ינון מגל ובן כספית

"היה שינוי משטרי שהפך את הכול שפיט"

השר לשעבר חיים רמון תקף את אלו המתנגדים לשינוי האופן בו נראית מערכת המשפט: "אהרן ברק הוא היוזם של פסקת התגברות ברוב של 61"


"התעמקות במתווה הנשיא מלמדת שבעצם מדובר במתווה החלומות של התומכים בדיקטטורה המשפטית. בפועל, זה לא מתווה הנשיא הרצוג כי אם מתווה הנשיא ברק. ואם צריך לבחור בין מתווה הנשיא ברק לבין המשך המצב הקיים – עדיף המצב הקיים": כך כתב שר המשפטים לשעבר חיים רמון שוחח במאמרו באשר למתווה שהציע נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג לרפורמה במערכת המשפט, שעד כה עלה בתוהו. 

בשיחתו עם בן כספית וינון מגל, הגיב לדברים. "היה שינוי משטרי שהפך את הכול שפיט. איך אמר אהרן ברק? שהוא 'ארכיטקט של החוק'. מ־2008 שהיה תיקון גדעון סער, שבו אמרו 'יש איזון', מאז נבחרו 19 שופטים. הרוב המכריע - שופטים אקטיביסטים, חלקם על סטרואידים",

בהמשך התייחס להצעת הממשלה, ואמר: "באים ואומרים, 'תקשיבו, לא עושים מהפכה, שני שופטים ימונו והקואליציה תמנה אותם', למשל אם רות גביזון הייתה בחיים היא הייתה מתמנה או גידי ספיר. יצטרפו שניים כאלה לבית המשפט העליון, זו דיקטטורה? זו אפלת ימי הביניים? הם ישפטו לפי המסורת של נשיא בית המשפט העליון לשעבר לנדאו. כל היתר נשאר אותו דבר, להפך, נותנים עוד כוח לחבר אופוזיציה להטיל וטו". 

התעמקות במתווה הנשיא מלמדת שבעצם מדובר במתווה החלומות של התומכים בדיקטטורה המשפטית. בפועל, זה לא מתווה הנשיא הרצוג כי אם מתווה הנשיא ברק. ואם צריך לבחור בין מתווה הנשיא ברק לבין המשך המצב הקיים – עדיף המצב הקיים.

"כשר משפטים הודעתי שלא יהיה יותר הנושא של הסניוריטי", הוסיף, "אמרתי לדורית בייניש, 'את תהיי, כי את הכי ראויה ולא בגלל הסניוריטי', ואחריה הייתה לי כוונה למנות שופט, קוראים לו זוהר גושן, תימני מאליכין, עילוי משפטי ללא כל ספק, שהוא יתמנה לבית המשפט העליון ואחר כך הוא יהיה הנשיא".

לדבריו, "אני מציע שהוועדה תמנה נשיא (לבית המשפט העליון). אפילו סמוטריץ' ושמחה רוטמן בהצעה שלהם, ההרכבים יהיו רנדומליים, יהיו הרכבים שמחשב יקבע אותם. זה יהיה רנדומלי, ללא מגע יד אדם, ללא מגע נשיא. זה יהיה הכלל בבית המשפט העליון. מי שקבע שיש מתקפה על הדמוקרטיה, על המערכת הפוליטית זה יאיר לפיד אמר, לא אני". 

בסיום, הדגיש השר לשעבר: "אהרן ברק הוא היוזם של פסקת התגברות ברוב של 61, אני הייתי שם, לא ידענו מה זו פסקת התגברות, הוא הציל אותנו מנפילת ממשלת אוסלו. מי שהמציא את זה היה ברק".

עריכה: מיכל קדוש ואמיתי דואק

21/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש 90
Paris