אודי סגל וענת דוידוב

"אנחנו לא באים ב־3 חודשים לשנות תרבות חינוכית של מגזר שלם"

שר המורשת עמיחי אליהו התייחס למקרי הרצח בחברה הערבית • הבהיר: "זה לא קשור לגזע, יש פה חוסר הזדהות עם ישראל - חוסר נאמנות לשלטון החוק"


המשבר הקואליציוני נמשך: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר החרים את ישיבת הממשלה וביקר את המדיניות של ראש הממשלה נתניהו והשר גלנט. במקביל, מפלגתו ממשיכה להחרים את וועדות הכנסת ולהיעדר מההצבעות. בשיחה עם ניסים משעל וענת דוידוב התייחס שר המורשת מעוצמה יהודית למשבר המדובר ולפשיעה הגואה בחברה הערבית. 

"צריך לפתור את כל הבעיה של הביטחון, שאנחנו מתריעים עליה בעוצמה יהודית", הכריז השר אליהו בפתח השיחה. "זה שמחזירים גופות של מחבלים כשמקביל יש לנו חיילים שנמצאים בעזה זו אמירה בעייתית. גם לצד של הפנים שאנחנו מראים כלפי ההורים ששלחו את הילדים, וגם כלפי המחבלים. אתמול כמה ק"מ ליד הבית שלי היה מטען. הסיטואציה הביטחונית הזו היא סיטואציה שצריך לשנות אותה. להחזיר את כוח ההרתעה של צה"ל, זה מה שאנחנו מבקשים. זה אומר שאנחנו לא נסתובב לא ביהודה ושומרון ולא בירושלים ולא במקומות אחרים כשהאזרחים מפחדים. מחזירים את חבר הפרלמנט הירדני שהכניס נשקים".

בתגובה לאמירותיו תהה משעל האם מטרת מפלגתו היא להפציץ את עזה, והשר אליהו חידד: "אתה מחפש מבחן שנורא קל לבדוק אותו ביום-יום - פשוט להחזיר את הביטחון, אני לא מחפש דם. לא עושים את זה בזה שלוקחים בן אדם שהכניס לפה נשקים ומחזירים אותו לירדן. זה לא הגיוני, אנחנו לא יכולים להיות כל כך רופסים. זה מה שאנחנו אומרים לנתניהו - 'איך תוכיח לנו? לאזרחי ישראל שצה"ל יבנה את כוח ההרתעה שלו?' את המבחנים האלה, שישב ראש הממשלה יחד עם איתמר ויבנה אותם".

"יש נתק בין איתמר לנתניהו?", התעניינו צמד המגישים, ואליהו השיב: "אני לא יודע, אני לא חושב שיש נתק, יש מתח. יש גם לפעמים בין בני זוג מתח, לא תמיד שמים את הגירושין על השולחן".

בנוסף, התייחס השר למורשת לרצח שאירע הלילה (א') ולנתון כי 14 נשים נרצחו עד כה, פי שלושה מאשתקד: "אני לא חושב שזה כישלון, בשלושה חודשים אנשים לומדים לקחת נשק ולהיות אלימים? זה נשמע לך הגיוני? כשאנחנו מחנכים דור, מי רוצח? מי מחנך לרצוח? ברור שזו לא תוצאה של שלושה חודשים, יש שם תהליך של שבר גדול בחברה הערבית ואמרתי את זה גם בפעם הקודמת - אנחנו באים ואומרים, 'חברים, בתוך החברה הערבית תחנכו את הילדים שלכם לכבד את שלטון החוק'".

"זו אחריות של כולם יחד"

"אנחנו מבינים היטב שאף אחד לא מחנך ציבור גדול ככל שיהיה, הוא לא מחלק להם נשקים, הוא לא חינך אותם לאלימות בשלושה חודשים. זה תהליך של שנים", הדגיש, והוסיף: "אין פה האשמה, יש פה הבנה של תהליכים. זו האחריות, זו בדיוק האחריות - להבין שאנחנו לא באים בשלושה חודשים לשנות תרבות חינוכית של מגזר שלם. זו בדיוק ההבנה".

לאור דבריו שאלה דוידוב כיצד הוא מסביר את הפער בין התקופות, והשר אליהו הבהיר: "נורא פשוט, כשאתה מגיע היום למגזר והמגזר הזה בתקופה הזו מרגיש עוד יותר חוסר נאמנות למדינת ישראל, לחוקים, בוודאי שהאלימות שם עולה - זו אחריות של כולם יחד. גם בתקשורת, גם בפוליטיקה וגם מגזרית, אי אפשר לטעון שתוך שלושה חודשים... הרי יש מספיק שכל להבין שאף אחד לא הולך ורוצח מהיום למחר. זו תרבות שהמגזר הערבי צריך לעקור, היא לא טובה לו, לילדים שלו, לחיים שלו".

"למה אצלי בבית אם ילד בן 9 יחזיק נשק אני אכעס עליו, ובחברה הערבית ילד בן 9 יכול לירות בנשק? זה נשמע לכם הגיוני? אני לא אומר שהתרבות הערבית היא תרבות של לרצוח, יש פה בעיה שהיא מתחילה בבעיה לאומית אבל הופכת לחינוכית. חלק גדול מהמגזר הערבי לא מרגיש נאמנות למדינה זה מתורגם אצלו לחוסר נאמנות לשלטון החוק. זה לא קשור לגזע, יש פה חוסר הזדהות עם מדינת ישראל", טען. "זו תרבות חינוכית שנובעת מהמתח הלאומי שקיים בין החברה הערבית ליהודית, והוא מתורגם בסופו של דבר לחוסר נאמנות לשלטון החוק שמתורגם לאלימות".

לסיום, הסביר על פועלו של השר לביטחון לאומי כי "לא רק שיש תוכנית עבודה, הוא נפגש עם ראשי רשויות, הוא פועל בסוגיה הזו, אכפת לו. מחכים שיגיע תקציב, נתחיל להשקיע בזה. אנחנו מחוייבים לדאוג להם בתור ממשלה, הם אזרחי מדינת ישראל. איתמר בונה היום המון תוכניות. זה ברור שאנחנו לא התחלנו לחלק נשקים לערבים, להפך, אנחנו רוצים לקחת אותם משם. אנחנו לא עודדנו אלימות בחברה הערבית".

עריכה: שני רומנו

08/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הרב עמיחי אליהו
הרב עמיחי אליהו  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris