איפה הכסף
עם ענת דוידוב

חיים בצל עליית המחירים

'תינוקות של החיים' מצילה תינוקות רעבים בשנה הראשונה לחייהם • גלי ניצן, נשיאת העמותה, הסבירה על הפרויקט • חן, אם יחידנית, שיתפה בסיפורה הקשה


חן (שם בדוי), אימא יחידנית לבת 7 חודשים, שוחחה עם ליאת רון ואריה מליניאק ב־103fm ושיתפה בסיפורה הקשה. חן מובטלת כבר 4 שנים, בעקבות הטרדה בעברה, היא סובלת היום מפוסט טראומה ולא מצליחה לחזור למעגל העבודה. לאור עליית המחירים, האם היחידנית מתקשה להגיע לסוף החודש ונעזרת בעמותה 'תינוקות של החיים' - ארגון שמציל ומאמץ תינוקות רעבים בשנה הראשונה לחייהם.

"לפני מספר ימים הלכתי לקנות חלב, שאני רגילה לשלם עליו 5.90 ופתאום אני רואה בקבלה שהוא עלה לי שמונה שקלים, באתי לקופאית ואמרתי לה, 'אני חושבת שעשית טעות', והיא אמרה לי, 'הייתה עלייה'. עד שלא מרגישים את זה מרגישים את זה בכיס, אתה לא באמת מרגיש את זה", סיפרה חן. 

לדבריה, "אני לא עובדת כבר ארבע שנים. אני אם חד הורית לילדה בת שבעה חודשים, אז בשביל לשרוד, עשיתי שינויים בחיים שלי כמו לחזור לגור עם ההורים, עוד לפני שהיא נולדה". חן גם שיתפה ברגע שהיא התחילה להיעזר בעמותת 'תינוקות של החיים'. "אני לא נולדתי למשפחה עם מצוקה, ופתאום כשאני בסיטואציה הזאת, לפעמים זה מביך, ואתה אומר לעצמך 'די, אין לי כוח'. היום, אם לא ההורים שלי, אני לא יכולה לקנות כלום". 

"המטרה שלו לספק את 'הכי פשוט' - אוכל לתינוק רעב"

לשיחה הצטרפה גם גלי ניצן, הנשיאה והמייסדת של העמותה המדוברת, אשר שיתפה בעשייה החשובה והמרגשת כל כך. "אנחנו מצליחים כרגע לטפל ב־300 משפחות, הפרויקט מטפל בתינוקות רק מגיל 0 עד שנה. המטרה שלו לספק את 'הכי פשוט' - אוכל לתינוק רעב, לא איזה דבר בשמיים. אנחנו מרגישים בשלושה חודשים, כמות הטלפונים פשוט עולה. זה מוצר בלי פיקוח שהמחיר שלו מגיע כבר ל־70 ש"ח".

"לצערי, המדינה מצהירה שיש 26 אלף תינוקות רעבים, אני חושבת שיש הרבה יותר כי יש את התינוקות השקופים שאימא שלהם מתקשרת ומבקשת שלא נודיע לאף אחד, מהפחד שיקחו לה את התינוק", שיתפה, והוסיפה: "מקורות המימון שלנו הם פרטיים".

לאור אמירותיה של ניצן, תהתה ליאת רון איפה משרד הרווחה בסיפור, ונשיאת עמותת 'תינוקות של החיים', הודתה: "הם אוהבים מאוד להפנות אלינו אימהות עם תינוקות רעבים ואנחנו מטפלים בהם, אבל אנחנו לא מקבלים תמיכה ולא עזרה מהם לצערי. אנחנו אימהות למען אימהות".

"בשורה התחתונה תינוק רעב לא יכול לחכות. הבעיה הכי קשה במחסור במזון זה שזה נזק בלתי הפיך לתינוק. ואז אחרי גיל שנה אי אפשר לעשות כלום, זה נזק לכל החיים וזה העתיד שלנו הילדים האלה", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

18/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ליאת רון ואריה מליניאק
ליאת רון ואריה מליניאק  |  צילום: 103fm
Paris