רון קופמן ואריה אלדד

"דה-סנטיס לא החמיץ את הזדמנות לחבק את ישראל"

יקי דיין, לשעבר הקונסול בלוס אנג'לס, על ביקורו של מושל פלורידה בארץ: "צריך לזכור שהעוצמה של ישראל נובעת מהתמיכה של שתי המפלגות"


מושל פלורידה רון דה-סנטיס הגיע לביקור בישראל ומתח ביקורת מרומזת על מדיניות ביידן כלפי הרפורמה המשפטית, כאשר טען כי "ארה"ב צריכה לכבד את זכותה של ישראל לקבל בעצמה החלטות לגבי המשילות שלה". גדעון אוקו שוחח על כך ב־103fm עם יקי דיין, לשעבר הקונסול בלוס אנג'לס ומומחה לארה"ב, אשר הביע את דעתו בנושא.

"התרגלנו כבר שישראל היא נושא פנים אמריקני, ובטח הרפורמה המשפטית", טען דיין בפתח השיחה. "זה נושא שבוער אצל היהודים האמריקנים, הם לוחצים על המחוקקים שלהם, המחוקקים לוחצים על הממשל האמריקני וזה גורם לנשיא ביידן להתבטא שוב ושוב בנושא הרפורמה המשפטית. דה־סנטיס לא מחמיץ את ההזדמנות, הוא מחבק את ישראל. אנחנו תמיד צריכים לזכור שהעוצמה של ישראל נובעת מהתמיכה של שתי המפלגות, שהיא עדיין ברובה קיימת".

עוד הסביר כי "רק עכשיו ראינו הכרזה בבית הנבחרים האמריקני על תמיכה בישראל ביום העצמאות, 409 תמכו בהודעה הזו. זו עדיין תמיכה דו מפלגתית אבל אחד הדברים שאנחנו תמיד צריכים להיזהר ממנו זה לא להפוך לנושא של מפלגה אחת. דה־סנטיס לא מחמיץ את ההזדמנות, הוא מדבר לתורמים היהודים שהוא מחפש אותם. זה נושא פנים אמריקני, וככה זה גם מתבטא".

באשר לשאלה האם ההכרזה מפתיעה או שמא הייתה צפויה, הדגיש: "זה היה צפוי אחרי בחירות האמצע בארה"ב, אחרי 2022 שכולם צפו מפלה לדמוקרטים, לביידן. זה גם בדרך כלל מה שקורה אחרי נשיאות מכהנת, זה גם מה שקרה לאובמה. להפתעת רבים הוא לא נחל מפלה, הצליח לשמור על הסנאט. הוא באמת הפתיע פה בתוצאות, הוא גם די מצליח בנושאים מסוימים כמו בכלכלה האמריקנית, היציאה מהקורונה, תוכנית התשתיות האמריקנית. כל הדברים האלה נותנים נקודות זכות לביידן".

לדבריו, "זה מפתיע כי הוא כרגע בן 80, אם הוא ייבחר פעם נוספת הוא יהיה בן 82. הוא שובר את השיא האמריקני, ואין ספק שלגיל יש משמעות גדולה מאוד. גם לסגנית שלו יש משמעות מסוימת, הרפובליקנים ישחקו גם על זה, כי בסופו של דבר היא לא נתפסת כהצלחה מסחררת. ביידן הודיע על ריצה לנשיאות כששבעים אחוזים מהאמריקנים לא רוצים לראות אותו כנשיא. רק שלושה נשיאים היה להם אחוז תמיכה כל כך נמוך, ומתוך השלושה - שניים לא הצליחו להיבחר לכהונה נוספת".

דיין חידד כי "אבל, אם יעמוד מולו טראמפ אז זה אומר שלגיל יהיה קצת פחות משמעות כי גם טראמפ הוא לא ילד קטן, וגם טראמפ אנחנו יודעים שהוא מועמד מאוד בעייתי. יהיו כל מיני נושאים שיהיו משמעותיים בבחירות האלה. ככה, שכאן, אם המועמד יהיה טראמפ, ביידן יכול בהחלט להיבחר לכהונה נוספת".

עריכה: שני רומנו

28/04/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דגלי ישראל וארה"ב - אילוסטרציה
דגלי ישראל וארה"ב - אילוסטרציה  |  צילום: Ingram Image
Paris