בן כספית ואריה אלדד

"לא תהיה הידברות על פירוק מדינת ישראל"

ח"כ יואב סגלוביץ תקף את הממשלה וטען: "כל הזמן חוזרים על המנטרה הזו שאין הידברות ושהאופוזיציה לא נותנת שום דבר - זה קשקוש מקושקש"


על רקע הרפורמה המשפטית המתגבשת ומחאות הענק שמתקיימות נגדה כבר שבועות ארוכים ברחבי המדינה, אריה אלדד ובן כספית שוחחו ב־103fm עם חבר הכנסת יואב סגלוביץ (יש עתיד) על האפשרות שהקואליציה והאופוזיציה יישבו להידברות. לטענתו, חברי הקואליציה חוזרים על מנטרה שהאופוזיציה לא נותנת דבר, אבל זה לא מתכתב עם מה שמתרחש בפועל

בפתח הריאיון סיפר סגלוביץ שהוא נמצא כבר שמונה שבועות בוועדת החוקה, אבל חברי הקואליציה שבים וטוענים שאין הידברות מצד האופוזיציה. "אני מזמין אתכם לראות מה הדברים שאנחנו העלנו שם - מה נכון לעשות, איזה תיקונים יש לעשות. כל הזמן חוזרים על המנטרה הזו שאין הידברות והאופוזיציה לא נותן שום דבר. זה פשוט קשקוש מקושקש שכל הזמן חוזרים עליו. אני אמרתי 'בואו נדבר בוועדה על אבן הראשה, על חוק יסוד החקיקה', והתשובה הייתה 'אנחנו לא מדברים על זה'", אמר חבר הכנסת.

עוד הוסיף: "יש לכם בעיה עם בית המשפט העליון, לשיטתכם, אז למה להכיל את אותו הדין על שופט התעבורה או על שופט בבית הדין לענייני משפחה או השופט המחוזי? מעבר לזה, אני אמרתי שאני לא מוכן בשום תנאי שהקואליציה תמנה את כל שופטי העליון. אתה אומר לי מה ההצעה שלך? התשובה היא שיהיה איזון בין הרשויות. כשאמרנו אמרו לנו לא. על כל דבר הם אומרים לא, ואז חיוך למצלמה ואומרים 'אנחנו עושים הידברות'. אני אומר לכם שמונה שבועות של דיונים, ולא זז פסיק. האם אומרים 'בואו להידברות', אבל אני אומר לך שלא תהיה הידברות על פירוק מדינת ישראל. לא יהיה".

"בסוף יש פה חוקים שחלקם מושחתים, וחלקם בלתי קבילים מבחינה דמוקרטית"

"האם התנאי הזה של לא תהיה הידברות עד שהחקיקה תיפסק נראה לך נכון?", נשאל חבר הכנסת. "לא רק שהוא תנאי נכון, הוא התנאי היחידי שאפשר לדבר עליו. תראו, אני מדבר איתכם אחרי יום ארוך בועדת החוקה ומה אנחנו נקבל היום בערב? את חוק הנבצרות בקריאה ראשונה. ומה יקרה במהלך השבוע? התחייבות, כנראה, של הקואליציה, להעביר את חוק יסוד דרעי 2 בקריאה ראשונה. ומה יהיה מחר בוועדה המיוחדת? תיקון של חוק פקודת המשטרה שלב ב'".

בהמשך ביקש להדגיש: "כל זה קורה במקביל ותוך כדי וכאילו שאין הסכמים קואליציוניים ואנחנו לא יודעים על מה מדובר. עוטפים את כל העטיפה החוקתית הזו באיזשהו צלופן, ובסוף יש פה חוקים שחלקם מושחתים, וחלקם בלתי קבילים מבחינה דמוקרטית בכל המובנים כולם, אבל הם נמצאים בהסכמים קואליציוניים. על זה בכלל לא מדברים. הרי רוצים להעביר פה חוק יסוד לימוד תורה ורוצים שאת הפטור בעניין הגיוס לא תהיה שום יכולת התערבות לאף אחד".

לדבריו, אם נתבונן במה שקורה בועדת החוקה אנחנו נראה כיצד מגיעים מומחים שכולם אומרים שהרפורמה המשפטית היא טעות מיסודה. "אני מכיר עבודת כנסת, ואני לא מכיר שיטה של דון קורלאונה. אני לא מכיר את הדבר הזה".

"הייתי במשטרה הרבה מאוד שנים, ואני לא דיברתי עם שרים"

כשנשאל מה דעתו על הידיעה כי מפכ"ל המשטרה הורה לנציביו שלא לדבר עם השר בן גביר אמר חבר הכנסת כי הנחיית המפכ"ל למפקדי המחוזות היא המובן מאליו. "זה הכלל, זה לא משהו שיוצא מהכלל. "זה היפוך התחומים, כי המובן מאליו אנחנו חושבים שנחשב לדבר חריג במשטרה. אני אומר לכם - אני הייתי במשטרה הרבה מאוד שנים, ואני לא דיברתי עם שרים. על מה אתם מדברים? יש אחידות הפיקוד, יש מפקד אחד למשטרה והוא המפכ"ל. אם השר רוצה לדבר עם מפקד מחוז מסוים אז שיפנה למפכ"ל, ככה זה עובד. אז המפכ"ל הוציא הוראה? המובן מאליו נהיה לחדשה".

בהמשך העביר ביקורת על המפכ"ל בעניין עמי אשד, ואמר כי הוא עשה טעות חמורה שיש לה השלכות דרמטיות על הדרך שבה רואים את העניין בתוך המשטרה. "לזכותו יאמר שהוא בא ואומר 'טעיתי'". סגלוביץ לא פסח גם על השר בן גביר, והתייחס לתפקודו המקצועי: "השר הזה, השר המופקר הזה, הוא ממשיך להגיד 'המפכ"ל אמר לי ככה על עמי אשד' ו'המפכ"ל אמר לי אחרת על עמי אשד'. אם יש לי הזדמנות להגיד אז עמי אשד הוא קצין מעולה שבמעולים. השר הזה מופקר בכל ההתנהגות שלו, והוא עושה שימוש אפילו במה שדיבר איתו המפכ"ל בארבע עיניים. אם הייתי יכול לתת עצה למפכ"ל זה לא לדבר איתו על שום דבר בדברים האלה שהם לא חובה".

"השר בן גביר מתעסק רק בדבר אחד - בסמכויות ובכוח שהוא מקבל"

הוסיף ואמר: "שימוש זה מראה את דמותו של השר מצד אחד, אבל לא פחות את דמותו של הממנה - דמותו של ראש הממשלה. מה, הוא לא יודע את מי הוא שם במשרד הכי רגיש? הוא לא מבין מה הוא עשה? השר בן גביר מתעסק רק בדבר אחד - בסמכויות ובכוח שהוא מקבל, ובאיזה ערוץ הוא מתראיין או לא מתראיין. שיתראיין קצת פחות ויתחיל לעבוד. אבל לעבוד באמת, ולא במה שהוא עובד עכשיו. מה שהוא עושה עכשיו זה נזק למדינת ישראל. האיש הזה פשוט מסוכן לביטחון המדינה. לו אני ראש הממשלה הייתי אומר 'עת חירום'. שיעביר את דיכטר, ויחזיר אותו לחקלאות. בחקלאות אולי זה לא טוב לחקלאים, אבל זה לא יגרום לנזק כל כך גדול".

"בואו נסתכל כולנו על מגילת העצמאות"

"מה צריך לעשות אם הנשיא הרצוג יניח מתווה פשרה מטעמו? אתם תבחנו אותו בענייניות? או שמלכתחילה אתם דוחים את העניין?", נשאל חבר הכנסת רגע לפני סיום הריאיון. הוא האזין לדברים ברוב קשה ופרש את משנתו בנושא. לדבריו, הנשיא אמר כבר ביום חמישי שאת ההצעה של רוטמן יש להסיר מסדר היום. "אנחנו ניכנס לכל דיון, בלבד שזה לא יהיה דיון על מה שנמצא עכשיו. הנשיא אמר במדויק על מה שקורים לה רפורמה ואני קורא לה מהפכה משטרית. הוא אומר 'לא קביל', ואומר בקולו שצריך להוריד את זה מסדר היום".

לסיום ביקש להדגיש: "לגבי רוטמן ולוין - אני לא בטוח שהם כשירים כרגע כי הם עדיין תקועים באותו עניין של להפוך את המדינה למשהו אחר. אנחנו לא ניתן להפוך את המדינה הזו למשהו אחר - לא בכנסת, ולא ברחוב. אני אמרתי את זה היום ואני חוזר על זה - בואו נסתכל כולנו על מגילת העצמאות, נתחיל משם, זה הבסיס המשותף שהיה בעבר והוא יכול להיות גם לעתיד".

עריכה: עדן בן ארי 

13/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris