רון קופמן ואריה אלדד

"זו אזעקת אמת, אנו בתוך מלחמה עם הפלסטינים"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס למצב הביטחוני המתוח וטען: "הרשות הפלסטינית נותנת אור ירוק לטרור, אך אין לה את האפשרות לעצור אותו"


בימים לא פשוטים של חוסר יציבות פוליטית בעקבות הרפורמה במערכת המשפט, פיגוע רצחני בחווארה ומהומות לא פשוטות שבאו בעקבותיו, עולה השאלה האם מדינת ישראל בפתחה של מלחמה והאם הממשלה תצליח להתמודד עם המצב הביטחוני המורכב והמתוח. הכתב והפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') עדכן בפרטים והביע את דעתו בנושא.

בפתח הדברים ביקש יחזקאלי להתייחס לוועידה בעקבה, והדגיש כי הכתובת היא לא הרשות הפלסטינית. "הרשות הפלסטינית היא זו שמסיטה לטרור, היא לא זו שמבצעת טרור. היא נותנת אור ירוק לטרור, אבל אין ביכולתה לעצור אותו. מה ביכולתה לעשות? לבקש מישראל מחוות. הישראלים באו עם מחוות שלא יהיו מעצרים, ואז ראית שמשטח מובהק של הרשות הפלסטינית, מיריחו, ששם כל שטחי האימונים שלהם והמשטרה שלהם, משם יוצא פיגוע כששנים לא יצא משם. ללמדך, שהרשות הפלסטינית היא לא גורם".

"מי שלא קולט את זה שאנחנו במלחמה זו מערכת הביטחון"

יחזקאלי השווה את זה לתקופתו של יאסר ערפת, ואמר: "הוא הבטיח והבטיח, לקח דברים, ולבסוף הוציא טרור. ראית בחווארה, לא נעים לומר, את ההוצאה להורג של שני היהודים, וראית אחר כך את הפיגוע - ניסים, אנחנו באינתיפאדה. אני עוד פעם אומר לך שזו אזעקת אמת, אנחנו בתוך מלחמה. מי שלא קולט את זה שאנחנו במלחמה זו מערכת הביטחון - שלא מבינה שיש פה בעצם התקוממות מכל שכבות האוכלוסייה. יש אנרגיה בשטח של פיגועים. השטח מתנהג כמו אינתיפאדה, וישראל מתנהגת כאילו יש שלום אירופי מלבלב".

"אנחנו הצבא הכי חזק והכי חכם במזרח התיכון"

"מה צריך לעשות? הרי גם הניסיונות שלנו להילחם בגלי הטרור לא עזרו", שאל משעל. יחזקאלי פרש את משנתו בנושא, ואמר: "אנחנו נמצאים בנקודה, ולצערי אני אומר ניסים, שהיא לא מדממת מספיק בכדי לקבל החלטות. אני זוכר את ליל הסדר 2002 במלון פארק 30 הרוגים שהתווספו ל־120 הרוגים באותו חודש, ואז נפל האסימון. לישראל לא נופל האסימון. אני לא יודע מה צריך לעשות, אבל אני יודע דבר אחד - כל מעשה שיעשה בעקבות הבנה מסוימת הוא זה שיקבע".

עוד הוסיף: "אם מדינת ישראל תבין שיש פה מלחמה, והיא תתנהל באופן כזה כאילו יש פה עכשיו קרב אני מאמין שידה תהיה על העליונה - אנחנו הצבא הכי חזק והכי חכם במזרח התיכון. אנחנו לא קולטים את התמונה - אתה רואה את השקט בין הפיגועים או את הפיגועים? כנראה ש־14 הרוגים זה לא מספיק בכדי לשנות מדיניות".

בסיום הריאיון הבהיר כי עלינו לחסל תשתיות טרור, ולהבין שלא משנה מה קורה, ולקראת מה אנחנו הולכים בחודש הראמדן עלינו להסתכל על התמונה המלאה. "האנרגיה הזו קיימת, וישראל לא מסתכלת למטרה בעיניים. צריך לומר נוכח ההפגנות שזה נותן להם רוח גבית הם מבינים שזה פיצול שבטי כמו אצלם, ולדעתי הם טועים", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

03/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/פלאש90
Paris