בן כספית ואריה אלדד

"אנחנו נמשיך להדריך על פי השקפת עולמנו"

נחשף כי הפולנים דרשו שתלמידים ישראלים יבקרו במסעות גם במקומות שחוקרים מגדירים כ'מכחישי שואה' • אורי מייזלמן, מדריך מסעות נוער לפולין, הגיב


בכנסת הוצג הסכם עם פולין באשר לסיור תלמידי תיכון במדינה כחלק מלמידה על תקופת השואה. בהסכם שהוצג, קיימות דרישות מצד הפולנים בביקור אתרים שכונו על ידי חוקרים רבים כ'חלום של מכחישי שואה'. לאחר פרסום הידיעה, אורי מייזלמן, מדריך מסעות נוער לפולין, צייץ כי "ממשלת ישראל הייתה צריכה להוציא את כל פרטי ההסכם בצורה מסודרת ולהסביר את פרטיו".

בשיחה עם אריה אלדד ורוני בר־און, מייזלמן הסביר את דבריו. "אין שום חובה לבקר שאף אתר מהרשימה הזאת", אמר בפתח השיחה, וציין: "אף אחד לא יחליט לי על המסלול של המסע הבא שלי, שאני צריך ללכת למוזיאון שאני לא רוצה לבקר בו. ממשלת ישראל עשתה טעות אחת מרכזית שהיא לא הוציאה וחשפה את ההסכם עם הסברים לציבור כמו שהיה צריך. ואז נוצרה חשיפה תקשורתית".

בהמשך, עוד הוסיף: "הפולנים לא מתערבים במסלול ולא בתכנים. אני הייתי בסיפור הזה עוד כשיצא החוק הפולני ב־2018 או מתי שזה לא היה, כשכבר אז אמרו לי שיפקחו עליי ואני לא אוכל להדריך במוזיאונים. אני מדריך באושוויץ מאה פעמים, לידי עומדים פולנים ואני אומר מה שאני רוצה. אנחנו נמשיך להדרך לפי השקפת עולמנו. אני חושב שלאירוע הזה נכנסה פוליטיקה, אבל צריך לשחרר את המסע לפולין. המסע לפולין זה דבר חינוכי וטוב, לא צריך להשתולל ועל כל דבר להגיד שיש בו רע".

עריכה: דוד זבולוני 

13/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"הפולנים לא מתערבים במסלול ולא בתכנים"
"הפולנים לא מתערבים במסלול ולא בתכנים"  |  צילום: Sean Gallup/Getty Images
Paris