אראל סג"ל

"הייתה הסכמה בשתיקה בין ישראל לחמאס"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על תום המבצע נגד הג'יהאד: "הכאבנו להם אך זה לא משנה את המציאות ברצועה - נסראללה קולט שלא נהפוך שולחן"


אתמול (ש') הגיע מבצע מגן וחץ לסיומו, זאת לאחר יותר מאלף שיגורים מעזה לכיוון יישובי העוטף, דרום הארץ, השפלה והמרכז, והרג של שישה בכירי הג'יהאד האסלאמי על ידי חיל האוויר בתגובה. על פי הערכות במערכת הביטחון, הנזק ברצועה נאמד בכ־50 מיליון שקלים ליום. ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') הביא פרטים נוספים על הידיעה.

"באירוע הטקטי הזה ידה של ישראל על העליונה", אמר בפתח דבריו. "זה מבצע מוצלח זה מבצע משמעותי, זה מבצע שעבר בסדר ונוהל מעולה - אבל לא עשית הרבה כיוון שהכנסת את הג'יהאד האיסלמי ופגעת לו מתחת לחגורה שהרסת לו את הבתים של הבכירים, הכאבת לו יפה אבל זה לא משנה את המציאות ברצועת עזה. זה העניין, אתה לא משנה את המציאות כי התכתשת עם ארגון קטן, כשהארגון מעליו, הגדול יותר שחותר להשמיד אותך, שמייצא את כל תרבות הג'יהאד הזו מרצועת עזה עדיין קיים ויש שיאמרו שעשית איתו סוג של עסקה. אבל הייתה פה איזה הסכמה בשתיקה בין ישראל לחמאס, שעזרה לחמאס לשבת בצד - אתה תשלם על זה".

בהמשך, הבהיר כי "אם יגיע הרגע שחמאס שיפץ את רצועת עזה ובנה ולא משנה מה עשה, יגיע הרגע שהוא יצטרך לבחור ביישות מדינתית, כך קוראים לזה בצבא, אם להמשיך בג'יהאד או להיות רצועה כזו שיש לה איזה קבלן משנה שמתכתש עם ישראל, אני טוען שאם זה יגיע ליחיא סנוואר, הוא וכל החבורה הזאת מנהיגי החמאס מכחישים את הקיום שלנו והם תמיד יבחרו בג'יהאד על פני שיפור חיי עמם, נקודה. ויגיע הרגע הזה, עכשיו הם לא נכנסים כי בשבילם קטן הסבב הזה, הם יכנסו לסבב ואתה תראה הרבה דברים אחרים כמו נפח אש וכל מיני דברים שהם מכינים, לא נטרלת בכך את חמאס - קנית שקט".

לדבריו של יחזקאלי, "זה לא סוד שאנחנו 15 שנה במציאות הזאת ברצועת עזה רואים אותם מתעצמים בכל פעם שיש שקט, השקט הזה שיבוא עכשיו זה שקט שבו הם מתחמשים וכמו שאתם יודעים הג'יהאד הכי יעיל הוא הג'יהאד השקט. הסבבים הללו יכולים להגמר בעליונות צבאית ישראלית וגם מול חמאס אבל אתה לא פתרת את הבעיה - יש לך שם יישות שבעיקר מייצאת תרבות של גיהאד ליהודה ושומרון ואת זה אתה לא עוצר".

"סיבה ותוצאה זה בעולם שלך, בעולם שלהם יש דבר אחד - הג'יהאד"

כשנשאל על ידי המגישים האם מדינת ישראל לא התרגלה מדי למציאות של שיגורים מהרצועה ומבצעי בזק, הפרשן השיב בנחרצות כי "למה התרגלנו? עשית את הטעות הנוראית לצאת מרצועת עזה ולחשוב שחמאס יחזור לגבולות הפסקת האש. סיבה ותוצאה זה בעולם שלך, בעולם שלהם יש דבר אחד - הג'יהאד. אתה מתעסק עם אנשים שלא רוצים את הקיום שלך, אנחנו לא לגיטימיים מבחינתם ולכן הטילים ימשיכו. אם הייתה יכולת היו יורים עלינו גם מג'נין".

על ההרתעה שיוצרים הסיכולים הממוקדים, עוד אמר: "אין מה לעשות זה הסיפור ואני חושב שיותר מזה, כל השכונה מסתכלת, תסתכלו מה נסראללה קולט מהמבצע הזה, מה הוא קולט? שיש לנו אמנם יכולת אבל אנחנו לא נהפוך שולחן. יש לנו אויבים יותר גדולים מרצועת עזה וזה איראן וזה נסראללה, השאלה איך נתמודד איתם עם הכלים שלנו היום ואנחנו סוג של בעיה אם אנחנו לא מפנימים את האויבים שלנו, ואני חושב שזה גם שאין התקפות באיראן וזה שסעודיה מתקרבת לאיראן זאת בעיה גדולה מבחינת ישראל ובסופו של דבר הכול יידפק על דלתינו".

לסיכום, ביקש לציין: "יש  צד שבו אתה מנוהל ואפילו מורתע בידי חמאס אנחנו חברה דמוקרטית שהערך שלה הוא שקט, יעילות, כלכלה, קדמה והם חברה לא דמוקרטית, ארגונים לא דמוקרטיים שחיי אדם לא מעניינים אותם, אותם לא עניין איפה הטילים יפלו, בכירי הרשות הפלסטינית  אלה אנשים שאיך אומר יחיא סנאוור 'יאכל לך את הכבד', זה מה שהוא אמר שהוא יעשה כשיפגוש חייל ישראלי. החברה האלה מרתיעים אותך אבל זה העסק שיש לך עם האנשים האלה וברגע שאתה חברה דמוקרטית אתה מורתע אבל זאת לא הרתעה מה שאתה יכול לעשות להם אין מה לעשות אתה חייב לטפל ולנהל את זה. המפלצת הזאת שגדלה ברצועת עזה גדלה בגלל ההבנה שלך שהחבר'ה האלה הם פיטבולים".

עריכה: שי איידלר 

14/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה!
Paris