איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"זה נראה כמו התחלתו של סבב הסלמה"

22 רקטות שוגרו לעבר דרום הארץ ויישובי עוטף עזה - עובד זר באתר בנייה בשדרות נפצע קשה • טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) הביא את כל הפרטים


הסלמה בדרום: כ־22 רקטות שוגרו היום (ג') מרצועת עזה לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה. בתגובה, צה"ל תקף בעזה באמצעות טנקים. על פי דיווחים ראשוניים, רקטה אחת נפלה באתר בנייה בשדרות ועובד זר כבן 25 נפצע באורח קשה. זאת לאחר שנפגע מרסיסים. הכתב הפרשן הצבאי טל לב רם ('מעריב' ו־103fm) הביא את כל הפרטים. 

"זה נראה כמו סבב הסלמה", הודה לב רם בפתח השיחה. "22 רקטות שנורו מרצועת עזה לישראל. פצוע קשה באתר בנייה בשדרות. מטופל על ידי צוותים רפואיים, ממה שאני מבין מצבו לא טוב. סה"כ שלושה או ארבעה יירוטים של כיפת ברזל, 16 נפילות בשטחים פתוחים, שתי נפילות בשדרות, רקטה שנופלת בחצר של בניין. מה שנראה כהסלמה משמעותית שאולי אנחנו רק בתחילתה".

עוד הסביר כי "הזירה המרכזית היא באותו אתר בנייה, עובד זר שעובד שם במקום נפגע. כשאני מסתכל על ההיסטוריה של רצועת עזה והנפגעים, היו לנו כמה אירועים שעובדים זרים נפגעים מרקטות. זאת אומרת, מעבר לנקודה שאנחנו בתוך האירוע עצמו, זו נקודה שצריך לשים עליה את האצבע, עד כמה האנשים האלה מונחים. דווקא עכשיו צריך להמשיך להצביע על נקודות כאלה".

"מעבר לאירוע הזה, ההסתכלות עכשיו היא קדימה - הסלמה שמתחילה בירי של רקטות בצורה כזו, מן הסתם תגיע תגובה ישראלית. אנחנו שומעים ברקע את ארגוני הטרור, ובראשם הג'יהאד האסלמי, שמאיים על כך שהירי יימשך. שבשעה 21:00 יתבצע עוד ירי. נראה שאנחנו בתחילתו של אירוע", הדגיש.

באשר להנחיות מטעם פיקוד העורף נוכח המצב המתוח, אמר: "אירועים ציבוריים שהיו אמורים להיות התבטלו. אני מניח שאם המצב יתרחב יהיו עוד הנחיות, אבל בשלב הזה אין אירועים ציבוריים. הנחיות ספציפיות לשהות ליד מרחבים מוגנים באותן נקודות בעוטף עזה".

"רמה של מיומנות יותר גבוהה של ארגוני הטרור"

בהמשך, התייחס לב רם למותו של האסיר הביטחוני ששבת רעב נוכח הירי מהרצועה, זאת בצל השאלה מי אחראי על הרקטות שנורו: "יש לזה אולי משמעויות מבחינה מקצועית של צה"ל אבל כרגע ההודעות של מי שמבצע את הירי זה חמ"ל הפלגים המשותפים. חמ"ל שמאגד בתוכו כמה ארגוני טרור. חמאס אם הוא רוצה לעצור ירי, הוא עוצר. ברגע שזה ירי כל כך מתוכנן, את רואה שיש סימנים שהירי מבוצע בצורה מאוד מדויקת, את רואה את אחוזי הנפילה בשטח ישראל. דיברנו על מעל 20 שיגורים, כולם בשטח ישראל. זה בתיאום של זמנים גם בצפון הרצועה וגם בדרום, זו רמה של מיומנות יותר גבוהה של ארגוני טרור".

"מבחינת ישראל שצריכה לנתח את תמונת המצב היא צריכה לפעול כנגד כל מה שקשור לרצועת עזה", הכריז, והוסיף: "אני גם לא מאוד אופתע אם חמאס גם ירה. אבל אין לנו כרגע מידע. זה באמת לא הנתון החשוב כרגע, מה שברור הוא שאנחנו רואים שרצועת עזה, כרגיל, לא משנה אם אותו אסיר, שהוא לא כזה בכיר, מה שחשוב הוא הנרטיב. הוא אפילו לא ידע שהוא כזה. הסיפור הוא של הטריגר. חשוב להבין שבסיפור של רצועת עזה כל פעם יהיה טריגר אחר, והיציבות הביטחונית יחסית בשנתיים האחרונות, אנחנו רואים עד כמה היא שברירית, לא יציבה".

בנוסף, טען לב רם כי מותו של האסיר הבוקר והירי בשעה האחרונה רק מדגיש בפנינו את הנפיצות הקיימת מול רצועת עזה: "בסוף הגזרה הכי נפיצה שממנה יכול להתפתח מבצע זו רצועת עזה. מוקדם לומר, אבל אנחנו בתחילתו של מה שנראה סבב הסלמה, לחימה. לא חושב שמישהו יכול להגיד לאן זה הולך, כמה זה הולך וכמה משמעותי זה יהיה אבל בהחלט זה אחד האירועים המשמעותיים בשנים האחרונות".

עריכה: שני רומנו

02/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר
ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90
Paris