ניסים משעל וטל שלו

"המצב מבעבע, אנחנו במדרון חלקלק"

ראש אגף מבצעים לשעבר אלוף (מיל') ישראל זיו על ההסלמה הביטחונית: "יש דחיפה איראנית לקדם מהומות באופן שלא הכרנו" • טען: "מצבה של לבנון חמור"


בידיעה שעלתה לכותרות במהלך היממה האחרונה, פורסם כי אגף המודיעין בצה"ל הזהיר את הדרג המדיני כי נוכח האירועים הביטחוניים האחרונים וההסלמה במהלך החג, מלחמה היא תרחיש אפשרי הרבה יותר מרגיעה. האם ההתחממות הביטחונית עלולה להמשיך ולהסלים? אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים, שוחח עם ניסים משעל וגדעון אוקו ופרש את משנתו בנושא.

"הימים האחרונים עוברים בשקט יחסי", ציינו צמד המגישים בפתח השיחה, וזיו אישר את הדברים: "כן, זה בהחלט הישג חשוב. אנחנו צריכים את זה. נותן קצת רגיעה לכולנו, אני מברך על העבודה המאוד אינטנסיבית וקשה של צה"ל והמשטרה. צריך להביע הערכה על השקט הזה, זה לא מובן מאליו".

עוד הבהיר זיו כי "המצב מבעבע. זה שהר געש לא פורץ החוצה זה לא אומר שבפנים אין לבה רותחת, ופה חד משמעית יש דחיפה איראנית אינטנסיבית באופן שלא הכרנו בשנים האחרונות לקדם מהומות ופעולות הסלמה כתוצאה על או רקע התקלחות בהר הבית, זה הנרטיב שלהם לקדם הסלמה נגד ישראל. מחר יום שישי האיראני של ירושלים, ובהחלט זה זמן מבחינתם מאוד מתאים לעשות הרחבה של ההסלמה מעבר להר הבית".

"הם עשו הכשרת קרקע מדינית, עם מדינות ערביות נוספות ושורה של מדינות אסלאמיות שקיבלנו את הסכמתן למצב החמור בהר הבית והכיבוש הציוני. אנחנו נמצאים על מדרון מאוד חלקלק, אני חושב שהחלטת הממשלה הייתה מאוד אחראית למנוע את עליית היהודים, ככה שגם אם יש הסתגרות בהר הבית זה לא מחייב את פריצת המשטרה והמודל של ההתלקחות, אבל המצב מאוד מתוח", הדגיש.

באשר לשאלה האם זו לא הייתה טעות לא להגיב על המחבל במגידו, הסביר: "העניין של התגובה תמיד חשוב, זו הדרך לשרת את ההרתעה. אם אתה לא מגיב ומכיל, ברור שיש בזה סימן של חולשה. אנחנו גם לא נמצאים במצב הרגיל. האיראנים, חיזבאללה וארגוני הטרור מסתכלים היטב על מה שנעשה בתוך מדינת ישראל. הם רואים את זה כחולשה, התפוררות, סופה של היישות הציונית. כך שאי תגובה על רקע המצב הזה הרבה יותר משמעותי. יחד עם זה, ישראל חייבת לקיים מדיניות ביטחון לאומי משל עצמה, והיא לא חייבת להיגרר".

"היא יכולה ליזום", טען משעל בתגובה לאמירותיו של האלוף במיל', וזיו הודה: "חד משמעית, אני מאה אחוז בעד מה שאתה אומר, אני רק אומר שאנחנו צריכים לעשות את זה בחוכמה. אם אתה יכול לפעול נגדם בחוזקה פי כמה בסוריה, אתה יכול לפגוע קשה גם באיראנים וגם בחיזבאללה. כל העניין זה איך אתה עושה את המינון הנכון".

מלחמה מול חיזבאללה? "הייתי מוריד קצת את החשש מהעניין"

בהמשך, התייחס זיו לירי מהגבול הצפוני לעבר מדינת ישראל במהלך חג הפסח: "זה בדיוק הבימוי האיראני שבמיטבו. ככה הם עובדים. הם יוצרים סוג של חזית מעגלית או סוגרת מסביב דרך לבנון, סוריה, מאוד חשוב להם להיכנס לירדן. הם נמצאים בסיני, הם נמצאים עם השפעה מאוד מרכזית על החמאס והג'יהאד בעזה, ויתרה מזאת אתה אפילו שומע מהחות'ים פתאום איומים על ישראל, ישראל ממש מטרידה אותם כשהם קמים בבוקר בתימן. זה בדיוק הבימוי האיראני כדי לייצר פה לחץ והסלמה מול ישראל. הם נתנו לישראל עדיפות על פני חזיתות אחרות. אנחנו נמצאים במערכה אחרת ממה שידענו אפילו לפני חצי שנה".

"אנחנו רואים מדי פעם באיראן אנשים שמחוסלים, פגיעה במחסנים שלהם. אבל ברשותכם אני כן רוצה לעשות פה הבחנה בין הסלמה למלחמה", אמר, והוסיף: "מצב של מלחמה הוא בעצם כיום יכול להתרחש אך ורק מול חיזבאללה. למה? משום שכל השיטה של שימוש בפרוקסים, אפילו באמצעות החמאס, היא לא דבר מעבר לירי שיכול להימשך שעות, כמה ימים, הוא לא יכול להיכנס למאבק התשתי ממושך אלא מול החיזבאללה שהם מצוידים והוא הכוח המשמעותי באזור. מלחמה? הייתי מוריד קצת את החשש מהעניין של המלחמה כי חיזבאללה נמצא במצב מאוד עדין בלבנון, והמצב של לבנון חמור ביותר. המדינה בהתפוררות כלכלית, יש שם סף של רעב במקומות מסויימים".

לסיום, חידד זיו כי "זה ארגון שיכול לעשות כאבים לא פשוטים ופגיעות לא פשוטות לישראל, הוא לא יכול להכריע אותנו, אבל לעשות נזק בוודאי. יש לישראל תשובות כבדות מאוד, אבל זה גם ברור לחיזבאללה שברגע שהוא פותח על ישראל בסוג של עימות ישיר אפשר למחוק לו את ביירות ועוד כמה כאלה. מצד שני, השימוש כמו שהם עשו עכשיו, בכל מיני ארגונים פלסטינים עם קטיושות ישנות, זה בהחלט דבר שלא טוב, פוגע לנו בריבונות, לא פשוט מבחינת ישראל. גם הסלמה במקרה הזה לא טובה למדינת ישראל או אפילו חמורה".

עריכה: שני רומנו

13/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris