אודי סגל וענת דוידוב

"תוכנה זדונית השתלטה עלינו, אנו מחלישים את עצמנו"

אלוף (מיל') עמוס גלעד על הלך הרוח במדינה, המשפיע, לדבריו, על הזירה הביטחונית • הוסיף: "האיראנים לא מאמינים למה שקורה פה"


35 התראות צבע אדום הופעלו בעוטף עזה וביישובי הדרום מאז אתמול (ג') בשעות הצהריים, עת תחילת ההסלמה וירי הרקטות מעזה ושעות ספורות לאחר מותו של בכיר הג'יהאד האסלאמי חאדר עדנאן בתום שביתת רעב של 86 ימים. אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, שוחח עם ענת דוידוב וניסים משעל והתייחס לאירועי היממה האחרונה. 

"נשמר חופש הפעולה", טען. "השקט חזר, יעד החמאס וחזונו הוא שישראל תיעלם. במעגל הרחב, ישראל במן החלטה עצמית מטורפת, איזו תוכנה זדונית השתלטה עלינו ואנו מחלישים את עצמנו. השקט חזר וזה חשוב. אתה לא יכול להיחלש באופן דרמטי על ידי כל מה שקורה פה עם ההפיכה המשטרית, אם זה לא ייעצר ניחלש יותר. אנו צריכים לבנות הרתעה ולהלום בהם. צריך להפסיק את ההחלשה העצמית מרצון שאין לה שום צידוק, לא צריך להיות איש מודיעין, זה ברור לכל אחד". 

"אין אסטרטגיה"

עוד הוסיף, כי: "עדנאן הוא מחבל מסוכן שהחליט לגזור על עצמו רעב עד שימות. הוא אחראי להרבה מאוד מעשי פיגועים. האסטרטגיה שלנו צריכה להיות להחזיר אותנו אל פסי העוצמה, להחזיר את הכלכלה לאיתנה, את המשאבים האדירים, את היחסים עם ארה"ב לתקנם, כל הדברים האלה ייצרו הקשר שיאפשר יצירת הרתעה. אתה צריך אסטרטגיה, ובשביל זה אתה צריך ממשלה שכל מעייניה מוקדשים לביטחון הלאומי. היעד היה להחזיר את השקט כדי הילדים ילכו לביה"ס היום. הדרג המדיני מכוון את המדיניות, אם הוא רוצה לחסל את חמאס, בבקשה. אבל אין אסטרטגיה, אנו מחלישים את הרשות. הנטל יותר ויותר על צה"ל ומערכת הביטחון שעושים עבודה נפלאה שם, אחרת היינו מוצפים בפיגועים בכל הארץ". 

בסיום, הדגיש אלוף (מיל') גלעד: "האיראנים מרגישים שישראל נחלשת ומשפשפים את עיניהם, הם לא מאמינים למה שקורה פה, שהיהודים החליטו להרוס את עצמם. הם מבצעים תהליך של השתלטות מלאה על סוריה, ואסד מאפשר את זה. סין חודרת עמוק יותר, ארה"ב מסתכלת עלינו בתימהון. צריך להסתכל בהקשר רחב, לא רק לפזר סיסמאות. הצבא עדיין חזק מאוד, אך המדינה בתהליך היחלשות, זה טירוף מערכות מלא, צריך להפסיק אותו ולחזור לעוצמה. אם נמשיך כך, ניקלע לעמדת בידוד, אנו לא יכולים בלי ארה"ב". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris