ינון מגל ובן כספית

"אל תבואו לבתי העלמין - זה לא מוסיף כבוד לא לנופלים ולא לכם"

אלוף (מיל') ד"ר עמנואל סקל ששכל את בנו יואב ז"ל קורא לחה"כ והשרים לא להגיע לטקסי הזיכרון: "שיבואו ויניחו זר, את ההגיגים שלכם תשמרו ליום אחר"


הממשלה נערכת למחאה במהלך טקסי הזיכרון בבתי העלמין, נוכח נוכחותם של שרים וחברי כנסת כל זאת על רקע המחאה. אלפי משפחות פנו לממשלה וליו"ר יד לבנים דרשו כי הפוליטיקה תשאר מחוץ לבתי העלמין, ודרשה כי דמויות מהממשלה לא יגיעו לטקסים, למרות זאת הודיעו כי הגעתם תתבצע כמתוכנן. 

ינון מגל ובן כספית שוחחו עם אלוף (מיל') ד"ר עמנואל סקל, לשעבר מפקד מפקדת חיילות השדה, ששכל את בנו יואב ז"ל ששירת בסיירת גולנו ונהרג בשנת 1986 במהלך מבצע בדרום לבנון. 

לדבריו, "מי שמתבונן ביושר על בית הנבחרים שלנו, אין לו סיבה להיות גאה. צורת ההתדיינות, צורת הדיבור, יש לך ראש ממשלה נאשם בפלילים, יש לך מישהו שהוא עבריין מורשע שמנסה לחזור להיות שר, יש לך שר ושרה שקיבלו את תפקידם כתנאי פוליטי, יש לך איש שעומד על הבמה ועיניו רושפות שנאה, יש שם חברת כנסת שצורחת כמו מטורפת, יש שרה ששופכת רפש מהפה, אני עומד וכואב לי הלב לראות את רמת הכנסת, לא כולם. אני אומר 'תעשו לי טובה, השנה הקשה הזאת, תכבדו, תשבו בביתכם ואל תבואו לבית העלמין, זה לא מוסיף כבוד, לא לנופלים ולא לכם'".

"אני כבר ותיק בבית הקברות לצערי, בני נפל ב־86', כל שנה אנחנו באופן ציני עומדים ומחכים לראות 'נו, מי זה האיש שיבוא ויגיד לנו את הגיגיו', וברוב המקרים אלה דברים חסרי טעם", ציין. "כתבתי בזמנו לשר שהיה ממונה על הנושא הזה לפני הרבה שנים, שיביאו נוסח אחיד של נציג כנסת וממשלה, כמו שיש את ה'יזכור' ואת ה'קדיש', אף אחד לא ענה לי כמובן. גם עכשיו לא מאוחר לעשות את זה, ידקלמו נוסח אחיד שהממשלה תאשר, לא קרה".

בהמשך התייחס לדיווח על השיחה הקשה בין שר הביטחון יואב גלנט למשפחות שכולות, שבמסגרתה, על פי הדיווח, הוא אמר לאחות שכולה להגיע 'יום קודם לכן' כדי להימנע מפגישה עם פוליטיקאים. "אם גלנט אמר את מה שהוא אמר והוא מכחיש, זו בושה וכלימה שהוא אומר לאחות שכולה 'לכי יום קודם'", טען סקל.

"אני אבוא לבית הקברות למרות שעברו לי מחשבות אולי בתוקף הנסיבות לא לבוא, אני אבוא, אני אבוא גם השנה", הוסיף, "אני שומע שיש הרבה משפחות, לא יודע להגיד כמה, הרבה מאוד שאומרים 'אל תבואו, בבקשה מכם'. גם שולחים אנשים שלא שירתו בצבא, אליי שולחים את חיים ביטון, הוא שר במשרד החינוך, איש ש"ס, בדקתי בגוגל ולא מצאתי שירות צבאי ברזומה. ניסיתי לדבר איתו ולהגיד לו 'אל תבוא' ולא הצלחתי להגיע אליו. איך איש כזה שלא שירת בצבא מעז לבוא לבית קברות צבאי ביום הזיכרון ולדבר על ערכי האומה וכו' וכו'?".

"אבל באותה מידה הייתה ממשלה עם רע"ם בקדנציה, משום מה הכללים משתנים כל פעם כשלשמאל לא מתאים משהו", אמר ינון בתגובה, וסקל הבהיר: "אל תדביק לי לא שמאל ולא ימין, אני אזרח. זה לא קשור לשמאל ולימין, אני לא איש שמאל, אני לא אנרכיסט לא טרוריסט וגם לא בוגד. זו שנה קשה באופן מיוחד ואני לא מגלה לך פה סוד. השנה הזאת קשה באופן מיוחד בגלל כל מה שקורה, בגלל קריעת הקרע הזה בתוך החברה - תניחו רק זר, אל תברברו, לא שמאל ולא ימין, אף אחד מכם שלא יבוא לברבר. אני מקווה שאני מספיק ברור".

"הזמן לא עושה את שלו, כל שנה אותו קושי"

בהמשך, ד"ר סקל חשף כי קיים פעולות רבות בניסיון לשוחח עם פוליטיקאים: "דיברתי עם מירי רגב, אני יודע שהיא לא אחראית על בתי העלמין, דיברתי איתה כקולגה צבאית והיא הבטיחה לי להעביר את דבריי ככתבם וכלשונם לישיבת הממשלה ביום ראשון. ניסיתי לתפוס את גלנט, אני יכול לדבר איתו בשפה צבאית, לא הצלחתי לדבר איתו. גלנט נחוש בדעתו והוא רואה בזה כיפול הדגל אם לא יבוא הנציגים. איזה כיפול דגל? שיבואו ויניחו זר, למה הוא צריך לברבר?"

"עזוב אותי מיאיר לפיד, עזוב אותי מבני גנץ, עזוב אותי מחיים ביטון, אני לא רוצה אף אחד מהם ה-ש-נ-ה, מה לא ברור? השנה. המדינה הזו קרועה לגזרים, צריך להרגיע את הרוחות. אני מקווה שיגיעו להסכמה בבית הנשיא ואולי הזמן ירפא את הפצעים, בשנה הבאה אלוהים גדול, השנה בתוקף הנסיבות לא צריך פוליטיקאים בבתי עלמין", תקף. 

לבסוף, סיפר על הקושי עם אובדן בנו, 37 שנים מנפילתו: "קשה, הזמן לא עושה את שלו. כל שנה אותו קושי, החברים של יואב באים ביום הזיכרון הפרטי והכללי וזאת נחמה פורתא. היה סרט 'הסתיו שלא חלף' על הצוות שלו, הצוות של יואב אנשים נפלאים".

עריכה: נויה חסון

19/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יום הזיכרון לחללי צה"ל - למצולם אין קשר לנאמר
יום הזיכרון לחללי צה"ל - למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris