אודי סגל וענת דוידוב

"החוק מצמצם את המקרים בהם ניתן להציל חיים"

לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל ויו"ר פורום מיכל סלה, התייחסה לשינוי שהציע השר לביטחון לאומי בחוק האיזוק האלקטרוני


הצעת החוק לפיקוח אלקטרוני למניעת אלימות במשפחה נפל רק לפני כחודש ימים ברוב של 54 מתנגדים מול 53 תומכים, ואתמול (א') אף פורסם כי השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מתכנן הצמדה של אזיק אלקטרוני רק למי שהורשע לפחות פעם אחת, מהלך שעלול לא לסנן באמת את הגברים המהווים סכנה למשפחתם. לילי בן עמי, אחותה של מיכל סלה ז"ל ויו"ר פורום מיכל סלה, הגיבה לדברים.

בפתח השיחה הודתה בן עמי כי "אני יכולה לשתף שאני נפגשתי עם בן גביר, כולנו מאוד תומכים בחוק של פיקוח אלקטרוני במקרים של אלימות במשפחה. החוק שעבר בכנסת הקודם הוא חוק שעבדו עליו מעל 3 שנים, אנשי המשרד שלו בתיאום יחד עם אנשי משרד המשפטים והרווחה. אני בעצמי גם נפגשתי איתם, כולל אנשי משטרה בכירים. כולם בעד החוק".

"גם שופטים, כמו השופט אביטל חן, מנחם הכהן. השופט חן אמר לי במפורש שאם החוק יעבור אפשר יהיה לצמצם שליחה של נשים וילדים למקלטים – הם יהיו חופשיים. החוק החדש שהוגש על ידי השר, זה לא יום פשוט בכלל, החוק מאוד מצמצם את המקרים שבהם נוכל להציל חיים, לשחרר ילדים ונשים מתוך שבי", טענה.

עוד הבהירה בן עמי כי "אלימות בתוך הבית מאוד קשה להביא ראיות, גם אלימות במרחב הציבורי זה לא דבר פשוט להביא ראיות אבל שם אולי יש מצלמות ויש עדים. אדם האלים כלפי הילדים ואשתו הוא פחדן עלוב והוא עושה את זה כשאף אחד לא רואה, והוא עושה את זה כלפי החלשים פיזית ממנו. נשים מה לעשות חלשות פיזית מגברים. החוק לא מגדרי, הוא מתייחס נשים, גברים, כל אדם שנשקפת סכנה ויש אלימות, יכולים להוציא צו הרחקה ולקבל פיקוח במקרה של אלימות במשפחה".

"את יודעת שבן גביר ניסה לעשות סימטריה, ואין מקום", ציינה דוידוב, ובן עמי חיזקה את דבריה: "אין מקום, גם המשטרה שמביאה נתונים שחד משמעית האלימות, גם מבחינת מקרי ההרשעות נשים הן הקורבן העיקרי. החוק שעבר בכנסת הקודם, לפני השיפוץ הזה, הוא לא מדבר שכל אדם שיצא נגדו צו הרחקה יוכל לקבל פיקוח אלקטרוני, זה צריך להיות או מקרים של חשש ממשי להפרה כי הבן אדם הזה הפר צו בעבר, ואנחנו יודעים שהיום יש מדי יום פעמיים ביום תלונות במשטרה על הפרות של צווי הרחקה, או סכנה ברורה מאוד, כלומר הרשעה קודם, וגם כשאין אף אפשרות אחרת לפקח על הבן אדם הזה ולוודא שהוא לא יתקרב".

לסיום, הדגישה בן עמי: "החוק לפיקוח אלקטרוני למניעת אלימות במשפחה הוא חוק מציל חיים, חוק שיאפשר חירות לילדים ונשים שנמצאים היום במקלטים. הוא יוציא הרבה מאוד מהם לחופשי, והחוק שנכתב על ידי המשרד לביטחון הפנים שעבר בכנסת הראשונה הוא מצויין. אני מקווה שהשר בן גביר יקדם אותו".

עריכה: שני רומנו

24/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לילי בן עמי
לילי בן עמי  |  צילום: ניר קידר
Paris