "ודאי שאני קורא לשמור על החוק, אנחנו נמצאים במדינה מתוקנת. אני חוזר, מי שייגע בחייל צה"ל הוא חסר מוסר וטיפש, לא יכולים להכיל דבר כזה. בצה"ל נמצא החוסן הלאומי של מדינת ישראל".

עריכה: ירדן חדד

28/02/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמיחי אליהו, עוצמה יהודית
עמיחי אליהו, עוצמה יהודית  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris