אודי סגל וענת דוידוב

"ההנחה והערכת המצב שזה קשור לכלי איראני"

כטב"מ נכנס לשטח ישראל מסוריה זוהה והופל על ידי חיל האוויר בשטח פתוח • טל לב רם ('מעריב', 103fm) הביא את הפרטים במקרה


כלי טיס נכנס לישראל מכיוון סוריה ויורט על ידי חייל האוויר, מטוסים ומסוקי קרב הוזנקו והפילו את הכטב"ם בשטח פתוח - התראה לא הופעלה. בשיחה עם ניסים משעל וסיון כהן טל לב רם ('מעריב', 103fm) הביא את פרטי המקרה.

בפתח השיחה עדכן לב רם בהשתלשלות האירועים אמש (א'): "אתמול בשעות הערב המאוחרות, שעות הלילה כבר, חדירה של מל"ט איראני מהשטח של סוריה לשטח ישראל, הופל על ידי חיל האוויר. הנחת המוצא שלנו שהוא זוהה על ידי מערכות הבקרה של חיל האוויר, בסופו של דבר כמו שנאמר הוא הופל בשטח פתוח. העיקר של הסיפור זו אותה חדירת מל"ט. ההקשר צריך להיראות בזה שבצורה יוצאת דופן, אפילו אם אני מסתכל עשור אחורה, היו לנו שלוש תקיפות בארבעה ימים. צריך לקחת את ההקשר של אותן תקיפות המיוחסות לחיל האוויר גם בהקשר של הפיגוע במגידו, שהכתובת היא משמרות המהפכה וחיזבאללה".

"ההנחה והערכת המצב שזה קשור לכלי איראני", ציין, והסביר: "את ההקשרים צריכים להסתכל בהסתכלות רחבה יותר. אם נסתכל בכל השנה האחרונה אנחנו רואים כל הזמן ניסיונות של איראן להגיב בכל מיני דרכים. ניסיונות של פיגועים, ההיבט של תגובה שבאה מסוריה כלפי ישראל, מזכיר לכם שבשומר החומות היה אירוע דומה, זה לא דבר לגמרי חדש והוא רק ילך ויתעצם הסיפור של מל"טים, מכיוון שהאיראנים שולחים הרבה כלים מהסוג הזה גם לסוריה וגם לעיראק".

בהמשך, כאשר טענו צמד המגישים כי כיום מדינת ישראל מתפקדת ללא שר ביטחון, ביקש לב רם להדגיש כי "אנחנו עם שר ביטחון. אין טירוף מערכות יותר גדול מזה, אנחנו שמונה ימים מאז ההודעה של נתניהו אבל למעשה שר הביטחון ממשיך את הלו"ז כרגיל, וככל שלא מגיע מכתב הדבר הזה מקובע כך. אם אני מסתכל על ההיגיון הישר, נדמה לי האיראנים, גם אם לא התכוונו, קרקעו את שר הביטחון גלנט לתפקיד שר הביטחון, אלא אם כן נתניהו ימשיך בסדר קבלת החלטות חסרת אחריות בעניין הזה".

לסיום, התייחס לב רם לפגישת מפקד חיל האוויר עם הטייסים אשר הודיעו כי לא ינטלו חלק באימונים כחלק מההתנגדות לרפורמה המשפטית: "אכן הייתה פגישה שהוא ערך עם סגני אלופי, מפקדי טייסות וגבוה מזה. הדיווחים שעלו בתקשורת לא היו מדוייקים - הוא לא דיבר על היבט של סרבנות ולא על מושגים של הדחה. הוא אמר 'אני מצפה ממפקדי הטייסות שיערכו שיח ושיחות אישיות עם אנשים שהקפיאו או אמרו שהם מתכוונים להפסיק את האימונים שלהם'. צריך להבין, מי שלא יגיע לאימון לא יוכל לתפוס כוננות ולא יוכל לטוס מבצעית. הוא לא דיבר על כך שהם יודחו או שהוא יראה בהם כסרבנים. זה לא הדחה. נקווה שיהיו פשרות והסכמות ואז לא נגיע שוב לאותו שיח".

עריכה: שני רומנו

03/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm
Paris