אודי סגל וענת דוידוב

"אנחנו ברשות, חיים יום יום את סיפורי השואה"

רונית רוזין, מנהלת הרשות לניצולי השואה, סיפרה על מצבם של השורדים בארץ: "השאיפה שלנו שלא יהיה ניצול שואה שלא פתחו אצלו את הדלת במהלך השבוע"


כשליש משורדי השואה בישראל חיים תחת קו העוני. סביב ידיעה זו, ענת דוידוב וגדעון אוקו שוחחו על מצבם המחפיר של שורדי השואה בארץ עם רונית רוזין, מנהלת הרשות לניצולי לשואה, אשר שיתפה בפעילות הרשות והתמיכה המוענקת לאותם שורדים.

"אנחנו ברשות, חיים יום יום שעה שעה את סיפורי השואה וניצולי השואה", הכריזה רוזין בפתח השיחה. "אנחנו מבינים שהצרכים משתנים עם העלייה בגיל, הגיל הממוצע הוא 86, הם יותר מבוגרים, יותר חולים. הגישה שלנו בשנים האחרונות היא להגיע עם השירותים שלנו עד אליהם, לא לחכות שהם יגיעו אלינו. אנחנו עושים את זה באמצעות נציגי שטח שמגיעים לביקורי בית כדי לוודא קודם כל ניצול זכויות. אנחנו משתדלים להגיע לכמה שיותר וגם באמצעות פתיחת מרכזי מידע בכל היישובים, פתחנו השנה חמישה מרכזים נוספים".

עוד סיפרה כי "אנחנו עובדים בשיתוף עם לשכות הרווחה, שגם מפנות אלינו. אנחנו עובדים בשיתוף עם קופות החולים, ניצולי שואה עריריים, הפרוייקט מטפל בכל האנשים האלו. השאיפה שלנו זה להגיע לכולם ושלא יהיה ניצול שואה שלא פתחו אצלו את הדלת במהלך השבוע. הרשות היא הגוף הממשלתי שמתכלל את כל הפעילות. אני מציעה שבכל מקרה, ואני לא קוראת רק לניצול השואה אלא גם למי שמאזין ויש לו שכן או שכנה ניצול שואה, המוקד שלנו הוא *5105. אנחנו עובדים בשיתוף עם הכל הארגונים וכל המשרדים. 16 אלף ביקורי בית היום השנה".

בנוסף, טענה רוזין כי "צריך היה לאחד את כל הפעילויות, לפחות הממשלתיות, תחת גורם אחד. יוקר המחיה בוודאי פקטור בעיקר שניצולי שואה מתמודדים עם מחלות יותר מהאוכלוסייה הכללית. יש מחלות שהן תוצר של הרדיפות, מחלות שהן תוצאה של ילדות בתת תזונה, הרבה בעיות שיניים. פיזי ונפשי. למשל דמנציה, אנחנו רואים עלייה משמעותית בדמנציה, זה ניצולת שואה שמסתתרת בשירותים כי הגרמנים בדלת, הילדות שהם חוזרים אליה קשה מאוד. גם בהקשר הזה אנחנו נותנים היום תוספות כספיות לניצולים ומנסים לסייע ככל שניתן".

לסיום, כאשר התבקשה לבחור סיפור אחד שמלווה אותה בין כל העשייה עם שורדי השואה, הודתה רוזין: "הסיפורים הקשים מבחינתי שאני פוגשת היום זה מי שהיו ילדים, איבדו הורים, משפחה, ונלחמו בשנים האחרונות להוכיח שהם לא ניצולי שואה, שהם ישראלים לכל דבר ועניין".

עריכה: שני רומנו

18/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יד ושם
יד ושם  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris