ניסים משעל וטל שלו

"לא חושב שנסראללה מעוניין במלחמה עם ישראל כרגע"

חסן נסראללה הצהיר כי במידה וישראל תתקוף זה יגרור תגובה מיידית מצד חיזבאללה • האלוף (מיל') גיורא איילנד, ראש המל"ל לשעבר, הגיב לדברים


ביום שני האחרון אירע פיגוע בצומת מגידו, מטען שהתפוצץ פצע באורח קשה אזרח ישראלי. נסראללה, מנהיג חיזבאללה, התייחס לפיגוע בנאום שנשא ערב הרמדאן והכריז כי במידה וישראל תתקוף תהיה תגובה מיידית. פרופ' אריה אלדד וגיא פלג דנו על כך ב־103fm עם האלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש המל"ל, אשר התייחס לדברים.

"לא תמיד יש הלימה בין נימה תוקפנית ומאיימת לבין הכוונות, הרבה פעמים זה הפוך, גם אצלנו", הבהיר איילנד בפתח השיחה. "ככל אני גם לא חושב שנסראללה מעוניין במלחמה עם ישראל כרגע, אבל כמו הפיגוע ככה גם חלק מההתבטאויות והדברים הנוספים, נסראללה שמקבל את רוב תקציבו מאיראן לא יכול במשך שנים לא לעשות שום דבר במיוחד שישראל פוגעת שוב ושוב באינטרסים איראנים. לכן הוא גם לוקח סיכון בפיגועים כמו האחרון שהיה במגידו, וגם יוצר לפעמים מתיחויות מלאכותיות לאורך הגבול, וגם כמובן בהתבטאויות".

עוד הסביר כי "לפעמים זה קורה שהתוצאה היא מלחמה, אבל אני לא חושב שהוא מתכוון. בינתיים זה דיבורים, אני לא מזלזל בהם אבל זה דיבורים. בהסכם, בלי להיכנס אליו כרגע, היתרון שלו היה אחד, כי נסראללה במשך שנים, הרי הוא חייב שאם תהיה מלחמה בין ישראל ללבנון הוא חייב שיהיה לזה הצדקה לבנונית לא איראנית, לכן הוא בנה במשך שנים את הסיפור שישראל גונבת את אוצרות הגז של לבנון וכל המשבר הכלכלי רק בגלל שישראל גונבת להם את הגז וחזבאללה הוא זה שיגן מפני התוקפנות הישראלית".

לדבריו, "אני חושב שהפיגוע שהתבצע במגידו לדעתי מה שהם קיוו, שהפיגוע ישיג תוצאות יותר קשות, הם קיוו לפגיעה ביותר אנשים, אבל בגלל שזה במגידו, שזה חמישה ק"מ מג'נין, וכבר היו הרבה פיגועים שיצאו לכיוון הזה, אז באופן טבעי ישראל תניח שהגיע פיגוע מהצד הפלסטיני וזה יביא לאש גדולה בנינו לבין הפלסטינים. מבחינת הראש של נסראללה הדבר הכי טוב זה לעשות פיגוע מאוד גדול, לא לקחת אחריות ושישראל תאשים צד שלישי".

באשר להתנהלות לאחר הפיגוע, אמר: "אני חושב שהאמירה למחרת שאחרי הפיגוע הזה, של שר הביטחון בביקור בצפון שאיים בתגובת נגד הייתה מיותרת. ישראל פוגעת בחיזבאללה ובאינטרסים איראנים דיי בהצלחה, ולא צריך לייצר פינג פונג שעכשיו צריך להגיב בקול רם ובצורה שתהיה בולטת כנגד העניין. ברגע שאתה מייצר פה מעין מצב של 'עכשיו אני חייב להגיב נגדו', והוא אומר 'אני חייב להגיב על התגובה', מייצרים פה מסלול ששני הצדדים לא מעוניינים בו ויכול להוביל למלחמה".

עריכה: שני רומנו

23/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיורא איילנד, לשעבר ראש המל"ל
גיורא איילנד, לשעבר ראש המל"ל  |  צילום: פלאש90
Paris