הסיפור הציוני

שי פלפל התארח אצל ורדה, ודן איתה על הספר 'הכול בנשימה אחת' שתרגמה רעייתו נורית ז"ל • במרכזו סיפורם יוצא הדופן של משפחת לאודרמילק


שי פלפל, שרעייתו נורית פלפל ז"ל תרגמה ספר מאוד מיוחד שנקרא 'הכול בנשימה אחת', שנכתב על ידי אינז מרקס לאודרמילק, התארח באולפן של ורדה רזיאל ז'קונט. השניים פצחו בשיחה סביב המשימה הציונית יוצאת הדופן של אינז מרקס לאודרמילק ובעלה וולטר לאודרמילק, נוצרים ציוניים שעזרו ליישב את ארץ ישראל. 

תחילה, ורדה סיפרה: "היא (אינז מרקס) הגיעה לפלסטינה יחד עם בעלה וולטר לאודרמילק והם מצאו ארץ שממה. היא אמרה, 'לא הייתי מוכנה למראה הממשי של מה שעולל האדם לארץ היפה המתוארת במקרא. הייתי בהלם'".

פלפל הסביר: "הם באו בעצם במסע ארוך ומפרך במכוניות של אז דרך כל המזרח התיכון ועלו לארץ ממצרים. הוא (וולטר) הגיע למסקנה שבהחלט אפשר וצריך לייער, להחזיר את הארץ למצבה כי היא ארץ טובה ורחבה. הוא בהחלט התפעל מהגישה הציונית, כולל העבודות היזומות של נטיעת עצים, של שימור קרקע ותשומת לב לדברים". ורדה הדגישה: "ההתפעלות שלהם מהעבודה של החלוצים, זה היה הדבר הכי אותנטי". 

עוד אמרה ורדה: "יש כאן פרק היסטורי מאוד מרגש, כי התפיסה הייתה שבארץ הקטנה הזאת אין מקום להרבה יהודים, אין מקום להרשות עלייה, והאנשים האלה שלא היו ישראלים ולא היו יהודים, עבדו למען התפיסה שאפשר להפוך את ארץ ישראל לארץ פורייה".

פלפל הוסיף: "הוא עבד ללא הפוגה, הוא נאם וכתב ופנה לאנשים ולמשרדים, ואפילו כשהם חזרו לארה"ב, כתב ספר בשם 'פלסטיין לנד אוף פרומיס', שאפילו תורגם לעברית - ארץ ישראל - ארץ היהודה. שם הוא פורס את החזון, אבל שנית, הוא ממש מראה ומחשב שאין שום בעיה ליישב, לגדל, להגדיל את כמות האנשים בכמה שרוצים".

בהמשך חשפה ורדה כי ספרו של וולטר לאודרמילק נמצא על שולחנו של נשיא ארה"ב רוזוולט לאחר מותו. "זה היה ספר עם מסר בלתי נשכח". פלפל הדגיש: "זה בהחלט הספר שנמצא על השולחן של רוזוולט". 

במהלך השיחה, הסביר שי פלפל על תהליך תרגום הספר על ידי רעייתו. "מרי רוז בלאק היא זאת שכתבה, שהייתה עיתונאית בהכשרתה והייתה הרבה מאוד בארץ, גם איתם (הזוג לאודרמילק), היא הכירה אותם".

לדבריו, "נורית פנתה אליה ואמרה, 'אני רוצה לתרגם את זה לעברית'. לאט לאט, נורית התחילה לתרגם את זה. מי שעזר לה לתרגם, הבן השני שלנו, שהוא היה אז בן 14, יאיר, והוא זה שהחליט על השם 'הכול בנשימה אחת'. ברגע שראינו את זה, אמרנו 'זהו זה'. מספר פרקים גם תורגמו על ידו". 

28/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris