בן כספית ואריה אלדד

"מינויים פוליטיים הם לא בהכרח אסון לאנושות ולדמוקרטיה"

ח"כ אריאל קלנר תקף את המוחים לרפורמה: "כולנו צריכים להיות מוטרדים מהאנשים הבכירים שקוראים לאנשים לסרב פקודה של ממשלה נבחרת בניגוד לחוק"


אין רגע דל בממשלת נתניהו ועם התקדמות החקיקה בעניינה של הרפורמה המשפטית, הלילה (ג') הועבר התיקון לחוק ההתנתקות שיחזיר את צפון השומרון לידיים של ישראל. בנוסף חוק דרעי עבר בקריאה ראשונה, וחוק הנבצרות עתיד לעבור בקריאה שנייה ושלישית. עם זאת הכריז השר המיועד דודי אמסלם כי אם תקום ועדת חקירה בהקשר של המחאה נגד הרפורמה, אנשים ייחקרו, ואיים על מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי. 

סביב הנושאים הרבים ביקשו בן כספית ואריה אלדד עם ח"כ אריאל קלנר, תחילה התייחסו לדבריו של השר אמסלם ואמר: "אם יש משהו שכולנו צריכים להיות מוטרדים ממנו, אלו דווקא הקריאות של כל מיני אנשים בכירים ו'לשעברים' שקוראים לאנשים לסרב פקודה של ממשלה נבחרת, בניגוד לחוק. אלה דברים שלא צריכים להטריד אותנו, גם אם הסגנון שנאמרו היה בוטה לדעת מישהו". 

בהמשך, אמר: "הבעיה שלנו היא בעיה אחרת, היא בעיה ששכחנו מה זה דמוקרטיה, שאנשים צועקים דמוקרטיה ושוכחים מה זה. דמוקרטיה זה לא לעבור על החוק, דמוקרטיה זה לציית לממשלה המכהנת, דמוקרטיה זה לציית לחוק. אלה הדברים החשובים". עוד הוסיף: "לשון החוק פשוטה מאוד - ממשלה נבחרת על ידי כנסת נבחרת, היא זאת שקובעת מדיניות. מי שבא ומפעיל לעצמו כל אופציה אחרת, אפשר לקרוא לזה בהרבה שמות - דמוקרטיה זה לא, דיקטטורה זה בוודאי כן. אין אופציה אחרת במדינה עם חוק ברור מאוד. מה זה אומר שהמפכ"ל לא מקשיב לממשלה? אז למי כן? לאסתר חיות?".

ח"כ קלנר ביקש להבהיר: "מינויים פוליטיים הם לא בהכרח אסון לאנושות ולדמוקרטיה". כשנשאל על עמדתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא, השיב: "אני לא דוברו של נתניהו, אז אני אומר את עמדתי, ועמדתי היא שמי שקובע במדינה דמוקרטית זה הציבור באמצעות נבחריו. הוא קובע מי תהיה הרשות המחוקקת שעל פי חוקיו תתנהל מערכת רשות המבצעת והרשות השופטת. לאף רשות אין סמכות לעבור על החוק. אם רשות מסוימת באה ומתערבת בענייני מדיניות וגם פוסלת חוקים, אז באיזו מדנה אנו חיים? זה לא קיים בשום מדינה דמוקרטית בעולם".  

עריכה: דוד זבולוני 

21/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ אריאל קלנר
ח"כ אריאל קלנר  |  צילום מסך: מתוך עמוד היוטיוב של אריאל קלנר
Paris