איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא מתאים לשר במדינת ישראל לדבר ככה"

רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, על שר החינוך יואב קיש לאחר העימות ביניהם: "אם הוא רוצה לצאת עליי, יש לו את הכתובת - אני ממתין לו"


סכסוך העבודה במערכת החינוך ממשיך: ארגון המורים השבית היום (ג') את הלימודים בכיתות י' במחאה על הסחבת בשמא ומתן מולם. ענת דוידוב שוחחה על כך ב־103fm עם רן ארז, יושב ראש הארגון, אשר הסביר על אופי המחאה והגיב לשר החינוך יואב קיש לאחר עימות ביניהם. 

תחילה התייחס ארז לדבריו של השר קיש, שלטענת ארז אמר כי במידה ולא יבטל את ההודעה לגבי פולין - ייצא עליו. "אני כרגע במשרד העבודה, אבל אם הוא רוצה לצאת עליי יש לו את הכתובת, שיבוא. אני בדיוק כרגע במקלט, בחדר ישיבה במשרד העבודה, זה לא רחוק ממנו, זה בירושלים. הוא יכול לבוא אליי אם הוא רוצה לצאת עליי, אני ממתין לו. זה סגנון של השכונה, ואני לא רוצה להתייחס לדברים שלו. זה לא מתאים לשר במדינת ישראל לדבר ככה, כאשר הוא יושב במשמרת שלו במערכת החינוך ואחראי עליה. אם הוא ככה מתבטא כלפי מי שמייצג את המורים, זה אומר דרשני".

"אנחנו מנהלים מו"מ במסגרת משרד העבודה עם משרד האוצר, משרד החינוך פסיבי. כשפניתי לשר החינוך וביקשתי שיעזור הוא סירב, הוא אמר 'הפערים בינכם לבין משרד האוצר גדולים, אני לא רוצה להיכנס לנושא כאשר הפערים כאלה, אם תגיעו לפערים קטנים אוכל להתערב'. זאת אומרת שהוא מוכן לבוא ולגזור את הסרט אם יש בנינו התקדמות, הוא לא רוצה לעזור, הוא נותן לנו לשבור את הראש", זעם.

באשר לשאלה מדוע מבטלים את המשלחות לפולין, הסביר ארז כי "במשך כל השנים היו לנו הרבה מאבקים ועיצומים ושביתות, אף פעם לא השבתנו את פולין ואת ההכנה ללימודי השואה. כנראה שהגיעו מים עד נפש, לא יכול להיות שנה וחצי של דיבורים עקרים עם משרד האוצר כאשר משרד החינוך לא רוצה להתערב. אנחנו לא רוצים להשבית בחינות בגרות בכיתות י"א וי"ב, בית הדין הארצי לעבודה לא מאפשר לנו להשבית כיתות ז'־ט'. מה נשאר? כיתה י'. אם אנחנו משביתים כיתה י', שזה גילאי 15־14, לא אכפת להורים, הילד נשאר לישון בבית, הם לא מפסידים יום עבודה. מה שנשאר לנו זה הדברים היחידים".

"אין לנו מה לעשות כדי להעיר את משרד החינוך"

"הסנקציה בעודה?", תהתה דוידוב נוכח אמירותיו, וארז הדגיש: "בדיוק. אין לנו מה לעשות כדי להעיר את משרד החינוך ולהגיד למשרד החינוך, לממשלת ישראל - יש לכם בעיה. במערכת החינוך היסודית חסר 20 אחוזים מהמורים. אם לשר החינוך לא אכפת והוא אומר שאני מונע ממורים תוספת שכר בואי נדבר על המספרים. הם מצד אחד מוכנים לתת לנו תוספת שכר של בין 2 ל־3 אחוזים, בתנאי שאנחנו חותמים על הסכם של חמש שנים, כאשר ביום האחרון של ההסכם המורים יזכו בתוספת של שלושה אחוזים. לא היום, אלא בסוף הדרך. תוספת שכר של שלושה אחוזים בסוף הדרך, עוד ארבע שנים".

עוד טען ארז כי "אנחנו נמצאים השנה הזו באינפלציה של 5.4 אחוזים. גם אם לא תהיה אינפלציה בשנים הבאות כבר מפסידים כשלושה אחוזים. דורשים מאיתנו לחתום על הסכם קיבוצי של הפחתת שכר של שלושה וחצי אחוזים. במשך הארבע חמש השנים הבאות נהיה מנועים מלנהל מו"מ. פה למעשה לא מדובר בשמירת שכר או קידום שכר, אלא הפחתת שכר. ארגון מקצועי שעושה חשבון כלכלי יחתום על הסכם קיבוצי להפחתת שכר המורים?"

לסיום, כאשר נשאל האם אין מגעים כרגע בכל הקשור למו"מ בין הארגונים השונים, הבהיר: "יש מגעים, אבל הם אומרים דבר אחד, מה שאמרו לפני חודשיים שלושה, ואנחנו עומדים בשלנו כדי להבטיח למורים לפחות את שמירת השכר אם לא תוספת".

עריכה: שני רומנו

23/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רן ארז
רן ארז  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris