ינון מגל ובן כספית

"אתה יוצא החוצה ואין לך כלים להתחיל"

אשר, יוצא בשאלה, סיפר על הקושי העומד בפני חרדים שלא למדו ליבה • אלי, חרדי שהצליח להשלים בגרויות וללמוד מקצוע: "אלפים מסיימים בהצלחה"


במהלך העת האחרונה, עת העברת תקציב המדינה וחלוקת הכספים הקואליציוניים, נדמה שהציבור החרדי זוכה לסיקור תקשורתי נרחב, זאת בעיקר סביב השאלה כיצד תיראה ישראל של עוד כמה עשרות שנים במידה והשוויון בנטל יישאר בצד הדרך. אשר, חרדי לשעבר שהתחנך במערכת החינוך החרדית, שוחח עם בן כספית וינון מגל וסיפר על הקושי הגדול לצאת בשאלה ולזכות ביושר בהשכלה המגיעה לו. 

"הייתי רוצה להסביר מה זה לגדול בחינוך חרדי מבחינת ההשכלה. אני מגיע מבית חרדי ליטאי, משפחה מאוד מכובדת במגזר, למדתי בחיידר. לימודי החול ומה שאתה מקבל זה בין שעה לשעתיים ביום וכל יום מקצוע אחר, עד לרמת לוח הכפל. במסלול בו הלכתי, אתה מגיע לגיל 20, מתחתן, אני הלכתי לצבא, ואז אתה יוצא החוצה ואין לך כלים להתחיל, אפילו ברמת השפה. אתה צריך לפרנס את המשפחה במשכורת לא גבוהה, וגם אם יש לך את כל הרצון בעולם ללכת ללימודי ערב, בואו תסבירו לי כמה ריכוז יש לך כדי לעשות זאת ומאיפה תמצא תקציב לכך". 

בהמשך, הדגיש: "המדינה משקיעה המון כסף בהשכלה של חרדים כדי להוציא אותם לשוק העבודה. אתם יודעים כמה מלחמות יוצא בשאלה צריך לנהל כדי לקבל עזרה מהמדינה? זה לא קיים. גם היום כשזה כן קיים בצורה מינורית, יש אפליה. אחד מכל עשרה חרדים יוצא בשאלה, יש הרבה חבר'ה שרוצים ללמוד, לצאת לשוק ולהרוויח משכורות שמכניסות למדינה. צריך להשריש לימודי ליבה במגזר עם החרגות בהן יש כל מיני דברים שפחות מתאימים, אי אפשר לגדל ילדים כשאתה כולא אותם במסגרת מסוימת בה הם לא יכולים להתפתח". 

"התקבלתי לבנק, בלי פרוטקציה"

לשיחה הצטרף אלי, בחור חרדי שהצליח להשלים בגרויות, והציג את הצד השני של המתרס. "לא למדתי מתמטיקה ואנגלית אפילו לא ברמה בסיסית", הודה. "בגיל 23 לא התחלתי לעבוד בעבודת כפיים אלא בשני בנקים, בלי פרוטקציה, התקבלתי לבנק ואמרתי להם שאני משלים בגרויות תוך כדי במכינה חינם. בבני ברק יש את המרכז להכשרה מקצועית, יש להם מכינה עם שישה סניפים, משלימים את כל הבגרויות ברמה של 3 או 5 יחידות". 

"אני לא מוכשר ברמה בלתי רגילה, לא למדתי שום לימודי ליבה והשלמתי במשך שלושה חודשים לימודי מתמטיקה. קיבלתי 90", שיתף. "אלפים כל שנה מתחילים ומסיימים בהצלחה, למדתי הנדסאות חשמל, זה לא תואר אבל אתה יכול להתקבל עם זה לתעשייה האווירית. אחד שרוצה להצליח יכול להשלים את לימודי הליבה בכמה חודשים. גם אם חסיד בעלז לא למד ליבה, זה לא הורס לו את החיים". 

עריכה: מיכל קדוש 

23/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חרדים (ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה)
חרדים (ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה)  |  צילום: דוד כהן/פלאש90
Paris