ינון מגל ובן כספית

"ארז פועל לפגיעה במורים ובתלמידים בכוחניות מיותרת"

השר יואב קיש בתגובה לעימותו עם יו"ר הארגון המורים: "אף אחד לא יעצור אותי, גם לא הוא" • על הרפורמה: "לא יכול להיות שלא יהיו שינויים"


עימות חריף נרשם בין יו"ר ארגון המורים רן ארז לשר החינוך יואב קיש, זאת על רקע ההכרזה על שביתה בכיתות י' ולצד הדיונים על התקציב, העלאת הריבית והניסיונות להגיע לפשרה באשר לרפורמה המשפטית. בהתייחסותו של השר למכתבו של ארז, כתב: "התבלבלת. הריני להודיעך, כפי שהודעתי לך בשיחותינו - הנה, אני 'יוצא עליך'. אני מציע שתתחיל לפעול לטובת מערכת החינוך ולא שתהיה גורם הפוגע בהתקדמות המערכת. עד שלא תשנה את גישתך זו המובילה למבוי סתום, משרד החינוך מפסיק את מאמציו בנושא".

שר החינוך יואב קיש שוחח עם בן כספית וינון מגל והגיב על חילופי הדברים. "במשך ארבה חודשים אני שר חינוך, אבל רן ארז זה אותו רן ארז, והוא פועל לפגיעה במורים ובתלמידים בכוחניות מיותרת לחלוטין. אני חד משמעית תומך בהעלאת שכר המורים, המאבק נכון, אבל יש הצעה מהאוצר שהצלחנו להשיג ויש בה שיפור תנאים. במקום לרדת מהאולימפוס ארז בוחר לפגוע בתלמידים, הרתיח אותי שהוא הודיע שהוא רוצה לפגוע במשלחות לפולין ובמסיבות הסיום. בעיניי זו התנהלות חסרת אחריות, הוא ממשיך למשוך את זה. לדעתי תוכנית הפעולה שלו היא להגיע ל־1 בספטמבר". 

בהמשך, הבהיר: "הלחץ על ארז צריך להיות מאוד משמעותי שיאמר לו בצורה ברורה שאם יש הצעה טובה על השולחן - מספיק להתעלל בתלמידים, אמנם זו השיטה שלו כנראה. הוא ניסה גם להשתיק אותי ולנסות לבלום את זה שאומר את האמת, אני פועל לטובת החינוך בישראל ואף אחד לא יעצור אותי, גם לא רן ארז. יש פה אתגר עצום בחינוך לכל מדינות בעולם, ישראל נמצאת במקום מצוין". 

"המדינה מעבירה תקציב אחראי"

על תקציב המדינה, אמר השר קיש: "אני מסתכל בסוף על התוצאה הסופית. כרגע אין שום שינוי, בטח לא לרעה, בדירוגים. אי אפשר להתעלם ממה שקורה בעולם, דווקא ישראל מראה יציבות. המדינה מעבירה תקציב אחראי שיביא ליציבות, גם למלחמה ביוקר המחיה". 

בסיום, התייחס קיש לשיחות הפשרה בבית הנשיא, והדגיש: "ח"כ חילי טרופר אמר ומאוד הסכמתי עם דבריו - אסור שאף צד ינצח. צריך לייצר אירוע שיש בו הסכמות. אני מאוד מאמין בזה, לא יהיה מצב שהעסק כאילו ידעך ולא יהיה מצב שנלך בכל הכוח ונעביר את הרפורמה כפי שרצינו בהתחלה, יהיו פה פשרות. אני מאמין שלא יכול להיות שלא יהיו שינויים. לא יכול להיות שזה ייגמר בלי חקיקה". 

מרן ארז נמסר: "מר קיש אתה התבלבלת- 1. מי שפועל משכרון כוח וכבוד זה אתה. 2. פחדת ועודך פוחד מלהתערב במו"מ שמא ייכשל. 3. מורי ישראל ותלמידיו מעניינים אותך כקליפת השום. 4. זה שאתה מתערב או לא מתערב לא הזיז דבר. 5. ההצעות עליהן אתה מדבר, מעליבות ונמוכות יותר משיעור האינפלציה. 6. בהתנהלותך אתה מסב נזק לא רק למערכת החינוך על תלמידיה ומוריה, אלא גם לראש הממשלה ולממשלה כולה". 

עריכה: מיכל קדוש 

23/05/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב קיש
יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris