איריס קול

"דור הולך ונעלם בלשון המעטה"

השחקנית דבורה קידר הלכה לעולמה בגיל 99 • אבנר שביט, מבקר הקולנוע של 'וואלה' סיפר עליה • וגם: התייחס לפתיחת פסטיבל קאן


השחקנית דבורה קידר הלכה היום (ד') לעולמה בגיל 99. קידר, זכתה בשני פרסי אופיר, ובפרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים. אבנר שביט, מבקר הקולנוע של 'וואלה', התייחס לכך בשיחה עם איריס קול ב־103fm. 

"זו שחקנית שהסרט הראשון שלה היה ב־1964. התפקיד האחרון שלה היה ב־2015 ב'סיפורי חול'. זה דור הולך ונעלם בלשון המעטה", אמר שביט, והוסיף: "לא היו הרבה שחקניות שכיכבו בקולנוע הישראלי לאורך כל כך הרבה שנים. בכלל, בעולם, אין הרבה שחקניות שהיו פעילות במשך כל כך הרבה שנים". 

למרות שהיא שיחקה בכל כך הרבה סרטים והצגות, אנחנו בעיקר זוכרים לה את 'אסקימו לימון'?
"אני מניח שכן. אין מה לעשות, ככה זה. זה קורה להרבה שחקנים ושחקניות שעושים הרבה תפקידים ובסוף נדבק דבר אחד. יותר מזה, אני חושב שזוכרים לה בעיקר ציטוט אחד את 'אל תעשני שם חשיש', אבל היו לה עוד הרבה, את 'מבצע יונתן' ועוד הרבה סרטים, וכמובן גם תיאטרון וטלוויזיה". 

"דפ מדבר שם צרפתית וזה לא סרט טוב"

בהמשך התייחס לסרט שפתח את פסטיבל קאן 'ז'אן דו בארי'. "זה ידוע גם כסרט הקאמבק של ג'וני דפ. הוא נרכש בידי נטפליקס להפצה בעולם, סביר להניח שגם אצלנו, ואני מרשה לעצמי להמר שאנשים יתחילו לצפות בו בגלל ג'וני דפ או מסיבות אחרות ויפסיקו אחרי 10 דקות".

הוא הוסיף ואמר: "יש כל מיני מסורות בעולם, למשל שצרפת תגיע באירוויזיון למקום נמוך יותר מהעשירי, ועוד מסורת, זה שצרפת תמיד בוחרת סרטים איומים לפתוח את פסטיבל קאן. זה כלל ידוע. לאף אחד כבר אין ציפיות מסרט הפתיחה של הפסטיבל, בוחרים אותו מכל מיני סיבות שהן הכול חוץ מאמנותיות". 

ג'וני דפ מדבר שם צרפתית?
"הוא מדבר שם צרפתית וזה לא סרט טוב. היו לנו בעבר כל מיני דיונים על האם כל המיתוסים הם באמת שחקנים גדולים או לא, אז אפשר את הוויכוח - האם ג'וני דפ הוא בכלל שחקן טוב? להשאיר לפעם אחרת, ולדבר על הסרט הזה".

לדבריו, "הצרפתית לא עושה לו טוב, השנים מחוץ לבמה לא עשו לו טוב. הוא מגלם את המלך לואי ה־15, הוא לא נראה טוב, הוא לא משחק טוב, הוא לא נשמע טוב. הוא כבוי, מדוכדך, מגוחך אני חושב גם. יהיו מהסרט הזה הרבה ממים וגיפים. זה לא סוד, המלך היה חולה בסוף, והאיפור כאן מציג את דפ אני חושב בצורה הכי דוחה ומכוערת אי פעם על המסך הגדול".

17/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דבורה קידר
דבורה קידר  |  צילום מסך: מתוך עמוד היוטיוב של הבימה
Paris