איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לכאורה הכול בסדר, אבל ממש לא בסדר"

עופר ליברמן, מנהל ענף החקלאות בניר עם, שיתף בקושי לחזור לעבוד אחרי התחממות בגזרה: "לוקח כמה ימים לחזור לשגרה, אנחנו לא יכולים לעשות סוויץ'"


לאחר לילה מתוח ברצועת עזה, בשעות הבוקר המוקדמות החלה הפסקת אש בין הצדדים. למרות זאת, החקלאים חוששים לצאת לעבוד בעקבות התחושה שהם חשופים ביטחונית. בשיחה עם ענת דוידוב ב־103fm, עופר ליברמן, מנהל ענף החקלאות בניר עם, סיפר על החששות והמצב המורכב. 

"זה מורכב, דורשים מאיתנו לעבור מאפס למאה, וממאה לאפס בחזרה, וזה לא כל כך עובד. אין לנו את הכפתור של התכנות הזה, כאילו הכול סבבה, לא קרה שום דבר", טען ליברמן בפתח השיחה, וסיפר על היום שאחר הירי מהרצועה: "יצאנו לעבוד, יש לנו מטע בננות, הלכנו לקטוף. לכאורה הכול בסדר, אבל ממש לא בסדר. אנחנו שבויים בקונספט הזה של פעם בחודש-חודשיים של אירוע שאנחנו חווים ליום-יומיים, ופתאום המדינה הכריזה על הפסקת אש וחזרה לשגרה. לנו לוקח כמה ימים לחזור לשגרה, אנחנו לא יכולים לעשות סוויץ'".

כמו כן, כאשר נשאל כמה נזק כספי ספג ב־24 השעות האחרונות, הודה: "אני חושב ששום נזק לא נגרם לי. בחקלאות לא נגרם לנו נזק כספי, כי בסה"כ אתמול בבוקר התחיל האירוע, בבוקר עבדנו ולרוב השדות שלנו יכולנו להיכנס. הבעיה התחילה בערב, לא נגרם לנו נזק כספי ממש. אנחנו לא יכולים את הצורה הזו של מאפס למאה וממאה לאפס בתוך שמונה שעות, זה לא עובד".

בהמשך, התייחס לפציעתו של העובד זר אתמול (ג') בעקבות נפילת רקטה: "יש לי 10 עובדים זרים שבמגורים שלהם יש מיגוניות, ובימים שאנחנו יודעים מראש שיהיו לילות יותר קשוחים אנחנו מעבירים אותם כדי שישנו שם, שלא יצטרכו בלילה לרוץ כל פעם למיגונית. בשדה הבעיה היא לא רק שלהם, גם שלנו. אין יירוטים לשטחים פתוחים, השדה שלנו מוכרז כשטח פתוח ויש ממש סכנת חיים. ב־15:15 זה תפס אותנו באמצע, אבל במידה ואנחנו יודעים מראש אנחנו מחזירים אותם מהשטח. אנחנו ביחד".

"ברגע שאנחנו יודעים אז אין בעיה, הבעיה שזה תופס אותך בהפתעה. אי אפשר לשים בשטח של אלפי דונמים כל כמה עשרות מטרים מיגונית, גם בפרקטיקה זה לא הגיוני. יש את הבעיה הזו", הדגיש.

עריכה: שני רומנו

03/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירי רקטה בעוטף עזה - ארכיון
ירי רקטה בעוטף עזה - ארכיון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris