אודי סגל וענת דוידוב

"במהלך יומיים נציגי הקואליציה שדדו את הקופה הציבורית"

ח"כ גלעד קריב (העבודה) גינה בתוקף את חלוקת התקציב • תקף: "הממשלה הזו פרצה את כללי המשחק - אין פה שום בשורה חוץ ממטרות סקטוריאליות"


ח"כ גלעד קריב (העבודה) הביע במהלך ועדת הכספים התנגדות נחרצת מול חלוקת התקציב ואף הצטרף להתנגדות הרחבה נגד חוק קרן הארנונה. זאת בנוסף לאיומו כי 'אנחנו ניפגש בבג"ץ על החוק הזה - כל עוד יש בג"ץ'. בשיחה עם ענת דוידוב וטל שלו ב־103fm, קריב הסביר את משנתו בנושא. 

"מה אתה קיבלת?", שאלה דוידוב בפתח השיחה, וח"כ קריב הבהיר: "אני לא קיבלתי דבר, אבל אני ממש לא חשוב. מי שחשוב זה למשל מיליון גמלאים שקיבלו יריקה בפרצוף מממשלת ישראל. אני התרגזתי באמת על מופע של חרפה, במהלך יומיים שבהם נציגי הקואליציה בוועדת הכספים פשוט שדדו את הקופה הציבורית. אני לא נאיבי, התופעה של כספים קואליציוניים לא התחילה עם הממשלה הזו, אני לא מתיימר לטעון שבממשלות או בממשלה הקודמת לא היו כספים קואליציוניים".

עוד טען חבר הכנסת כי "כל שיטה יש לה כללי משחקי, והממשלה הזו פרצה את כללי המשחק בשני מובנים - בהיקף, 14 מיליארד ש"ח שצריך להבין, נכון שזה חמישה אחוזים מהתקציב, אבל בתקציב המדינה אין בסופו של דבר עשרות מיליארדי שקלים פנויים. כל ממשלה וכל תקציב משחק על סכום לא גדול של 30־40 מיליארד ש"ח. כי בסופו של דבר רוב התקציב נעול. הממשלה הזו, לקחה חצי מהכספים הפנויים בתקציב והעבירה אותם למטרות סקטוריאליות. פעם שניה זה העובדה שאין פה שום בשורה חוץ ממטרות סקטוריאליות. איך יכול להיות שבתקציב הזה אין שום דבר לגמלאים בשעה שמכפילים את הקצבה של אברכים?"

"כספים קואליציוניים זה דבר שהוא קיים, בממשלה שלנו חולקו כספים בהיקף של 2 מיליארד ש"ח", ציין, והוסיף: "שמעתי את הריאיון עם אלי דלל, ישבתי לצידו במהלך היומיים האלו בוועדת הכספים, האיש לא ידע את נפשו, הוא לא ידע איפה לקבור את עצמו. הוא סירב לקחת כסף קואליציוני מרוב תדהמה ממה שקורה שם. הוא ראה את חבריו על השלטון המקומי זועקים על קרן הארנונה. אני מסכים עם אלי שלא כל המטרות שהפוליטיקאים החרדים מבקשים עליהם כסף הן מטרות מגונות, אני למשל חושב שעומק האפליה בין התקצוב של תלמיד אחד לאחר הוא באמת דבר מטריד. רק שאין שום קשר בין חלק גדול מהכספים לבין החינוך החרדי. הם לא מדברים על מיליארדים למטרות סקטוריאליות אחרות".

"התזה שלי אומרת שצריך להיות בית פוליטי אחד לשמאל הציוני - צריך לעשות את זה עכשיו"

בנוסף, התייחס חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה למצב מפלגתו ולכך ששבוע לפני מבצע מגן וחץ קרא לעבוד על איחוד במרכז־שמאל: "מבלי להתעלם מהעובדה שבסוף בפוליטיקה עולה השאלה מי מוביל, הטענה שלי שיש פה דבר יותר יסודי - אם אנחנו נתעסק רק בפרסונלי נחמיץ את ההזדמנות ולא נלמד את הלקח מהטעות הקודמת. תמיד בפוליטיקה יש היבט פרסונלי, אבל מה שכרגע צריך לעשות זה להניח תזות פוליטיות על השולחן. התזה שלי אומרת שצריך להיות בית פוליטי אחד לשמאל הציוני ושצריך לעשות את זה עכשיו".

"אני אעשה את זה אם אהיה יו"ר המפלגה וגם אם לא אהיה, במובן הזה שאני מקדם מהלך פוליטי אידיאולוגי ואסטרטגי. אם למישהו אחר יש תזה אחרת לגבי איך מבטיחים שהשמאל הציוני במדינת ישראל יהיה כוח משפיע, שיציג את התזה. אני קורא לפריימריז בין רעיונות", סיכם.

עריכה: שני רומנו

17/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גלעד קריב
גלעד קריב  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris