אראל סג"ל

"היום מותר לדבר ולהאיר בפנסים מקומות חשוכים"

אראל סג"ל ויריב אופנהיימר שוחחו על זיכרון השואה, וההתייחסות לניצולים בשנים הראשונות של הקמת המדינה • סג"ל: "זה היה הרבה יותר טרי"


אראל סג"ל ויריב אופנהיימר שבו לאולפן, ופתחו בשיחה על יום השואה שצויין אתמול (ג') יריב שיתף, כי לדעתו יום השואה של היום נראה אחרת כפי שהיה נראה בילדותו, והוא תוהה כיצד ילדיו ילמדו על היום החשוב הזה. 

לדבריו, "אני זוכר יום שואה אחר, מטבע הדברים בבתי הספר אז לא היה ניצול שואה אחד שמגיע להרצות לכל השכבה או לכל הבית ספר אלא לכל כיתה. אני זוכר שהם היו מגיעים וסיפרו חוויות מזעזעות על מה שעבר עליהם, כיום כאיש בוגר אני מצטער שלא שאלתי יותר. אני זוכר את שידורי הטלוויזיה שהיו בהם יותר סרטונים בשחור לבן ודברים גרפים מזעזעים, והיום אין לנו את זה. היום רוב הסרטים הם עכשוויים. הוא הרבה יותר פוליטי הרבה יותר שנוי במחלוקת והרבה יותר לאומני והרבה יותר אגרסיבי, ואם אני מסתכל על הילדים שלי ומה הם חוו הוא יהיה שונה לחלוטין בעתיד עבורם". 

סג"ל הסכים והתייחס לתקופה המוקדמת של הקמת המדינה לאחר השואה: "זו תקופה שאנשים הלכו ברחוב ולפעמים זיהו קאפואים וצרחו. זה היה הרבה יותר טרי. הכול היה הרבה יותר איתנו. מלחמת העולם השנייה היא אחד האירועים הכי גדולים בהיסטוריה, עם השפעה שנמשכת עד היום". 

לדבריו, "היום, בתום 78 שנים לתום מלחמת העולם השנייה מותר לדבר ולהאיר בפנסים מקומות חשוכים ולשאול על עצמנו, מה אנחנו כיישוב יהודי, כהנהגה יהודית בשאר העולם, מה אנחנו עשינו". 

19/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: 103fm
Paris