חולה על הבית

נקודת תרופה? ממש לא

שוקלים להיעזר באופציה של טיפול ביתי וחוששים כי קשה להסתדר עם סוגיית התרופות בדלת אמותינו? • פרופ' איל שורצברג הפריך את המיתוס • פרק 07


כשחושבים על טיפול ביתי, הלכה למעשה, עולה השאלה כיצד כל אחד מאיתנו מסוגל להעניק לעצמו טיפול תרופתי ללא טעויות במינונים או קושי עם הציוד הרפואי. בפרק השביעי של 'חולה על הבית', הפודקאסט בהגשת מיכל קדוש המביא את בשורת הטיפול הביתי, את סודותיו של הטיפול הביתי הלכה למעשה, שוחחה מיכל עם פרופ' איל שורצברג על האתגר שהתברר כלא מאוד מסובך בהינתן תמיכה וייעוץ לכל אורך הדרך.  

"היופי של הנושא הוא בחיסכון שלו לחולה את הצורך להגיע לבית החולים או לקופת החולים כדי לקבל עירוי, אלא הוא מקבל אותו בנוחות שלו בבית, במיטה שלו מול איזו סדרה. השירות הזה ניתן במסגרת סל התרופות, המטופל לא צריך להתאמץ כדי להשיג אותו. ראשית, רופא יכול לרשום למטופל אנטיביוטיקה לנטילה בבית, וכמובן שאנו גם מטפלים במחלת הסרטן. המפגש עם המחלה הוא שונה כשאתה בבית. עם זאת, הטיפולים הללו לא מתאימים לכולם, ישנם טיפולים שעדיין צריך לתת בבית החולים, בייחוד כאלה שיש להם תופעות לוואי. מעבר לפן הטכני, לי חשוב לדבר על הפן האנושי. הרוקחים שלנו מבינים שיש בן אדם מאוד חולה מאחורה". 

"אין דבר כזה שלא עונים למטופל"

בהמשך, הדגיש: "המטופל לא מבין לבד שהוא יכול להיעזר באפשרות של טיפול ביתי, אלא עוזרים לו להבין זאת בקופת החולים כשאומרים שהוא יכול ללכת לבית החולים, אבל הם גם יכולים לתת לו את הטיפול בנוחות של הבית. ברגע שהמטופל נותן את הסכמתו, קודם כול צריך לברר מולו כמה דברים פשוטים, לדוגמה אם יש לו מקרר, כי חלק מהתרופות המגיעות לבית צריכות להיות במקרר. אחר כך צריך לבדוק אם יש נכונות והבנה, לכן שולחים לו אחות הביתה שמדריכה אותו. נכון ששולחים למטופל תרופות בתנאים הכי גבוהים שרק אפשר, אך הוא צריך לעזור לנו לשמור על סטריליות. אנו מפעילים מוקד 24/7, 365 ימים בשנה - אין כזה דבר שלא עונים למטופל. מרכז ההכנות שלנו הוא מהמתקדמים בעולם, אנחנו עומדים בסטנדרטים גבוהים מאוד". 

בסיום דבריו הבהיר פרופ' שורצברג את מהות הטיפול הביתי, לרבות החלק של התרופות הנשלחות לביתו של המטופל בסטריליות המרבית: "אנחנו מטפלים בחולים שיכולים להחלים ובחולים שלא יכולים להחלים. צריך לדעת שהשירות הזה קיים וניתן לקבל אותו ללא מלחמה, זאת אם הקריטריונים נכונים. גם האנשים שהחלימו וגם כאלה שהמחלה בסופו של דבר מכריעה אותם, אומרים לנו שעשינו להם את ההבדל. המטרה שלנו היא לתת איכות חיים בסטנדרטים הכי גבוהים שיש".  

*מוגש כשירות לציבור בחסות ניאופרם ישראל. 

1457-MAY-2023

עריכה: מיכל קדוש  

14/01/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חולה על הבית
חולה על הבית  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris