בן כספית ואריה אלדד

מתווה הגיוס? "תמיד אמרתי - לא בכוח"

חבר הכנסת דני דנון: "בעד לתת תמריצים לשירות לאומי" • על החלטת מודי'ס להוריד את תחזית דירוג האשראי של ישראל: "אלו לא חדשות טובות"


יו"ר הליכוד העולמי דני דנון, שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב־103fm והתייחס למתווה הגיוס לחרדים שמדבשת הקואליציה. האם יש בו חידוש? חבר הכנסת דנון הביע את דעתו בנושא. בהמשך, עוד הגיב להודעה של חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס על הורדת תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל מ'חיובית' ל'יציבה'.

"נושא השירות החרדי מלווה אותנו שנים רבות, כשממשלות רבות ניסו לפתור את האירוע ולא בהצלחה כל כך גדולה", אמר חבר הכנסת דנון בפתח דבריו. והוסיף: "אני כבר אמרתי כשעוד הייתי סגן שר הביטחון לפני הרבה שנים - לא בכוח. אי אפשר בכוח להכריח את החרדים להתגייס, צריך לתת תמריצים וכלים. יש כיוון נכון. הכול עכשיו זה הדלפות ופרסומים, אנחנו לא יודעים בדיוק מה הולך להיות, אבל אם המתווה הזה יאפשר לאותם נערים חרדים לצאת לשוק עבודה בגיל צעיר, לפחות יהיה שיוון בנושא התעסוקתי ויתרום לכלכלה הישראלית. צריך לזכור שבעוד עשור או עשור וחצי, שליש מהכוח העובד יהיה חרדי, לכן אם לא נעשה צעדים היום, מבחינה כלכלית לא נעמוד באירוע הזה".

בהמשך, עוד טען כי "צריך לזכור שלא רק החרדים, אלא גם הערבים לא משרתים בצה"ל. לכן, אני בעד לתת תמריצים לשירות לאומי - תמריצים כספיים והנחות במס וברכישות קרקע. אני לא חושב שבית המשפט יתערב בנושא הזה. צריך לעודד את השירות הלאומי כערך, כי זה יהפוך את המדינה שלנו לחזקה יותר. הצבא מזמן אומר 'תעזבו אותנו, התפקיד שלנו לנצח במלחמות ולא לייצר שוויון בעם ישראל'. אני חלוק על העמדה הזאת, אני כן חושב שצה"ל צריך לעסוק גם בנושאים חברתיים, אבל הצבא לא רוצה להתעסק בדברים האלה, לכן אני חושב שאם נשפר את הרעיון המוצע ונוסיף לו אלמנט של שירות לאומי בהתנדבות עם תמריצים כלכליים משמעותיים - זה יכול להיות מתווה טוב".

על החלטת סוכנות הדירוג מודי'ס על הורדת תחזית דירוג האשראי של ישראל, אמר: "צריך לומר בהגינות שאלו לא חדשות טובות. אני לא חושב שמישהו אחד בישראל היה בוחר את המצב שבו אנו נמצאים, מבחינת התוצאה זה לא משהו חיובי, אבל זה לא סוף העולם וזה עוד יכול להשתנות. בהחלט, שאנחנו מתקוטטים בינינו בצורה כזו, יש לזה השלכות. מסתכלים עלינו בעולם וזה נראה הרבה יותר גרוע מבחוץ. הכלכלה שלנו יציבה, הדירוג שלנו עדיין גבוה, אבל זה בהחלט כרטיס צהוב שקיבלנו. אמרו לנו 'שימו לב, כי הדברים האלה יכולים לפגוע בכם בצורה משמעותית מאוד בעתיד'".

חבר הכנסת דנון ביקש להבהיר: "ראש הממשלה דיבר על הצורך בהידברות, שזה דבר שאני דיברתי עליו מההתחלה, כשזה עוד נתפס כדבר לא פופולרי. אני כן מאמין שצריך לעשות את הדברים האלה בהסכמה רחבה, זה דבר חשוב, ולפי דעתי גם ראש הממשלה נמצא שם. אני מקווה מאוד שהשיחות בבית הנשיא יובילו להידברות והסכמה רחבה, אני חושב שלכולנו יש רצון שהדברים קצת יתייצבו - זה יעזור לנו גם כלכלית, גם ביטחונית והכי חשוב, מהבחינה של אחדות של העם. אני תלמיד של מנחם בגין ואני זוכר את הקריאות שלו, שמלחמת אחים לא תהיה פה. הוא הבין את המשמעות הזאת, וגם אנחנו צריכים להבין את החשיבות של הרגע הזה".

לסיכום, הדגיש: "הבעיה שלנו היא שיש פה מספר גורמים שהם סוכני כאוס שהתאהבו במחאה ובלי קשר למה שתהיה התוצאה של המחאה, הם ימשיכו להצית ולחרחר ריב. אני חושב שיש חלקים גם בכנסת שלא משנה מה יהיו ההסכמות, הם יגידו 'לא' כי הם רואים בזה כלי להחלפת שלטון. אני מקווה מאוד שנמצא גורמים גם באופוזיציה שיבינו את נושא האחריות והממלכתיות, כדי שנוכל להגיע להסכמות רחבות".

עריכה: דוד זבולוני 

16/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris