איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"זו תקופת לגליזציה של שחיתות"

הרב הראשי ייעץ לשר הפנים לתת תקציבים למועצות בתנאי שיבנו בתי כנסת • עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, הגיב: "קומבינה על קומבינה"


הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל, ביקש אמש (ש') משר הפנים והבריאות החדש משה ארבל (ש"ס) לתקצב את הרשויות המקומיות במטרה שהן שיתמכו בהקמה ובמימון של מוסדות דת. לדברי הרב הראשי, 'זה לא חוקי ולכן אל תגיד את זה במפורש, אלא נעשה את בצורה חכמה'. ענת דוידוב דנה על כך ב־103fm עם עו"ד ד"ר אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אשר הגיב לדברים. 

"שר חדש שנכנס לתפקידו, קורא לו הרב יצחקי יוסף, שהוא לא רק רב ראשי אלא גם דיין שיושב בבית הדין הרבני, הוא קורא לו לעשות מעשה דרעי", תקף עו"ד שרגא, והזכיר: "מה שדרעי עשה לפני 30 שנה ובגין זה הלך לכלא, בגין העבירות האלה שהוא ביצע של מרמה והפרת אמונים. אנשים שכחו אבל זו בדיוק אותה עשייה. הוא מתנה את העברת התקציבים, כך הציע הרב, בהקמת בתי כנסת וישיבות. זה בדיוק מה שהיה בתיק הציבורי, זה אירוע שהוא מבחינתו של הרב הוא עבירה חמורה על כללי האתיקה".

עוד הבהיר כי "מעבר לזה שהוא חורג מסמכותו ופועל בעניינים לא לו, ולכן הוא מנסה להסתיר את זה, הוא גם אומר לו 'אני יודע שאני קורא לך לפעול בצורה לא חוקית'. אנחנו נמצאים בתקופה שיש לגליזציה של השחיתות, הכול מותר, הכול כשר, תעשה כל מה שאתה מבין גם כשאתה יודע בכוונת מכוון שאתה עובר על החוק".

באשר לשאלה מדוע התלונה הוגשה לנציב התלונות על השופטים, הסביר: "דיין מעמדו כשופט. הוא יושב בבית הדין הרבני הגדול כרב ראשי, הוא פוסק פסיקות, קובע הלכות, ולכן הוא כפוף לנציב הקבילות על השופטים. לכן התלונה הוגשה אליו, וזה נעשה בכדי לחסוך בסופו של יום מהשר הנכנס, הוא שם מכשול בפני שר, למנוע ממנו מעשים שיגלגלו אותו לעשייה פלילית בסוף היום. הוא עושה את זה, והוא עומד על מעשיו, ושוב - אנחנו נמצאים פה בסיטואציה בה נכנס שר חדש, הוא מקבל שני תפקידי שרים סופר משמעותיים".

"דרעי בתמונה, ודרעי לא בחינם הפקיד את המשמורת הזו בידיו של ארבל. יש את חוק דרעי 2, שיאפשר במידה והוא יעבור, יאפשר לדרעי לחזור. דרעי הפקיד את הפיקדון הזה בידיו של ארבל בכדי שעוד חודשיים כאשר החוק יעבור הוא יוכל לקבל את הנדוניה הזו חזרה. הכול מתוכנן", טען.

בנוסף, הדגיש עו"ד שרגא כי "חוק דרעי הראשון עבר, שהוא היה תיקון לסעיף 6 לחוק יסוד הממשלה שהוסיף את עילת המאסר בפועל, וכך דרעי חשב שהוא יוכל להימלט מהתחייבויותיו לבית המשפט שהוא לא יכהן כשר. בית המשפט העליון בהרכב של 11 שופטים לא קיבל את הטענה הזו ולמרות שהחוק תוקן, בית המשפט העליון פסל אותו מתפקידו, ודרעי מנסה לצמצם את עילת הסבירות ככה שלמרות החלטת 11 השופטים הוא יוכל לחזור ולהיות שר. הוא מפקיד את הפיקדון הזה בעירבון כי המינוי הזמני של השלושה חודשים יסתיים, תוך תקווה לחזור ולכהן כשר. הכול פה קומבינה על קומבינה".

עריכה: שני רומנו

23/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל
הרב יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris