אודי סגל וענת דוידוב

"כל עוד אין מטפלות, אין מעונות - מה עשינו בזה?"

יו"ר נעמת חגית פאר בתגובה לתוכנית סבסוד המעונות לגיל הרך שהציג רה"מ: "ההורים יישארו עם נקודות הזיכוי, לא שמעתי פתרון לגיוס ושימור כוח אדם"


אתמול (א') הציג ראש הממשלה בנימין נתניהו את התוכנית לסבסוד חלקי של המעונות לתינוקות ופעוטות בגילי 0 עד 3, אותה תיאר כשלב הראשון בדרך ליישום הבטחתו לחינוך חינם לגיל הרך. יו"ר נעמת חגית פאר הגיבה לדברים.

בפתח השיחה הודתה פאר כי לעניות דעתה התוכנית לסבסוד המעונות אינה טובה. "נקודות הזיכוי זה נהדר להורים, אבל הורים יישארו עם נקודות זיכוי בלי מעונות יום, אין לנו כוח אדם. כל עוד אין מטפלות, אין מעונות. אין פתרון. אני לא שמעתי שום פתרון לגיוס כוח אדם ושימור כוח האדם הקיים. אני מדברת איתכם על היום בבוקר, עכשיו בשעה זו, יש מעונות שלא נפתחים, כי אין כוח אדם, אנחנו חיים מיום ליום. כל יום מנהלות המעונות צריכות להתקשר ולבדוק מי תגיע ביום למחרת אם תגיע, ולהודיע להורים ברגע האחרון שהכיתה נסגרת".

לדבריה, "זה ממש יומיומי. חסרות כאלפיים עובדות בכל מעונות היום המפוקחים. בשנה האחרונה סגרנו הרבה מאוד כיתות ומעונות, מספרים כמו כמעט 100 מעונות רק בשנה הזו. איך נגיע לספטמבר? איך נעבור את החודשים האלה? יש הקלה שתחל מינואר 2024, אבל הורים יישארו עם ההקלה הזו בחשבון הבנק ובלי פתרון. אז מה עשינו בזה? אין פתרונות, ושוב - יישארו בלי מעונות יום".

"כמה מטפלות חסרות?" תהתה דוידוב, ופאר השיבה: "כאלפיים מטפלות בכל הארגונים במסגרות המפוקחות, שמהווים 25 אחוזים מהילדים שמגיעים מגיל לידה עד שלוש. לא שמענו אתמול את הפתרונות, חייבת להיות העלאת שכר. אם מדברים על תוכנית רב שנתית אנחנו מדברים על השוואת שכר המחנכות לשכר הסייעות בגנים. הן הולכות לעבוד בגנים עם הרפורמה החדשה. אנחנו מדברים על 2 מיליארד לתוכנית שנתית".

"קודם כל העלאת שכר משמעותית לעובדות"

בהמשך, תקפה פאר את התנהלות הממשלה סביב המשבר: "לקחו 1.3 מיליארד לבניית מעונות חדשים, מה יבנו? צריך להתחיל ביסודות בשביל לבנות בניין. לוקחים את הסכום הזה, משקיעים בכוח אדם, הכשרות, ורק אז אפשר להתחיל לבנות מעונות חדשים. גם היום במסגרת המעונות הקיימים, אם היה לנו כוח אדם, יכולנו לתת שירות לעוד כחמישים אלף פעוטות היום במסגרות הקיימות, אנחנו פשוט לא פותחות כיתות כי אין לי את כוח האדם. צריך היום לקרוא לנו ולפתור את הנושא הזה - קודם כל העלאת שכר משמעותית לעובדות, שנוכל לשמר את העובדות שכבר נופלות מהרגליים ואין כוח אדם במעונות".

לסיום, כאשר נשאלה האם מעונות היום משמשים כשמרטפייה, זאת נוכח הידיעה כי אלו שנים קריטיות בחייו של כל ילד, הכריזה פאר: "זה הגיל החשוב ביותר להתפתחות הפעוטות ולצערי הרב המדינה מאלצת אותנו לתפקד כשמרטפייה במקום לתת את החינוך המיטבי שאנחנו יודעים לתת. לעבוד מולנו, וזה הכי קל. זה לא איזה מעון אחד שנמצא אי שם שאנחנו שומעים כל יום על אלימות".

"יש להם אותנו, אנחנו מסודרים, אנחנו יודעים לעשות את העבודה, אנחנו לא מסוגלים עם כוח האדם שקיים - אין את האפשרות לתת את החינוך המיטבי שילדי ישראל ראויים לו. זה דור העתיד שלנו, הגיל החשוב ביותר, וצריך לעשות את זה. הכסף נמצא, אז בואו נשתמש בו כמו שצריך", הדגישה.

עריכה: שני רומנו

01/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גן ילדים. למצולם אין קשר לנאמר
גן ילדים. למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris