בן כספית ואריה אלדד

"התקציב הזה הוא רע מאין כמוהו"

ח"כ יואב סגלוביץ התייחס להעברת התקציב • על תוספת התקציב למשרד לביטחון לאומי: "הכול הצגה - אין את הבשורה שבן גביר התיימר להביא"


הלילה (ג') הכנסת צפויה להביא להצבעה את תקציב המדינה לשנים 2023־2024 בקריאה שנייה ושלישית. בן כספית ונועם אדרי דנו על כך ב־103fm עם ניצב בדימ' חבר הכנסת יואב סגלוביץ (יש עתיד), לשעבר ראש אגף החקירות במשטרה, אשר הביע את דעתו על חלוקת התקציב המדובר והכספים המופנים למשרד לביטחון הלאומי. 

בפתח השיחה התייחס ח"כ סגלוביץ לדרישתו של בן גביר בנוגע ל־9 מיליארד ש"ח לטובת משרדו: "הוא לא שם, הוא לא בספר התקציב. אין תשעה מיליארד, הכול פייק אחד גדול. אין שום דבר. הכול הצגה אחת גדולה כמו יתר ההצגות של בן גביר, פותחים את ספר התקציב ורואים מה כתוב שם. יש עלייה של שני מיליארד לשנתיים, אבל זה 11 אחוזים וזה בדיוק האחוז של האינפלציה. אין את אותה בשורה שהוא התיימר להביא. עזוב את הביצועים מאז שהוא נכנס למשרד שאנחנו פשוט בהתרסקות טוטאלית. עזוב את הבעיות האחרות שבן גביר יצר במשרד לביטחון לאומי, לפחות שיגיעו שם אותם חלק מההבטחות על מנת שנוכל לתגבר את מה שצריך. אפילו את זה הוא לא מסוגל לעשות".

"בממשלה הקודמת זה היה חלק משלושת היעדים המרכזיים. היה צוות שרים ייעודי שטיפל בעניין הזה. אני מתחילת הדרך, התוכנית נקראית מסלול בטוח, תוכנית ממשלתית רחבה מאוד, והפעם הראשונה שהייתה ירידה במקרי הרצח מאז שנת 2014 הייתה בשנת 2022", ציין, והוסיף: "שום דבר לא נעשה בצ'יק צ'ק במאבק בפשיעה. עסקתי במאבק בארגוני הפשיעה במשך שנים רבות. לא נאמר בקול רם על ידי הממשלה הזו שיהיה בצ'יק צ'ק, אבל כן נאמר שזה הולך להיות יעד ממשלתי - דבר שלא עושים בו כלום".

עוד תקף סגלוביץ כי "ראש הממשלה, נאום אחד בהקשר הזה, נשיא המדינה נוזף בו על זה שלא עושים שום דבר בעניין. השר בן גביר הוא שר בלתי כשיר לחלוטין, סוכן כאוס בהגדרה, זה שמינו אותו לתפקיד זו שערורייה. אבל יש ראש ממשלה, הוא לא שם את עצמו בראש צוות שרים, הוא לא מינה קבינט, והנתונים אלה הנתונים - עליה פסיכית של הפשיעה בחברה הערבית ו־65 אחוזים עלייה בחברה היהודית. הוא עצר חלק גדול מהתהליכים שהתחלנו בהם. אתה שם טרול פוליטי לנהל את האירוע הזה של מאבק בפשיעה, זו התוצאה שאתה מקבל. אני לא מופתע מזה, אמרתי 'זה לא עוד משהו', כמדובר על ביטחון אישי, לו אני הייתי ממשיך בתפקיד הזה וודאי היו ממשיכים אירועים, שום דבר לא נגמר ביום יומיים".

לאור אמירותיו ציינו צמד המגישים כי המפכ"ל אכן מנסה לעבוד על מנת למגר את הפשיעה הנרחבת, וח"כ סגלוביץ טען: "זה בדיוק הסיפור, זה לא סיפור רק של משטרה. כשאני התעסקתי עם העניין כל משרדי הממשלה היו מעורבים. מי עושה את התכנון הממשלתי היום? אף אחד. ממשלה רעה ומטורללת, לא סתם הנתונים כמו שהם. מגיעה הממשלה הזו ופשוט לא עושה כלום. הבעיה איננה בן גביר, הבעיה הגדולה היא ראש הממשלה. אנשים נרצחים ברחובות, הוא חייב לקחת אחריות. שום דבר לא יכול להיעשות מהיום למחר, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדות. בסוף יש סטטיסטיקה, עובדות, מקצועיות - את כל הדברים האלה לא קיימים בממשלה הזו".

"פותחים פתח לבתי ספר פרטיים - מפרקים את החינוך הממלכתי"

"אמרתי 'לפחות תהיה בשורה בתקציב', אז אתה שומע אותו אומר 9 מיליארד, ואף אחד לא שואל אותו איפה התשעה מיליארד האלה? התקציב הזה רע מאין כמוהו בהרבה מובנים. מדברים כל הזמן על הנושא של התקצוב לחרדים, אני רוצה לעשות סדר - יש הבדל גדול בין הרשתות השונות, יש כאלה שלא מלמדות ליבה לחלוטין, שאז התקצוב הוא 55 אחוזים, וזה בסדר גמור שמדינה. מדינה תמיד אומרת לאיפה היא מכווינה את עצמה, זה תפקיד של מדינה, ופה אנחנו פותחים פתח לבתי ספר פרטיים, מפרקים את החינוך הממלכתי", זעם.

בהמשך, כאשר ביקש נועם אדרי לדון על נושא ההשתלבות בעבודה, הן במגזר החרדי והן במגזר הערבי, ביקש חבר הכנסת לחדד: "הנושא הזה של העסקת נשים וגברים מהחברה הערבית, ואם אתה רוצה למצוא שקר נוסף זה השר סמוטריץ' - הולך בפתח ישיבת הממשלה, הוא אומר 'ד"ש ל־53 מיליארד'. יש גבול עד כמה שר בממשלת ישראל, בוודאי שר אוצר, במספרים הוא וודאי מבין, אבל בשקרים הוא מבין יותר. לא היו אף פעם 53 מיליארד, יש 30 מיליארד בתוכנית חומש, שחלק מהסיפור זה עידוד יציאה לעבודה. בדיוק הפוך למה שקורה עכשיו".

"יש חינוך ממלכתי חרדי, כמעט הייתה הסכמה וחבל שהיא לא קרתה, עם חלק מהחסידויות שאם הם היו לומדים ליבה היו מקבלים 100 אחוזים. מי שפירק את זה היה נתניהו", אמר, "צריך להסתכל על מציאות, לאיפה המדינה הזו הולכת - האם אנחנו רואים את העתיד של מדינת ישראל ומקדמים את מדינת ישראל קדימה. מעולם לא היו כספים קואליציוניים בהיקפים כאלה".

לסיום, התבקש חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד להגיד לדיווחים כי ישנן הבנות לפיהן האופוזיציה תסכים לפשרה בנושא היועמ"שית תמורת הוועדה לבחירת שופטים. סגלוביץ הכריז: "אין שחר. אין דבר כזה, לא קיים דבר כזה. יש פה מאבק גדול על דמותה של המדינה. הסיפור של הוועדה לבחירת שופטים, היא צריכה להתכנס, להתחיל לעבוד. אסור שמדינת ישראל תהיה שבויה של מספר גורמים קיצוניים, בוודאי גורמים שלא רואים את טובת המדינה על כל מגזריה לנגד עיניהם".

עריכה: שני רומנו

23/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: דוברות הכנסת
Paris