ינון מגל ובן כספית

"רמת הביטחון האישי נמצאת בסוג של קריסה"

יואל זילברמן, מייסד ומנכ"ל השומר החדש, על דו"ח הארגון החושף כי תופעת הפרוטקשן נפוצה משחשבנו: "חקלאים משלמים מאות אלפים לקבוצות שסוחטות אותם"


ידיעה מדאיגה למדי שנחשפה על ידי ארגון השומר החדש, מצאה כי על פי הדו"ח השנתי המתייחס לביטחון אישי, פשיעה וטרור חקלאי ואף לתוכניות ופתרונות שטח ומדיניות, 73 אחוזים מהחקלאים בישראל הודו כי חוו ניסיון פרוטקשן. יואל זילברמן, מייסד ומנכ"ל הארגון, שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב לדברים.

"גילינו שהפשיעה החקלאית היא סוג של קו קדמי להרבה תהליכים שצמחו משם והפכו מגניבה של אבטחים הפכה קבוצה למומחים של פרוטקשן", אמר, והדגיש: "התופעות האלו התחילו בשטח מלמטה, התחלנו לחקור וללמוד אותן. הנושא של הפרוטקשן, עד היום אף אחד לא הצליח להביא נתונים אמיתיים והצלחנו פעם ראשונה להבין את התופעה מבפנים לעומקה, להבין כמה התופעה הזו גם מחרידה אבל בעיקר כמה היא מסוכנת ואיך נוצר מצב שבישראל יש לך ספר ברמלה, ובעל חברה של משאיות או עבודות תשתית שמפסידים כל שנה מאות אלפי שקלים ומשלמים מאות אלפי שקלים לקבוצות של עבריינים שסוחטים אותם והופכים את החיים שלהם לכמעט בלתי אפשריים".

עוד הסביר כי "יש גם מאות רבות של מקרים שבהם עסקים פשטו רגל ונסגרו. האזרחים האלה לא רק שלא מקבלים הגנה, הם נמצאים בסיטואציה של אובדן אמון מאוד גדול במדינה. אני חושב שהנושא של הביטחון האישי הולך לפגוש אותנו בעוצמה יותר גדולה, רמת הביטחון האישי של אנשים נמצאת בקריסה, בירידה".

באשר להיקף התופעה, סיפר זילברמן: "בעולם התשתיות 90 אחוזים פוגשת את בעלי העסקים, בעולם החקלאות באזור השבעים אחוזים. הדבר המעניין הוא בסקר שעשינו, ש־95 אחוז מהאנשים אומרים שהם מכירים אנשים שמשלמים פרוטקשן. אם אתה אומר שאתה מכיר מישהו ששילם פרוטקשן ואתה מגיע מאותו תחום כנראה אתה לא נמצא בעולם ורוד".

"אם באמת יעבור תקציב של 9 מיליארד ש"ח כמו שאמרו, זה בלי ספק יהיה מהלך מהפכני ביכולת להקים משמר לאומי. בלי משמר לאומי שיכפיל את המשטרה כמעט שום שינוי לא יקרה, אנחנו רק נדרדר אחורה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

22/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולם אין קשר לנאמר
למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: ענת חרמוני/פלאש90
Paris