זכות אבות

הסופר רועי טל התארח באולפנה של ורדה רזיאל ז'קונט ושיתף על ספרו 'אריאל ואבא אופים חלה': "הרצון להציג לעולם איך אני משלב בין אבהות לעבודה"


בעולמנו כיום המפגש בין העבודה למשפחה מעורר קונפליקטים רבים בקרב הורים טריים וותיקים כאחד. הסופר רועי טל קיבץ את תחושותיו וחוויותיו מהאבהות לספר הילדים 'אריאל ואבא אופים חלה'. בשיחה עם ורדה רזיאל ז'קונט שיתף טל כיצד נולד הספר ועל האבהות המודרנית אותה הוא סיגל לאחר הקורונה.

"את הספר הזה כתבתי כי כל החיים שלי חלמתי להיות אבא", הודה טל בפתח דבריו. "הספר באמת נכתב מתוך החוויות המשותפות שלי ושל בתי, והרצון שלי להציג לעולם את מה שאנחנו עושים יחד ואיך אני משלב בין אבהות לבין עבודה. קודם כל לפני הכול אני אבא מבחינתי. לפני הקורונה הייתי על הקו של ישראל יפן, וגם על הקו בפקקים, והקורונה נתנה לי את האפשרות להפוך לימון ללימונדה ולקחתי את ההזדמנות בשתי ידיים, והיום אני לא על הקו. אני נוסע לשם אחת לשנה".

על ההגשמה העצמית שלו ושל בת זוגו, אמר: "אני חושב שלשמחתנו יכולנו לבחור, הבחירה של אשתי היא להגשים את החלום שלה להיות רופאה, ולא צריך להסביר מה המשמעויות הכל כך גדולות למקצוע המדהים הזה. היא בחרה בכך ואני חושב ששנינו יחד כצמד וצוות יכולים לאפשר - גם את החלום שלה וגם את החלום שלי. זה הסידור המושלם מבחינתנו, כי שנינו מרוצים מזה".

לאור סיפורו האישי, ביקשה רזיאל ז'קונט להזכיר כי ישנם גם קשיים ולא כל אחד מצליח להגיע להגשמה. טל חיזק את דבריה, ושיתף: "גם אצלי זה לא נוצר בצורה מאוד פשוטה וקלילה, הייתי בן אדם שעובד 24/7, כל רגע פנוי שהיה לי זה היה לעבוד על המוצר. חייתי בשגרת עבודה, מאוד אינטנסיבית, וכשנולדו הילדים השתנו אצלי סדרי העדיפויות".

"הבנתי שזה לא כל כך קל כמו שאני רוצה שזה יהיה, היו ועדיין המון מאבקים בדרך לדבר הזה, כדי לצאת מהמטריקס, לספר סיפור אחר, ממרוץ העכברים. הרגשתי שאני מקדיש את כל הזמן שלי לעבודה, אבל רגע, בבית גדל לי משהו משמעותי וחשוב. ואז אצלי החל השינוי. מרגע שהתמקדתי והתרכזתי באיך אני גורם לזה לקרות, היה לי ברור שאני לא אנוח עד שאגשים את הדבר שמבחינתי חשוב - להיות מעורב ושם בשביל הילדים שלי בשנים הקריטיות", הדגיש.

"הדבר שהכי ממלא אותי זה להיות אבא"

בנוסף חשף טל כי "מבחינתי באבהות יש המון משמעות, וכשאני מסתכל עכשיו על האבהות שלי אני מסתכל גם על המשמעות שאני יכול לייצר אבל בעיקר על המשמעות שזה מביא לי ואיזו זהות אני הייתי רוצה לעתיד שלי. המשמעות שלי והזהות שאני רואה בתור אבא היא מבחינתי גדולה ממני. זה ממלא אותי בצורה כזו, והייתי ספורטאי מצטיין ועשיתי דברים חיי, הדבר שהכי ממלא אותי זה להיות אבא. זה מאוד אישי, זה לא מתאים לכל אחד".

"אתה בר מזל שאתה יכול לחיות את הגם וגם", ציינה המגישה, וטל חידד: "גם אם זה לא היה גם וגם, אלא לחיות את 100 אחוזי האבהות הייתי בוחר גם בזה. ביום שאני אעצום את העיניים שלי ישאלו אותי על מה אני מתחרט, ואם יש דבר שאני לא רוצה להתחרט עליו זה שלא ביליתי מספיק זמן עם הילדים שלי. אני מוכן להתחייב שהדבר שאני לא רוצה להגיד זה שלא ביליתי מספיק זמן עם הילדים שלי - על זה אני עובד".

לסיום, הסביר טל כי "אני לא מרגיש שזה וויתור, ואולי פה ההבדל, אני עושה את הבחירות שלי בשביל עצמי, בחרתי, ואני רואה יותר גברים שרואים בזה אפשרות. התפיסה הזו שבעיניי חייבת תהיה להשתנות זה שגם לאבא מותר. היום יש תפיסה שהאבא הוא סוג של סייעת לפעמים, עוזר אמא, לא, הוא יכול להיות שווה בשווה. זו הנאה גדולה מאוד, וזה לא וויתור".

עריכה: שני רומנו

26/09/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris