איריס קול

הסקנדל מאחורי הסרט עטור הפרסים

ד"ר אבנר שביט ('וואלה') הביא את משנתו על הסרט החדש המועמד לאוסקר 'צעירים לנצח' • עוד חשף את הפרשה הפלילית שנחשפה מיד עם יציאת הסרט בצרפת


בשיחה עם איריס קול ב־103fm, ד"ר אבנר שביט ('וואלה') סיפר את עלילת הסרט עטור השבחים 'צעירים לנצח', בו מסופר על חוויות של שחקנים ושחקניות צעירים בבית ספר יוקרתי למשחק בסוף שנות השמונים. עוד חשף את ההאשמות הקשות שהגיעו על השחקן הראשי בסרט וכיצד התמודדו עם התלונות בצרפת.

לדבריו, "הסרט יצא בצרפת לפני כמה חודשים ובישראל לפני שבוע וחצי, ובביצה לא כל כך דיברו על זה. הסרט כשלעצמו הוא מופלא בעיניי ואני נותן לו ארבעה כוכבים מתוך חמישה, אבל יש גם את הסקנדל מאחוריו. בסרט מככבים כמה שחקנים צרפתיים צעירים כולל בחור בשם סופיאן בנאסר. אגב, יצא לי לפגוש אותו כשניסיתי לראיין אותו והוא אחד הבחורים הטיפשיים ביותר שפגשתי בחיי, ופגשתי לא מעט. בכל אופן, הסרט הוקרן בפסטיבל כאן וזכה לשבחים, ואז התחילו להתפרסם עדויות של בנות הזוג לשעבר של השחקן הראשי שהעידו שהוא פגע בהן נפשית ומינית".

בהמשך, עוד סיפר על מה שקרה אחרי יציאת הסרט: "הבמאית הגינה עליו בחירוף נפש. למה היא הגינה עליו וסירבה להאמין לנשים האחרות? בין השאר כי הוא בן הזוג שלה. זה מעניין כי הוא בחור מאוד צעיר והיא יכלה להיות אימא שלו בקלילות ואפילו סבתא שלו. זה כל כך צרפתי. אם דבר כזה היה קורה באמריקה, הסרט היה נעלם תוך שנייה. בצרפת מתייחסים לדברים קצת אחרת, לטוב ולרע. אז כן ביטלו את המועמדות של השחקן לאוסקר הצרפתי, אבל הסרט הוקרן והופץ וזכה לשבחים".

וציין: "מה שמעניין זה שהסיפור סביב הסרט משתקף גם בסיפור בתוך הסרט, כי גם הסרט שואל את השאלה מה אתה מוכן להקריב בשביל להיות שחקן טוב וליצור אמנות. יש את הטענה הקבועה שאנשים נחמדים עושים אמנות נחמדה, שהם לא מייצרים אמנות טובה וגדולה, ושצריך לבחון את הגבולות שלך ושל אחרים כדי ליצור אמנות ראויה. בצרפת הדברים הם מאוד מורכבים". לסיכום, הבהיר: "אנו יכולים להעניש את צרפת, אבל גם ללמוד ממנה, הרי אני לא מכיר תרבות עם יצירה נשית כל כך בולטת ודומיננטית ומשפיעה. מעבר לסקנדל, הסרט עצמו עשוי נפלא מרגש ומעלה סוגיות מרתקות על החיים ועל האמנות".

עריכה: דוד זבולוני 

03/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פסל האוסקר
פסל האוסקר  |  צילום: Andrew H. Walker/Getty Images
Paris