אודי סגל וענת דוידוב

בן גביר באירועי יום הזיכרון? "עדיף שיימנע מזה"

כך לדבריו של ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד מג"ב ומחוז ת"א במשטרה • עוד הגיב לאבטחת עמי אשד בשל איומים: "זה אירוע נדיר"


לקראת הגעתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, משפחות שכולות רבות ביקשו מפוליטיקאים לא להגיע לבתי העלמין באותו היום כדי להימנע מעימותים עם מפגינים. מנגד, משפחות אחרות רואות בנאום פוליטיאים ונבחרי ציבור באותו היום בבית העלמין, כבוד גדול לנופל. לבסוף, בדרג המדיני התקבלה החלטה לאפשר לפוליטיקאים להגיע.

בשיחה עם ענת דוידוב וטל שלב ב־103fm, ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד מג"ב ומפקד מחוז תל אביב במשטרה, התייחס לדברים: "זו באמת תקופה מאוד מאוד רגישה, משפחות שכולות זה תמיד משהו שאנחנו מאוד רגישים כלפיו והטקסים האלה הם ממלכתיים. אני אישית חושב שהנוכחות של הפוליטיקאים, בטח אם זה שר ביטחון, ראש ממשלה, נציגים של מערכות הביטחון, היא מאוד חשובה. צריך להיות קשובים מצד אחד למשפחות השכולות בהקשר הזה של נשיאת נאומים, אבל נוכחות שלהם, אני חושב שהיא כן הכרחית. אני חשוב שזה יום מאוד ממלכתי שצריך כן לכבד אותו, ואין לי איזו עמדה חד משמעית בעניין הזה".

באשר לסערה הצפויה עם הגעתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לבית העלמין בבאר שבע, אמר: "האיש עצמו הוא איש שמעורר פרובוקציה מאוד מאוד רצינית, אין בו שום דבר ממלכתי, שום דבר שמזכיר בכלל ממלכתיות, בעיקר גם עם העובדה שהוא לא שירת. אז ברמה האישית, אם את שואלת אותי, אז עדיף שיימנע מזה כי זה גם יביך באופן מאוד דרמטי אותו, אבל גם את האירוע עצמו".

בהמשך, התייחס לחשיפה על תגבור האבטחה סביב מפקד מחוז תל אביב עמי אשד בעקבות איומים רבים המתרבים נגדו: "גם אני הייתי מאובטח איזה שנה, אבל זה היה ממניעים אחרים בהיותי מפקד מחוז תל אביב. זה בכלל היה מאזורים של פשיעה, זה קורה מדי פעם. אני חושב שזה אירוע מאוד נדיר. זה לא ממש משפיע ומגביל את העבודה שלו, אבל זה בטח לא נעים. האיש עושה את תפקידו לדעתי בצורה יוצאת מן הכלל טובה, בצורה כל כך רגישה, כל כך מורכבת, שאין פה שום הגיון שהאיומים האלה מגיעים מהצד הימני כנראה של המפה. אלה צריכים להיות מנוטרלים, שב"כ, משטרה, חייבים להיכנס לסיפור הזה ולנטרל את הדבר הזה".

עריכה: נויה חסון

19/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד צור
דוד צור  |  צילום: יונתן זינדל\פלאש90
Paris