ינון מגל ובן כספית

"16 שנה אנחנו מחכים ועכשיו אפשר למות בשקט"

עו"ד גליל שפיגל, אשר ייצגה בעבר את רומן זדורוב בפרשת הרצח של תאיר ראדה ז"ל, שיתפה בבכי בתחושותיה בעקבות ההכרעה: "ידענו שהפעם זה ייגמר אחרת"


מי שנאשם ברצח תאיר ראדה ז"ל רומן זדורוב זוכה על ידי בית המשפט בנצרת הבוקר (ה') לאחר שריצה עונש מאסר של 16 שנים. עו"ד גליל שפיגל שייצגה את זדורוב בעבר, שיתפה בהתרגשות בהכרעת הדין של השופטים. 

"אושר, אושר, אושר, אושר", הכריזה עו"ד שפיגל. "חבל שלא אנחנו זכינו להרכב שכזה, להחלטה כל כך הגיונית ונכונה בתקופה שלנו. אני שמחה בשבילם. 16 שנה אנחנו מחכים ועכשיו אפשר למות בשקט. אני מתכוונת לכל מילה".

עוד שיתפה בדמעות כי "זו סגירת מעגל שאין לה אח ורע, כי אתה מסתובב 16 שנה עם תחושה שנעשה הכול ולמה התוצאה הייתה כזו, וכל יום שהוא יושב זה דוקר אותך על בסיס יומי, והיום הוא קיבל את הצדק שלו שהגיע לו מזמן. מההתחלת המשפט העתקנו את מקום מגורנו לצפון בשביל התיק הזה, חשבנו שזה יימשך שנה שנתיים, זה נמשך שבע וכבר החלטנו להישאר. אנחנו בקשר צמוד כל השנים, ידענו שהפעם זה ייגמר אחרת".

בנוסף, הודתה עורכת הדין גליל שפיגל כי מתחילתו של המשפט החוזר הנוכחי ההבדל בין תחילת הפרשה להיום היה ניכר. "עמדנו שם כמו נאשמים ברצח שכל עדי ההגנה שלנו כולם רמאים, שרלטנים, נוכלים. כל עדי התביעה כולם מתקיני מזוזות, ואתה רואה את הדברים ואתה פשוט חסר אונים. אתה יודע את התוצאה כבר מה יהיה, והפעם מקבלים הרכב שעיניו פתוחות לראות את האמת. הוא גם דיבר על הרשלנות הגדולה של המשטרה, על הרשלנות בחוות הדעת שהיא זו שגרמה שהוא יישב 16 שנה. חוות הדעת שהוא קיבל עליה מחיאות כפיים, היא זו שגרמה לישיבה של 16 שנה של אדם".

"לא יהיה להם את האומץ והתעוזה לערער"

כמו כן, כאשר נשאלה האם לדעתה יערערו על פסיקת בית המשפט וההחלטה לזכות את זדורוב, זעקה עו"ד שפיגל: "לא יערערו, לא יהיה להם את האומץ והתעוזה לערער אחרי שהבסיס השקרי שלהם בדמות של חוות הדעת נפלה. הם יתבזו אם הם יעשו דבר כזה".

על ההתנהלות של הפרקליטות בתיק, אמרה: "הפעם הם עשו צחוק מעצמם. בפעם הראשונה הם  קיבלו את כל הקרדיט מבית המשפט, בית המשפט לקח את הסיכומים שלהם ועשה העתק הדבק בשביל להרשיע. נעשו פה הרבה דברים, התיק הזה, אני לא מבינה מה התלבשו על הבחור הזה, וכל מערכת המשפט יד אחת עליו".

"איך את מסבירה את זה?", תהה מגל, ועורכת הדין השיבה: "שהפרקליטות מנהלת את המדינה. כשבא מומחה משטרתי של נעליים שנותן חוות דעת שהנעליים לא מתאימות ואחרי 9 ימים שרומן מודה הוא משנה את חוות הדעת ואומר שהחתיכה הקטנה על הברך זו הנעל שלו? נו דיי, באמת. אני חושבת שבתוכם הם האמינו, הם האמינו שזה הוא. הם ביום התשיעי זרקו את העטים מהידיים והפסיקו לעשות פעולות חקירה. היו 300 נעליים שהיו צריכות להיבדק, לא בדקו את הנעליים של הילדים האחרים, בדקו רק את שלו".

לאור אמירותיה ציין כספית כי דבר אחד ברור וזה הרשלנות המשטרתית בסיפור. עו"ד שפיגל הוסיפה על דברי המגיש: "שיפצו אותו על הכול. כבר נתחיל לעבוד על זה, כל ההפסדים שהפסיד כל השנים. לא הייתה לו קנטינה. אתה יודע איזו תחושה זו? יושב אדם, כולם מוציאים קנטינה ביום שלישי והוא לא מסוגל לקנות? אתה יודע מה זה? הוא הפסיק לעשן כי לא הייתה לו קנטינה, כי לא הכניסו לו קנטינה. לחיות בעוני גם בתוך בית סוהר? וכמה קנטינה? 300 ש"ח. עוול כזה.

"אם לא החוות דעת שיצאה בדיחה במשפט החוזר הזה, הוא לא היה יושב 16 שנה. אילנה תפתח את הכול, אל תדאג. אנחנו חוגגים השבוע", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

30/03/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רומן זדורוב בבית המשפט הבוקר (ה')
רומן זדורוב בבית המשפט הבוקר (ה')  |  צילום: ראובן קסטרו/פלאש90
Paris