איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לנו אומרים 'אין כסף' ופתאום יש כסף"

רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, על חשיפת התקציב שיועד לחינוך בציבור החרדי: "נותנים פי ארבעה ממה שהיינו מוכנים להסתפק - מרתיח את הדם"


משרד האוצר צפוי להגדיל את תקציב החינוך החרדי בתוספת של כ־740 מיליון שקלים, כך על פי דיווחים שונים בכלי התקשורת. רן ארז, יו"ר ארגון המורים, שוחח על כך עם ענת דוידוב ב־103fm והביע זעם רב נוכח המהלך.

"הדבר שקורה במדינת ישראל זה לא יתואר", זעק ארז בפתח השיחה. "ארגון המורים העל יסודיים יותר משנה ללא הסכם קיבוצי, כאשר משרד האוצר אומר 'אין לנו כסף'. היום אנחנו שומעים שנותנים לחינוך החרדי פי ארבעה או פי חמישה ממה שאנחנו היינו מוכנים להסתפק. לנו אומרים אין כסף ופתאום יש כסף. איתנו מדברים על הסכם 6 שנים והם מקבלים בשנתיים".

עוד סיפר כי "אתמול ישבנו בבית הדין הארצי לעבודה, לדון בצווי המניעה שהוציא מרכז השלטון המקומי נגד שביתת ארגון המורים על מנת לא לפגוע בתלמידים. תוך כדי דיון במשפט הם אומרים 'מחר שביתה כללית עד להודעה חדשה'. בכל זאת הם עושים שביתה. אני לא אומר שהמאבק שלהם לא מוצדק, אבל זה לדבר בשני קולות. כשאנחנו נאבקים, בשביל זה אסור לשבות, אבל כדי לטפל בארנונה ולא להעביר ארנונה מעשירים לעניים? על זה מותר לשבות".

לדבריו, "לא מעט מבתי הספר של החינוך החרדי מנוהלים על ידי עמותות שונות שעושקות את המורים, גוזרים להם כספים, ובסוף סוגרים את העמותה, משאירים את המורים בלי כלום ופותחים עמותה חדשה תחת שם אחר. כשאנחנו פונים למשרד החינוך ואומרים 'אתם נותנים רישיונות לאותם בתי ספר להיפתח, תשללו'. הם לא רוצים לשלול, הם נותנים להם פעם נוספת למרות שהם יודעים שהם מרמים וגוזלים מהמורים".

בהמשך, זעם ארז על כמות התקציב שצפויים לקבל מוסדות החינוך החרדים, זאת בהשוואה לדרישתם: "כל החינוך העל יסודי, מה שאנחנו מבקשים עכשיו בהסכם השכר החדש לארבע שנים, זה משהו כמו 3 מיליארד ש"ח. כל החינוך העל יסודי הממלכתי לארבע שנים. הם נותנים פי שלושה או פי ארבעה לשנתיים, זה נראה לא ריאלי, מוזר. אם ככה אתם נותנים סימן שיש לכם כסף".

"אתה זוכר שחולקו כאלה כספים?", תהתה דוידוב, וארז השיב בנחרצות: "אף פעם לא היה דבר כזה. זה ממש מרתיח את הדם. אין לי צל של ספק שהיום בחינוך העל יסודי חסרים 20־25 אחוז מורים בכלל. רוב המורים הקיימים מלמדים מקצועות שלא הוכשרו ללמד אותם. מורה להיסטוריה יכול ללמד אנגלית כי אין מורים. בשבילם אין כסף והנה נותנים הרבה מאוד כסף לעמותות, לא למורים, לכל מיני עמותות, גופים שאמורים כביכול לנהל בתי ספר בלי פיקוח. מי יודע מה יהיה עם הכסף הזה, עבור מה יינתן".

עריכה: שני רומנו

15/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רן ארז
רן ארז  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris