איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"מקווה שיתעשתו איפשהו במשרד האוצר"

ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) האשים את קידום הרפורמה המשפטית בגדילת הגירעון: "הגיע הזמן שהממשלה הזאת תתחיל לנהל את כלכלת ישראל, או שתלך הביתה"


מאז סיום חתימת ההסכמים הקואליציוניים של ממשלת נתניהו, עלה חשש כבד באשר להבטחות התקציב החריגות אל שלל משרדי הממשלה. לאחר אזהרות חברות דירוג האשראי, כעת נחשף כי הגירעון גדל בכמעט חמישה מיליארד שקלים. בשיחה עם ענת דוידוב, חבר ועדת הכספים ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) התייחס לדברים. 

תחילה, הבהיר: "רק לפני חמישה חודשים השארנו להם מדינה עם עודף של עשרה מיליארד שקלים כמעט והיום אנחנו נמצאים איפה שאנחנו נמצאים. הסיבה העיקרית זה הבליץ המטורף שלהם להפיכה המשפטית, לכן יש ירידה בהכנסות המדינה, לכן אנחנו נמצאים איפה שאנחנו נמצאים ובהחלט זה מעלה הרבה שאלות לגבי הרלוונטיות של תקציב המדינה על יד גירעון. ראינו ירידה בהכנסות המדינה, ראינו את היקף הכספים הקואליציוניים שמגיע ל־12 מיליארד שקל, פי שישה ממה שהיה לנו בממשלת השינוי. גם היום בוועדת הכספים דיברנו על איזשהו מנגנון של התאמה ואני מרגיש שבאוצר ממש חוששים מפריצת יד לגירעון ומכל ההשלכות החמורות שיכולות להיות לזה".

על גורל הבטחות רה"מ נתניהו לשלל השרים בהסכמים הקואליציוניים, טען: "חושב שפשוט לא יהיה להם כסף לעמוד בכל ההסכמים הקואליציוניים ואני מאוד מקווה שיתעשתו שם איפשהו במשרד האוצר ולא ילכו עם זה עד הסוף. אם לא יתעשתו, יש לזה השלכות. אם אנחנו נפרוץ את יעד הגירעון תהיה כנראה תגובה גם של חברות הדירוג, לא שאנחנו עכשיו לא מקבלים תגובות. יחד עם כל מה שקרה בשלושת החודשים האחרונים, עם ההפיכה המשפטית, ביחד עם הכספים הקואליציוניים וביחד עם כל מה שקורה סביב הדיונים בתקציב, יכול להיות בהחלט שאנחנו נגיע למיתון ולירידה ברמת החיים. אגב, כל מה שאמרנו בארבעת החודשים האחרונים תוך כדי האירוע... הגיע הזמן שהממשלה הזאת תתעשת ותתחיל לנהל את כלכלת ישראל או שהיא תלך הביתה". 

"לא היה קיצוץ בכנפיים של קרמבו ב־2022 מול 2021"

בהמשך, התייחס להכרזת עמותת 'כנפיים של קרמבו' כי לראשונה מזה עשור לא ייצאו למחנות הקיץ בעקבות הקיצוץ בתקציב. "העליתי את הנושא היום בתחילת הדיון בוועדת הכספים וביקשתי מיו"ר הועדה ח"כ גפני לטפל בזה והוא הבטיח לי פתרון עוד היום. אני מאוד מקווה שיהיה פתרון", סיפר.

בליאק גם הגיב לטענת מנכ"לית העמותה בקשר לממשלה הקודמת, וטען כי "לא היה קיצוץ, אני בדקתי את זה היום גם מול משרד הרווחה וגם מול המסמכים שהיו לי. לא היה קיצוץ ב־2022 מול 2021 כי בדצמבר 2021 העמותה קיבלה שלושה מיליון שקל על חשבון שנת 2022. לכן, הלכה למעשה, התקציב בין 2021 ל־2022 לא השתנה, נקודה".

עוד טען: "לא מפילים את זה עלינו, הם אמרו שהם לא קיבלו כסף בהתאם לציפיות, לא בהתאם לתקציב. כל השנים היו מחנות, עשר שנים היו מחנות קיץ, השנה אין. אני לא יודע מה המצב הכספי של העמותה, אני כן יודע שלא יכול להיות מצב שמשרד הרווחה יתעלם מהמצב הזה ולא יתערב, לכן ביקשתי היום מגפני לטפל בנושא הזה והוא הבטיח לטפל. אני מאוד מקווה שיימצא פתרון לדבר הזה כי בסופו של דבר מדובר בילדים שהכי צריכים את זה".

לבסוף, הגיב לפרסום כי ח"כ רם בן ברק צפוי להתמודד מול היו"ר יאיר לפיד בפריימריז הראשונים של מפלגת יש עתיד: "זה תהליך חשוב בהתבגרות של המפלגה, אמרנו שנגיע לפריימריז ויהיו פריימריז, יש לנו יו"ר מצוין ואני מאוד מקווה שהוא ימשיך. זה הכי לגיטימי בעולם שאנשים יתמודדו מול היו"ר המכהן, זה לגמרי טבעי וחשוב ואני מברך על כך".

עריכה: נויה חסון 

08/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ולדימיר בליאק
ולדימיר בליאק  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris