בן כספית ואריה אלדד

"לא מעט חוששים מפיצול החברה הישראלית"

מנכ"ל ארגון 'גשר', אילן גאל דור, הגיב לממצאי סקר שערכו, ובו בחנו אפשרות כזו: "כששאלנו את זה לפני עשר שנים, האחוזים היו נמוכים מאוד"


סוגיית הרפורמה המשפטית עדיין מרחפת באווירה של החברה הישראלית, ויש שהעלו אפשרות מרחיקת לכת לפיצול החברה לשתי אוטונומיות. בסקר מיוחד שנערך לקראת הכנס של ארגון 'גשר' שיתקיים מחר (ד'), נשאלו המשיבים על האופציה הזו. בשיחה עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm, התייחס מנכ"ל הארגון, אילן גאל דור, לממצאים.

"שאלנו, האם יש תרחיש לפיצול החברה הישראלית, ומסתבר שיש לא מעט שחוששים מכזה מצב", סיפר גאל דור, והוסיף: "יש כאלה שאומרים, 'זה מה שיקרה', באחוזים קטנים, אבל בקרב מצביעי האופוזיציה יש כ-60 אחוז שחושבים שלשם אנחנו הולכים. זאת אומרת שאנחנו הולכים לכיוון של פיצול החברה הישראלית".

הוא ציין: "כששאלנו את זה לפני עשר שנים, האחוזים היו נמוכים מאוד. למרות שאנשים מכירים בזה שבכל חברה, בוודאי בישראלית, יש קבוצות שונות, אבל עדיין כולם רואים אותן חלק מאותה מערכת".

לדבריו, "היום, בתפיסה סובייקטיבית, בעקבות מה שקורה היום - האווירה הציבורית, יש אנשים שמרגישים שזה מה שהולך להיות. אם אני מפרק את זה, אני לא רואה לזה היתכנות, אבל אני חושב שיש לנו פה תמרור אדום שאומר שזה מה שמרגישים האנשים".

מאיפה באים האנשים שחושבים שזה יכול לקרות? ומאיפה באים האנשים שרוצים שזה יקרה?
"הרוב של האנשים הם בסקטור החילוני, אופוזיציה. אנשים מרגישים שהמדינה הולכת לכיוון שהם לא מסכימים לו, ולכן הם מרגישים שלשם זה הולך. חלקם כנראה, אומרים שלשם זה צריך ללכת, כי 'אנחנו לא מוכנים לחיות תחת כזה שלטון'".

לקראת סיום השיחה, הדגיש: "אנחנו חייבים לייצר שיח בחברה הישראלית, אפשר לקרוא לזה חוקה, סיפור משותף, אמנה חברתית, אבל בסופו של דבר יש היום בשלות, אכפתיות אזרחית מאוד מאוד גדולה. אנחנו רואים את זה ב'גשר' ובעשרות הארגונים החברתיים - שיש התעוררות, שבאה אולי מתוך פחד, אבל יש לנו נכונות הרבה יותר גדולה להגיד 'בוא נברר את זה, בוא נגדיר לנו, בואו נשים את הדברים על השולחן, ולאו דווקא הרפורמה המשפטית היא ליבת העניין'".

16/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מנכ"ל ארגון 'גשר' אילן גאל דור
מנכ"ל ארגון 'גשר' אילן גאל דור  |  צילום: אביתר ניסן
Paris